Prírodné ZÁZRAKY, vďaka ktorým posilníte IMUNITU! 30 tipov ako sa vyhnúť LEKÁROM po celý rok
19. 2. 2022, 7:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: Shutterstock
Imunitu narúša nedostatok spánku a odpočinku, nevyvážená strava a slabý pitný režim, stres, nadmerná psychická alebo fyzická záťaž. Niekedy je príčina banálna, za zníženou obranyschopnosťou môže stáť len nedostatok minerálov, najčastejšie železa.


Balíček sušených hrozienok vysypte do misky a zalejte ich vriacou vodou. Po chvíli sceďte. Na hrozienka vytlačte šťavu z 2 citrónov a nechajte cez noc nasiaknuť.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Podporuje imunitný systém, pomáha telu rýchlejšie sa vysporiadať s chorobami a zároveň je aj dobrou prevenciou.
Účinná trojkombinácia je cesnak, chren a cibuľa. Okrem iných látok cesnka obsahuje totiž aj alicín, ktorý má v sebe aj cibuľa, preto je rovnako účinná v boji proti prechladnutiu či chrípke.

Do menšieho skleneného pohára naukladajte plátky umytého citróna aj so šupkou a plátky očisteného zázvoru. Zalejte medom.
Zdroj: Shutterstock
Vzniknutý jemný krém ochuťte medom alebo cesnakom či pažítkou. Pripravujte si ho denne počas dvoch týždňov.
Zvýšte príjem omega-3 mastných kyselín. Preto rozmixujte 120 g tvarohu aspoň s 10-percentným obsahom tuku, 2 až 5 lyžíc ľanového oleja, 1-3 lyžice ľanových semienok, 2 lyžice jogurtu a trocha vody podľa potreby.
Zdroj: Shutterstock
Zmierňuje príznaky prechladnutia, zbavuje organizmus hlienov, povzbudzuje pri psychickej skleslosti.
Aj škorica pomáha posilňovať odolnosť organizmu a považuje sa za prírodné antivirotikum. Užívajte štipku, maximálne štvrť kávovej lyžičky denne, v pohári vody alebo s lyžičkou medu.
Zdroj: Shutterstock
Môže sa konzumovať aj dlhodobo a je tak chutnou a prírodnou liečbou pri podráždení žalúdka.
Zázvor zahubí bacily, zníži horúčku a uľaví pri bolesti v hrdle. Tiež dodáva energiu, zlepšuje trávenie a znižuje krvný tlak.
Zdroj: Shutterstock
Účinky jablčného octu samozrejme podporíte zdravou životosprávou a pohybom. Nápoj si doprajte trikrát denne.
Tri-štyri dni popíjajte nápoj z pohára teplej vody, dvoch lyžíc jablčného octu a dvoch kávových lyžičiek medu, posilní vás a zničí prípadné baktérie.
Zdroj: Shutterstock
Priaznivo ovplyvňujú zdravotný stav a posilňujú imunitu organizmu.
Šípky sú cenné pre veľký obsah vitamínov vápnika a karoténu a sú výborné ako prevencia proti chrípke, pri prechladnutí, infekčných ochoreniach, rekonvalescencii aj únave.
Zdroj: shutterstock
Čaj z kvetov lipy funguje ako prevencia prechladnutí.
Lipový čaj podávaný trikrát denne blahodarne a preventívne pôsobí na hrdlo aj nos. Odporúča sa najmä počas jesene a zimy, pretože podnecuje potenie a tento účinok by ste v lete zrejme neocenili.
Zdroj: Shutterstock
Kyslá kapusta je v omnoho zdravšia než surová kapusta, pretože obsahuje množstvo probiotických kultúr, čím sa stáva stráviteľnejšou.
Kyslá kapusta sa v našich končinách konzumuje na rozličné spôsoby. Od bacilov vás bude držať ďaleko aj polievka z kyslej kapusty.
Zdroj: shutterstock
Z hľadiska obsahu prospešných látok je najzaujímavejšou časťou rastliny koreň, avšak nemenej významná je aj bylina.
Echinacea purpurová pôsobí ako prírodné antibiotikum, účinnejšia je však tinktúra ako čaj. Používa sa ako doplnok liečby ochorení horných dýchacích ciest.

Apiterapia je umenie využívať všetky produkty včiel. Využíva med, peľ, propolis, materskú kašičku, vosk, včelí jed, ale aj úľový vzduch, a to na zvýšenie energie tela a zlepšenie zdravotného stavu.
Zdroj: Shutterstock
Rakytník považujú liečitelia doslova za zázrak.
Rakytník rešetliakový dokáže hubiť baktérie aj vírusy, lieči pľúca a obnovuje fyzickú silu. Znižuje cholesterol a vďaka obsahu vitamínu B prospieva tiež vlasom a pokožke.
Zdroj: Shutterstock
V dobe, kedy bojujeme s respiračnými ochoreniami, je vhodné podporiť imunitu vhodnými doplnkami stravy.
Výťažky z húb sa nazývajú betaglukány a majú protirakovinové, protimikrobiálne, protiinfekčné a imunostimulačné účinky.

