Rady Eda JAKUBEKA: Správne ošetrené náradie vám poslúži počas celej SEZÓNY
21. 2. 2025, 8:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Počas zimných mesiacov sa snažte skontrolovať, vyčistiť, namastiť, naostriť záhradnícke nožnice, pílky a štepárske nože. Správne ošetrené náradie vám bude slúžiť počas celej pestovateľskej sezóny.
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela Šišoláková
Galéria k článku

Vybavenie ovocinára
Na presvetľovanie stromov je potrebné mať otáčavú záhradnícku pílku, ktorou sa pri rezoch dostanete aj ku konárom, ktoré spolu s ďalšími vytvárajú ostré uhly. Kvalitné nožnice s rôznym priemerom čeľuste a ostrý štepársky nôž sú prvým predpokladom rovných a ostrých plôch najmä pri vrúbľovaní a očkovaní stromov. Aj najkvalitnejšie nožnice a nože je potrebné po niekoľkých rezoch naostriť. Na tieto účely sa používajú rôzne typy ocieľok a brúsnych kameňov. Pri ostrení vždy ostrite len vnútornú zaoblenú stranu nožníc, vonkajšiu plochu len opatrne stiahnite.
Zdroj: shutterstock
Aj najkvalitnejšie nožnice a nože je potrebné po niekoľkých rezoch naostriť.
Regulácia vlkov
Podľa schopnosti ovocného stromu sa často vytvorí viac prírastkov a tie potom zahusťujú koruny stromov. Jednotlivé vlky od seba ponechávajte vzdialené 20 až 30 cm a ostatné prírastky vyrastajúce zo spiacich púčikov už počas vegetácie vylamujte. Bujné rastúce vlky v júni môžete o tretinu skrátiť, čím získate ich rozvetvenie a v ďalších rokoch ich rezom upravujete už tak, že ich neskracujete. Z vlkov za dva až tri roky získate mladý obrast. Hlbokým rezom zmladzujte všetky ovocné druhy, zvlášť višne, ktoré majú na svojich konároch veľa vyholeného miesta a úrodu prinášajú na konci dlhých prírastkov.
Zdroj: shutterstock
Hlbokým rezom zmladzujte všetky ovocné druhy, zvlášť višne, ktoré majú na svojich konároch veľa vyholeného miesta a úrodu prinášajú na konci dlhých prírastkov.
Ošetrite maliny
Raz rodiace maliny prinášajú úrodu na jednoročných výhonkoch, ktoré vyrástli v minulom roku. V predjarnom období ich upravte približne na 100 až 120 cm. Neskrátené výhonky prinášajú úrodu len na koncoch prírastkov a celková úroda je nižšia. Pri presvetľovaní z porastov odstráňte všetky nadbytočné a nízke výhonky, ktoré ich zatieňujú a zbytočne odoberajú živiny. Všetky rozvetvené výhonky, na ktorých bola v minulom roku úroda, je potrebné odstrániť úplne pri zemi, pretože v tomto roku už rodiť nebudú. Dávajte pozor, aby ste ich nožnicami odstránili úplne od základu, nenechávajte 10 až 20 cm dlhé kýpte.
Zdroj: shutterstock
Pri presvetľovaní z porastov malín odstráňte všetky nadbytočné a nízke výhonky, ktoré ich zatieňujú a zbytočne odoberajú živiny.
Prihnojte liesky
Liesky sa najčastejšie pestujú v trávnikoch a okolo plotov. Sú vysádzané na svahy, kde svojím koreňovým systémom spevňujú pôdu. Kry sú veľmi vďačné za predjarné prihnojovanie, keď okolo nich a hlavne za ich obvodom na zatrávnenú pôdu rozhodíte viaczložkové hnojivá typu Cererit. Korene liesok však využívajú len nepatrnú časť takto dodaných živín a ich väčšinu spotrebuje trávnik. Mladé kry do piatich rokov pestovania každý rok plytko okopte a hnojivo zapracujte do pôdy. Veľkosť orieškov a vitalitu krov môžete najviac ovplyvniť postrekom tekutými hnojivami aplikovanými na list. Takto dodané živiny prieduchy listov okamžite využijú na rast a rodivosť.
Zdroj: shutterstock
Kry liesok sú veľmi vďačné za predjarné prihnojovanie, keď okolo nich a hlavne za ich obvodom na zatrávnenú pôdu rozhodíte viaczložkov hnojivá typu Cererit.
Reštart pre vinič
Po mrazoch je potrebné rezom upraviť vinič podľa toho, v akých tvaroch ho pestujete. Ak ste ho počas pestovania prerezávali zle alebo vôbec, máte okolo konštrukcií a plotov množstvo poprepletaných a dlhých výhonkov. Pri takto neupravovaných kroch je potrebné pristúpiť k hlbokému zmladeniu, čiže prerastené kry skráťte na dĺžku 100 až 200 cm tak, aby zo starého dreva, na ktorom sú spiace púčiky, vyrástli nové výhonky. Vinič nemôžete zrezať úplne pri zemi, je potrebné ponechať určitú nadzemnú časť, aby listová plocha mala možnosť dodávať potrebné asimiláty pre koreňový systém. Týmto hlbokým zásahom opäť obnovíte životaschopnosť a rodivosť prestarnutých krov.
Zdroj: shutterstock
Po mrazoch je potrebné rezom upraviť vinič podľa toho, v akých tvaroch ho pestujete.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.