Prichádza čas vinobrania! Máme pre vás zoznam vinárskych oblastí, do ktorých sa oplatí zájsť
14. 9. 2021, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: profimedia.sk
Od septembra sa vinári chvália burčiakom. Ale nielen na vinobraniach, ale aj na rôznych podujatiach. Prinášame vám prehľad toho naj!
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: archív
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku

Tokaj
Táto oblasť na juhovýchode Slovenska je rozlohou 907 hektárov najmenšia nielen na Slovensku, ale aj v Európe. A je priam pútnickým miestom pre každého milovníka kráľovského moku. Jej výnimočnosť je v tom, že miestni vinohradníci môžu pestovať len tri odrody – Muškát žltý, Lipovinu a Furmint. Tie majú vzácnu vlastnosť vytvárať takzvané cibéby, v ktorých sa nahromadí cukor, a práve cibéby charakterizujú to najlepšie biele, sladké tokajské víno.
Do tokajskej oblasti patrí málo dedín, z ktorých spomeňme aspoň Čerhov, Malú a Veľkú Tŕňu a Viničky. O podporu rozvoja turizmu, ale aj kultúrno-spoločenského života sa usiluje združenie Tokajská vínna cesta. Ak zavítate do tohto malebného kraja, nadchne vás nevídaná rarita – stredoveké tokajské pivnice vytesané do sopečných tufových hornín.
Viete, že...
- … na Slovensku bolo v roku 2006 zaregistrovaných 22 452 hektárov vinohradov? Obrába sa však len 12- až 15-tisíc hektárov.
- … Slovensko sa člení na 6 vinohradníckych oblastí (Malokarpatskú, Južnoslovenskú, Nitriansku, Stredoslovenskú, Východoslovenskú a Tokajskú), ktoré zahŕňajú 40 vinohradníckych rajónov a 603 vinohradníckych obcí?
Sebechleby
Vinohradnícka osada Stará Hora leží tri kilometre od Sebechlieb v regióne Hont. V roku 1981 ju zapísali do zoznamu pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Dodnes svedčí o tom, ako obyvatelia obce prešli v 16. storočí Turkom cez rozum. Pred ich nájazdmi sa ukrývali v pivniciach vytesaných do tufového podložia. V ďalšom storočí začali klčovať lesné porasty, vysádzať vinohrady a pestovať hrozno.
V roku 1737 postavili v strede osady Kaplnku svätého Urbana, okolo ktorej nájdete vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením. Celkovo ich je stoštyridsať. Pýchou miestnych vinárov je starohorské samorodové víno, na ktoré pozývajú návštevníkov do svojich pivníc.
Zdroj: Robo Hubac Spolocnost 7Plus
Sebechleby
Modra
Je skutočnou perlou rozlohovo najväčšej Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Prvá písomná zmienka o pestovaní viniča je zo 14. storočia. V Modre sa našiel aj zaujímavý archeologický nález, ktorý by mohol súvisieť s antickým rímskym vinárstvom. Ide o bronzovú hlavičku Gorgóny, čo bola ataša, ozdobná úchytka na bronzovej nádobe na víno. Na svahoch Modry a v jej okolí dozrieva vinič od nepamäti a starajú sa oň celé generácie vinohradníkov a vinárov. Tradícia vinobrania priláka v septembri do tohto malebného mestečka tisíce návštevníkov.
V rámci Malokarpatskej vínnej cesty sa organizujú ochutnávky vín, návšteva pivníc či vinohradov. Miestnou raritou sú kamenné rúny či kamenice. Vznikali tak, že vinohradníci vynášali kamene z vinice a ukladali ich do pásov, niekedy do nich zapúšťali hájenky – drevené alebo kamenné vinohradnícke búdy. V modranskom chotári dodnes nájdete pozostatky kameníc – niektorí vinári ich začali obnovovať alebo nanovo budovať.
Zdroj: irakite
Modra
Skalica
Vinohrady sa v tomto čarovnom kúte západného cípu Slovenska tiahnu po východnej hranici mesta a zdobia ich domčeky nazývané búdy. Na okolitých svahoch ich vyrástlo asi päťsto, čím Skalica získala prvenstvo v tom, že má najväčší počet vinohradov na jedného obyvateľa. Búdy slúžia na spracovanie a uskladnenie vína, ale aj na ochutnávky. Tamojších vinárov preslávilo najmä červené víno.
Skalický rubín je zmes odrôd Skalická frankovka, Svätovavrinecké a Modrý portugal. V tomto vinárskom regióne sa koná množstvo podujatí, pôsobia tu slávni vinári, ktorí sa vo svojich pivniciach radi pochvália svojimi vínami.