Rastlina má výrazné účinky podobné chemickým antibiotikám. Bylinka po užití pôsobí asi 8 hodín, ale po tomto čase sa z tela vyplavuje, preto je vhodné dopriať si z nej ďalšiu dávku, aby bola naozaj účinná.
Zdroj: Shutterstock
Čakanka je výborná pre celý tráviaci systém. Čaj z nej pomáha ľuďom, ktorých trápia žalúdočné vredy, zlepšuje chuť do jedla a podporuje trávenie.
Inulín je čisto prírodný uhľohydrát, ktorý sa získava extrahovaním z koreňa čakanky. Podporuje efektívne fungovanie čriev a tým aj imunitu celého organizmu.
Zdroj: Shutterstock
Pri konzumácii potravín bohatých na lyzín nezabudnite, že bežné spôsoby prípravy môžu znížiť výživnú hodnotu lyzínu.
Lyzín je aminokyselina a je súčasťou prípravkov na imunitu, pôsobí proti niektorým vírusom, podporuje imunitný systém a urýchľuje hojenie.
Zdroj: profimedia.sk
Kolostrum alebo tiež mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne v 12.-16. týždni tehotenstva.
Kolostrum ako výživový doplnok obsahuje okrem množstva vitamínov a minerálov ďalšie účinné látky, ktoré podporujú imunitu.
Zdroj: shutterstock
Acai si môžete pridávať do mlieka, kokteilu, smoothie a online si dokonca môžete kúpiť raňajkovú zmes miešanú s ovsenými vločkami a iným ovocím.
Acai si získalo svoju popularitu hlavne vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vlákniny, ktoré majú dobrý vplyv na posilnenie imunity.
Zdroj: Shutterstock
Ak vás trápia časté prechladnutia a nádcha dajte koloidnému striebru šancu.
Koloidné striebro sa považuje za prírodné antibiotikum, pôsobí podporne pri bakteriálnych, vírusových a mykotických infekciách, lieči zápalové procesy a napomáha pri dezinfekcii.
Zdroj: Shutterstock
Jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý vplýva na pohodu a zdravie bytovej generácie, je vzduch, ktorý dýchame.
Prekúrený vzduch v spálni zbytočne vysušuje a oslabuje sliznicu dýchacích ciest a tá sa stáva vstupnou bránou pre vírusy či baktérie, preto vetrajte, stlmte kúrenie a zvlhčujte si vzduch.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Spojitosť medzi imunitným systémom a hladinou vitamínu D v tele má vysoký význam nielen v čase súčasnej pandémie.
Pobyt na slnku je účinný pri posilňovaní imunity aj pre dobré vstrebávanie vápnika, tvorbu vitamínu D, hojenie drobných rán, krvný obeh.
Zdroj: Shutterstock
Je neuveriteľné, ako dokážu oleje zmeniť náladu, pomôcť zrelaxovať alebo prečistiť dýchanie pri nádche.
Naplňte misku arómolampy vodou, nakvapkajte čajovníkový alebo levanduľový olej, zapáľte čajovú sviečku a dvadsať minút vdychujte príjemné esencie.
Zdroj: Shutterstock
Masáž tela určite neodporúčame vtedy, ak už u vás choroba prepukla a máte horúčkovité stavy.
Pri oslabenej imunite si masírujte bod, ktorý leží na konci lakťovej ryhy pri ohnutom lakti na strane palca.
Zdroj: Shutterstock
Spánok ako jednoduchá a účinná podpora imunity.
Spomaľte tempo, doprajte si viac oddychu a spánku, no aj športovanie, prechádzky na čerstvom vzduchu či saunovanie.
Zdroj: shutterstock
Úlohou imunitného systému je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.
Trvajte na tom, aby sa vaši kolegovia v práci liečili doma a nešírili vírusy na ostatných kolegov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie má pred pracovnými povinnosťami prednosť.
Pracovný program si naplánujte tak, aby ste sa počas obdobia zvýšeného množstva viróz, vyhli preplneným nákupným centrám a miestam s vyššou koncentráciou ľudí.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pre rýchlejšiu úľavu si naordinujte aj inhalácie alebo naparovanie, prípadne nahrievanie biolampou.
Vhodné je naparovanie sa nad minerálnymi vodami, nad horúcou vodou, do ktorej sa nakvapká malé množstvo (1-2 kvapky) niektorých éterických olejov – rozmarín, šalvia, pamajorán, aníz, eukalyptus.
Zdroj: Shutterstock
Minerály obsiahnuté v morskej soli zvyšujú imunitu a odolnosť voči virózam.
Raz do týždňa si preventívne urobte slaný kúpeľ, do vody stačí pridať štvrť kila soli.

Príjmom dostatočného množstva tekutín môžete bojovať proti napadnutiu nepríjemnými vírusmi a baktériami, útočiacimi na vás z každej strany.