Reklama

Pripravte stromy na zimu: 7 JESENNÝCH PRÁC V SADE, ktoré by ste nemali opomenúť

Stromy si začínajú vytvárať svoje zásoby ešte predtým, ako vstúpia do obdobia vegetačného pokoja.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Práve teraz je ideálna príležitosť na prípravu ovocných stromov na zimné mesiace. Výsledky práce, ktorú urobíte dnes, sa vám vrátia budúci rok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nahliadnite do novembrového vydania mesačníka Záhradkár

    Štedrosť leta sa skončila a stromy si začali hromadiť svoje zásoby v rámci prípravy na zimu. Zhodia listy, aby sa živiny prijaté z fotosyntézy mohli presmerovať do koreňov. Keď na jeseň začína opadávať lístie, je čas dopriať stromom extra starostlivosť, aby boli pripravené na zimný spánok a dobrý a zdravý rast na jar v najlepšom možnom stave.

    Kedy rezať?

    Vyhnite sa pokušeniu orezávať ovocné stromy na jeseň. Podporili by ste nový rast počas zimy, čo môže byť obzvlášť nebezpečné pre mladé stromy, pretože nebudú dostatočne silné, aby odolali silnému mrazu. Otvorené rany tiež spôsobia, že strom bude náchylný na choroby.

    Odporúčame, aby ste nožnice odložili až na zimu alebo skorú jar. Až vtedy nastáva ideálny čas na prerezávanie ovocných stromov, pretože strom bude stále v pokoji a púčiky ešte nebudú otvorené.

    — M. Nigut

    Odstránenie listov

    Je čas pripraviť pôdu okolo ovocných stromov hrabaním opadaného lístia alebo hnijúceho ovocia. Údržba by mala zahŕňať pravidelné odstraňovanie listov z okolia kmeňa, aby ste sa vyhli chorobám prenášaných listami. Hromady vlhkého lístia môžu tiež povzbudiť nepríjemné škodce, aby sa udomácnili vo vašej záhrade. Navyše môže brániť vode, prúdeniu vzduchu a živinám, aby sa dostali ku koreňovému systému. Zdravé lístie skompostujte, napadnuté hubovými chorobami zlikvidujte.

    Zdroj: Shutterstock

    Preč s „múmiami“

    Ak na konároch stále visia plody, odstráňte ich nielen zo stromu, ale pozberajte aj zo zeme bez ohľadu na to, či je ovocie použiteľné alebo nie. V opačnom prípade sú to zdroje infekcie pre huby, ako je monília a chrastavitosť, a škodce, ako je napríklad obaľovač jablčný.

    Výsadba ovocných stromov

    Jeseň je ideálny čas na vysadenie nových ovocných stromov. Pôda je stále teplá, no zároveň dostatočne vlhká. V pôde je ešte živo, dážďovky spravia svoju prácu perfektne a ovocným stromom pomôžu pri správnom udomácnení sa vo vašej záhrade. Pri výbere nového ovocného stromu by ste mali zvážiť, aké odrody budú kompatibilné s vašimi existujúcimi stromami. Či už pestujete pôvodné jablká alebo slivky, mali by ste pestovať odrody, ktoré napríklad kvitnú v rovnakom čase, a teda existuje väčšia šanca na krížové opelenie, ktoré zvýši úrodu ovocia ale zároveň plody dozrievajú v inom čase, aby sa zber nesústredil do jedného zberového termínu. Uistite sa, že nájdete ideálne miesto na rast bez toho, aby bol zatienený dospelými stromami.

    Zdroj: Shutterstock

    Nastielajte

    Je to skvelý spôsob, ako dostať do pôdy živiny, zlepšiť jej štruktúru, zachovať vlhkosť a ochrániť ju pred burinou a trávou, ktoré odoberajú živiny. Organická nástielka je časom vtiahnutá do pôdy dážďovkami a môže zahŕňať dobre vyzretý hnoj, záhradný kompost, prípadne skompostované lístie. Do pôdy ho zapracujte v okolí kmeňa asi do hĺbky 10 cm, pričom sa uistite, že pokrýva oblasť koreňov, ale neprekrýva kmeň stromu, aby sa zabránilo hnilobe. Nastielajte každoročne, hlavne mladé stromy, ideálne na jeseň, prípadne koncom zimy a začiatkom jari.

    Kontrola škodcov

    Jedným z kľúčových prvkov starostlivosti o ovocné stromy je kontrola príznakov napadnutia škodcami. S menším počtom listov na konároch sa môžete dobre rozhliadnuť po prezimujúcom hmyze a jeho vajíčkach. Bývajú skryté v kôre alebo pod konármi. Od vošiek po molice, existuje veľa škodcov, ktoré budú chcieť poškodiť váš ovocný strom a tak aj budúcoročnú úrodu. Pomocou pásov z vlnitej lepenky oblepených po obvode kmeňa zachyťte larvy obaľovačov. Tam, kde sa vyskytujú piadivky jesenné, by ste mali okolo kmeňov pripevniť lepové pásy. Po prvých nočných mrazoch sa samice šplhajú po kmeni do oblasti koruny a po párení tam nakladú 200 až 300 vajíčok. Práve lepovými pásmi im v tom zabránite.

    Zdroj: Shutterstock

    Maliny, černice...

    Pamätajte, že černice a malinočernice rodia na dvojročnom dreve. Preto najprv odstráňte vyrodené a slabé konáre, ktoré ker zahusťujú. Samozrejmosťou je odstránenie poškodených a chorých konárov. Ponechajte silné, jednoročné konáre. Pokiaľ majú bočný obrast, skráťte ho na dĺžku 10 až 15 cm. Na ňom ostáva základ pre budúcoročnú úrodu. Ponechané výhonky pripevnite o drôtenku.

    Z malín odstráňte najprv staré, preschnuté, poškodené a vyrodené výhonky zrezaním až pri zemi. Jednoročné výhonky je potrebné preriediť, aby porast nebol prehustený. Medzi jednotlivými výhonkami, ponechajte medzeru asi 10 až 20 cm. Ponechajte len silnejšie jednoročné výhonky hrubé približne 6 až 8 mm. Skráťte ich na dĺžku asi 1,2 až 1,5 m. Viackrát rodiace maliny rodia na jednoročnom dreve, z čoho vyplýva, že rez je veľmi jednoduchý. Odstráňte všetky výhonky v poraste rezom až pri zemi.

    Ing. Michal NIGUT, ovocinár, Plantex s. r. o., www.zahrada-plantex.sk

    PR článok