Reklama

Profesionálny záhradník upozorňuje: 5 vecí, na ktoré NESMIETE v auguste ZABUDNÚŤ!

Monty Don je odborník vo svojom fachu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Každý poctivý záhradkár vie, že práca v záhrade je nekonečná a vždy sa nájde niečo na vylepšenie. Ako v každom mesiaci, aj v auguste si váš zelený raj vyžaduje konkrétnu starostlivosť. Známy britský záhradník a profesionál vo svojom fachu Monty Don odporúča v tomto mesiaci nezabudnúť na 5 vecí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nenechajú pôdu holú! Vysaďte týchto 7 zelenín, zásobia vás vitamínmi v hluchom období
    Zdroj: canva

    1. Úprava trávnika

    Zdroj: Shutterstock

    Pokosenú trávu je dôležité odstrániť.

    Monty Don každý mesiac zostavuje zoznam prác, ktoré by sa mali vo svojej záhrade vykonať. V auguste je na prvom mieste zoznamu práve úprava dlhej trávy. "August je vhodným mesiacom na čo najkratšie kosenie," vysvetľuje na svojom blogu. "Cieľom je odhaliť miesta s holou pôdou, aby semená opadaných kvetov mohli nadviazať kontakt a vyklíčiť."

    Podľa profesionála by sa mala všetka zhrabať a dať do kompostu. "Je dôležité odstrániť všetku pokosenú trávu, pretože v rozkladom vyživuje pôda, čo podporuje bujný rast na úkor divých kvetov a cibuľovín. Pokiaľ sa však pokosená tráva zbiera, môže sa kosiť nakrátko až do zimy," radí.

    2. Postarajte sa o živý plot

    Zdroj: shutterstock

    Strihajte ho zhora nadol.

    Tento mesiac je tiež ideálnym časom na zastrihnutie všetkých živých plotov. Monty radí strihať živé ploty zhora nadol. "Tým sa zabezpečí, že spodná časť nebude zatienená vrchným porastom - ktorý je vždy bujnejší, pretože dostáva viac svetla," povedal.

    3. Hnojenie

    Zdroj: shutterstock

    Pravidelné hnojenie je dôležité, hlavne keď úradujú horúčavy.

    Vzhľadom na horúce počasie, ktoré tu máme, je tiež dobré pravidelne "kŕmiť" záhony. "Všetky naše záhony kŕmim každý týždeň (v piatok) tekutými morskými riasami alebo doma vyrobeným krmivom z kostihoja," povedal Monty. Obidve majú podľa neho vysoký obsah uhličitanu draselného (potašu), čo pomôže podporiť tvorbu kvetov a umožní im prekvitať aj v jesenných mesiacoch.

    4. Pomôžte paradajkám

    Zdroj: Canva

    Ak chcete mať istotu, paradajkám sa dá ľahko dopomôcť.

    Ak pestujete paradajky, existuje niekoľko malých trikov, vďaka ktorým budete mať istotu, že sú na dobrej ceste. Napríklad odstránenie spodnej polovice listov na každej rastline. To umožní prístup svetla a vzduchu, takže rastúce plody budú mať viac slnka a dodatočné vetranie tiež zníži riziko vzniku chorôb. V tomto procese môžete pokračovať každý týždeň, až kým nezostanú žiadne listy.

    Monty navrhol znížiť zalievanie, pokiaľ nie je veľmi horúce počasie - to zabráni rozštiepeniu paradajok. Stále by ste mali dodržiavať "týždenné kŕmenie tekutými morskými riasami alebo, domácim krmivom z kostihoja. Obe sú ideálne na maximalizáciu produkcie kvetov a plodov," vysvetlil odborník.

    5. Nové cibuľky

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Cibuľky kúpte už teraz.

    Radšej skôr, ako potom nestíhať. Monty navrhol vyhradiť si tento mesiac čas na nákup nových cibuliek. Hoci by sa mali vysádzať až v septembri alebo októbri, je dobré objednať si všetky jarné kvitnúce cibuľky už teraz.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.