Pustite sa do domáceho CHOVU SLIEPOK! 12 krokov, ako mať zdravé VAJÍČKA
15. 4. 2023, 7:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Zvyšujúce sa ceny vajec v obchodoch možno vedú aj vás k úvahe, či sa nepustiť do chovu sliepok. Predtým, ako sa rozhodnete podniknúť prvé kroky, samozrejme, treba zvážiť všetky za a proti.

Zdroj: Farma pod Poľanou
Predpokladajme, že keď chcete chovať sliepky v záhrade, doprajete im najlepšie možné podmienky, pretože tie sa vám za vašu starostlivosť odvďačia v podobe vajíčok a, samozrejme, aj mäso domáceho kurčaťa či sliepky chutí úplne inak a je neporovnateľne zdravšie.
Bezpečné útočisko
Zdroj: Shutterstock
Drevený je, samozrejme, lacnejší, má kratšiu životnosť a ľahšie sa doň dostane predátor.
Vo výbehu by rozhodne nemal chýbať kurín, teda miesto, kde sa môžu sliepky schovať, kam chodia spať a znášať vajíčka. Ten môže byť buď murovaný, alebo drevený. Oba majú svoje za a proti. Rozdiel je však v cene a náročnosti na údržbu.
Miesto na vajcia
Zdroj: Shutterstock
Pri spôsobe chovu vo voľnom výbehu sa udávajú 4 m² na 1 nosnicu a v kuríne maximálne 12 nosníc na 1 m².
V kuríne by mali byť bidlá, na ktoré sliepky večer vyletia a spia. Potrebné sú aj znáškové hniezda. Môžu to byť debničky, košíky, búdky alebo akékoľvek iné miesta, v ktorých je mäkká podstielka.
Úprava výbehu
Zdroj: shutterstock
Oplotenie výbehu patrí medzi základné bezpečnostné opatrenia pred predátormi. Medzi vybavením exteriéru by nemala chýbať ani napájačka na vodu a kŕmidlo.
Netradičný kúpeľ
Zdroj: Shutterstock
Popolenie je ich prirodzenou prevenciou sliepok pred vonkajšími parazitmi, perie zbaví nečistôt a prebytočnej mastnoty.
Dôležitý je priestor na kúpeľ. Áno, aj sliepky sa rady kúpu, ale vodu veľmi neobľubujú. Kúpu sa v hline, v ktorej sa váľajú a nohami sa ňou zasypávajú. Okrem hliny môže poslúžiť aj piesok alebo popol.
Výber plemena
Zdroj: Shutterstock
Plemenné sliepok sú čistokrvné, pričom jednotlivé sa od seba odlišujú vzhľadom aj vlastnosťami. Priemerne znášajú 180 vajec za rok počas troch až štyroch rokov.
Samotný výber sliepok závisí od toho, čo od nich očakávate. Existuje niekoľko plemien, pričom každé je niečím špecifické. Rozdiel je vo veľkosti, v znáške, nárokoch na chov aj v úžitkovosti, keďže sú sliepky, ktoré sa chovajú iba na mäso ako brojlery.
Sliepka či kuriatko
Zdroj: Shutterstock
Nikdy však neviete, koľko kuriatok sa vám vyliahne, koľko prežije do dospelosti a aký bude pomer kohútov a sliepok.
Ceny sa líšia od plemena a veku, pretože je veľký rozdiel, či kúpite pár dňové kuriatko alebo 20-týždňovú mládku tesne pred znáškou. Ďalšia možnosť je kúpiť násadové vajíčka a v liahni si z nich odchovať kuriatka.
Prirodzený chov
Zdroj: Shutterstock
V zimných mesiacoch je znáška u väčšiny chovateľov výrazne obmedzená, no treba to brať ako prirodzenú súčasť znáškového cyklu sliepok.
Ak chcete, aby mali sliepky čo najlepšiu znášku, treba im zabezpečiť pestrú stravu, svetlo a teplo. Všetky tieto zložky by mali byť v čo najprirodzenejšej podobe. Svetla a tepla budú mať v tom prípade len toľko, koľko im dá samotná príroda.
Kvalitné stravovanie
Zdroj: Shutterstock
Rozhodne im však nestačia iba zvyšky z domácnosti, potrebujú aj vitamíny, tuky a bielkoviny.
Rovnako ako svetlo a teplo, dôležitá je aj strava. Tá by mala byť čo najpestrejšia a nemali by v nej chýbať rastlinné ani živočíšne zložky. Málo ľudí vie, že sliepka je všežravec a zje naozaj skoro všetko, preto nepohrdne ani kuchynským bioodpadom, ale, samozrejme, všetko s mierou.
Domáce zmesi
Zdroj: Shutterstock
Môžete ich podávať v podobe zŕn, no ideálne je urobiť si z jednotlivých zložiek šrot (pomleté zrná) a kombinovať to.
Sliepky treba kŕmiť každý deň, ideálne ráno. Môžete siahnuť aj po kupovaných zmesiach, v ktorých je obsiahnuté všetko potrebné, no treba dávať pozor na zloženie. Ak sa chcete vyhnúť takýmto zmesiam, môžete si ich vyrobiť svojpomocne doma. Stačí vám pšenica, jačmeň a trocha kukurice.
Spôsob kŕmenia
Zdroj: Shutterstock
Sliepky môžu byť dobrými pomocníkmi v záhrade. Pochutnajú si na slimákoch, húseniciach, starostlivo vyzbierajú kliešte a pri hľadaní dobrôt prekypria pôdu.
Kŕmenie závisí od spôsobu chovu. Vo voľnom výbehu si sliepky môžu nájsť hmyz, trávu, piesok, semená, zatiaľ čo pri chove vo voliére im treba všetko zabezpečiť, čo je časovo náročnejšie.
Neobľúbená údržba
Zdroj: profimedia
Ideálne je postaviť kurín tak, aby ste ho mali vo výške dospelého človeka v stoji. Uľahčuje to čistenie.
Poctivú starostlivosť zahŕňa aj čistenie kurníka a znáškových hniezd. Táto činnosť sa vykonáva individuálne podľa potreby, keďže závisí od veľkosti kurníka a počtu sliepok.
Obľúbený zber
Zdroj: Shutterstock
Ideálne je zberať vajcia aspoň raz za deň, aby sa vám tam nenakopili, neporozbíjali a nezašpinili.
Asi najobľúbenejšou činnosťou každého chovateľa je každodenný zber čerstvých vajíčok. Sliepka znesenie vždy oznamuje hlasným kotkodákaním a je na vás, ako často zavítate do kurníka po vajíčka.