Reklama

Málo RAJČÍN v záhrade? Toto môžu byť dôvody, prečo ich nemáte

Rajčiny sa radia medzi ovocie a nie zeleninu, hoci sa často využívajú do slanej kuchyne,

Zdroj: Canva

Reklama

Nie je nad pocit, keď sa zakusnete do zrelej a chutnej paradajky. Tie najlepšie sú z juhu Európy, kde na nich svieti jadranské slnko. Ale ani naše nestoja za zahodenie. Pokiaľ sú domáce a bez postrekov, tak máte vyhraté. Ako docieliť, aby vám rastlina len-tak rodila chutné rajčiny?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | 10 najčastejších CHÝB pri ZAVLAŽOVANÍ záhrady
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Canva

    Majte ešte krajšiu a bohatšiu úrodu.

    Rajské jablko zo záhradky

    Rastlina rajčiny rastie ako taký malý krík, ktorý sa rozrastie a na sebe má veľké množstvo kvetov, z ktorých budú sladučké rajčiny. Avšak, niekedy sa stane, že na strapci je málo kvetov alebo väčšina z nich odpadne. Deje sa to z mnohých dôvodov. Jedným z faktorov je, že rastlina má nedostatok živín. Ďalej to môže byť nedostatok svetla, vlahy, alebo ju napadnú choroby, čo rastline spôsobí stres a v tomto dôsledku sa zbavuje kvetov. Vtedy spozorníte a doprajte rajčine to, čo si zaslúži. No...a čo ak rastlina púšťa neopelené kvety?

    Zdroj: Canva

    Nádherná úroda rajčín

    Rajčiny v skleníku

    To, že vám rastlina púšťa neopelené kvety, má za sebou veľa dôvodov. Asi tou najhlavnejšou sú vysoké výkyvy teplôt. Vysoké teploty spôsobujú narušenie opeľovania, nízke teploty majú za následok, že kvety sa poškodia a jednoducho padnú. Ďalšou príčinou, prečo nemáte rajčiny, je aj nedostatok opeľovania a vetra. Bez týchto vecí, nebudete mať rajčiny. Najčastejšie sa to stáva prevažne v skleníkoch, kde sa na jednom mieste zhromaždí veľa faktorov. Vysoké teploty v skleníku a príliš veľa slnečného žiarenia môže spôsobiť, že sa kvet a rastlina spália. Ak už máte skleník, tak odporúčame ho často vetrať, aby sa k rastlinám dostal hmyz a včely. Ak sa bojíte, že hmyz vám paradajky dostatočne neopelil, môžete použiť aj umelé opeľovanie tzv. pretrepávaním alebo kefovaním.

    Zdroj: Canva

    Ak sa budete vzorne starať o záhradu, odvďačí sa vám

    Rajčiny v záhrade

    Ak ale máte rajčiny vonku, mimo skleníka, tak zbystrite pozornosť. To, že sa vám nerodia rajčiny môže byť faktom, že je vonku príliš horúco alebo je nedostatok hmyzu. Môžete si dopomôcť aj bielou netkanou textíliou, ktorá vám rajčiny ochráni pred vysokými, ale aj nízkymi teplotami. Čo sa týka našich lietajúcich opeľovačov, tak je vhodné do záhrady vysadiť medonosné kvety a rastliny, ktoré tento drobný hmyz prilákajú.

    Rajčiny možno sadiť aj na balkóne a terase. A ak ste nespravili jednu podstatnú vec, tak ju spravte čím skôr. Viac vo VIDEU.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO| Najvyšší čas pomôcť paradajkám. Ako na to sa dozviete vo videu

      Vyberáme pre vás niečo PLUS