Radšej NESKÔR ako VÔBEC! Ovocinár radí, čomu venovať pozornosť pri výsadbe STROMOV
20. 5. 2024, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
V máji, ale aj počas celej vegetácie, sa môžu vysádzať dreviny dopestované v kontajneroch, a to i plne rozkvitnuté. Pri ovocných drevinách však nečakajte úrodu. Prípadne nasadené plody treba včas odstrániť, aby rastlinu nevysiľovali, lebo potrebuje dostatok živín na prírastky a dobré zakorenenie.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Univerzálny návod
Pri jarnej výsadbe je nutné prvý mesiac stromčeky dôkladne zalievať. V prípade, že stromčeky z rôzneho dôvodu nemôžete vysadiť ihneď, je nutné korene stromčekov založiť do primeranej vlhkej, sypkej zeme a primerane do doby konečnej výsadby zalievať. Je potrebné si uvedomiť, že bežné mrazy stromčekom vôbec nevadia. Hlavne v jarnom období je však vždy lepšie, keď stromčeky vysadíte čo najskôr. Stromček vysádzajte tak, že tesne pred výsadbou nožnicami skrátite mierne korene. Takto upravený stromček namočte na niekoľko hodín, najlepšie však na celý jeden deň. V prípade, že stromček namočíte do vody dlhšie, môžete poškodiť korene.
Zdroj: shutterstock
Kontajnerovanie sa vykonáva z týchto dôvodov. Prvý je, že ovocná škôlka nepredá všetku dopestovanú produkciu a takto prebytky zachráni a zároveň si rozšíri sortiment i predajnú sezónu. Druhý dôvod je cielené kontajnerovanie. Pristupuje k nemu čoraz viac ovocných škôlok, a to z jednoduchého dôvodu – ich obľuba z roka na rok rastie a v záhradných centrách je po nich stále väčší dopyt.
Výsadbová jama
Výsadbová jama musí byť dostatočne hlboká a široká, okraje prekyprené. Dôležité je dodržať hĺbku, čiže rastliny vysadiť tak hlboko, ako boli zasadené v črepníku. Pri voľnokorenných stromoch musí byť koreňový kŕčok približne na úrovni pôdy, kry môžete vysadiť o pár centimetrov hlbšie. Stromom nesmie chýbať oporný kôl, ktorý zatlčte ešte pred zasypaním koreňov pôdou. Strom ku kolu pripevnite vhodnou páskou takzvaným osmičkovým uzlom. Špagáty a drôty sú nevhodné.
