Reklama

Revolučný trend: TÁTO ZÁHRADA sa postará sama o seba! Výsledky sú neuveriteľné

Permakultúra je vlastne spôsob pestovania, ktoré sa vie samé recyklovať a to bez vonkajšieho zásahu.

Zdroj: LifeReset / Helena BENČÍKOVÁ

Reklama

Chcete si v záhrade vypestovať plody výlučne organickým spôsobom? Alebo na odpudenie škodcov nechcete používať chemické substráty? Tak potom vyskúšajte permakultúrnu záhradu, ktorá je obrovským trendom v záhradkárčení!

Permakultúrna záhrada

Pojem permakultúra sa pri záhradkárčení v posledných rokoch skloňuje čoraz viac. O čo vlastne ide? Permakultúra sa dá chápať ako spôsob usporiadania záhrady podľa princípov prírody. Záhrada by mala byť v súlade s prírodou a vyzerať, ako by si žila svojim vlastným životom. Nie je však tomu tak, keďže jej usporiadanie závisí od viacerých zásad.

Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ

Permakultúrna záhrada sa riadi princípmi prírody.

Trochu iné záhradkárčenie

Zamysleli ste sa niekedy, že prírodné živly môžete využiť v prospech svojej záhrady? Slnko, či voda by jej nemali škodiť, práve naopak. Mali by spolu s jednotlivými rastlinami vytvoriť produktívny ekosystém, do ktorého by ľudia nemali zasahovať. Permakultúra je vlastne spôsob pestovania, ktoré sa vie samé recyklovať a to bez vonkajšieho zásahu. Ak sa rozhodnete takúto záhradu vytvoriť aj vo svojom exteriéri, riaďte sa niekoľkými zásadami!

Zdroj: Shutterstock

Permakultúra je vlastne udržateľné poľnohospodárstvo, ktoré nasleduje princípy prírody.

Založenie permakultúrnej záhrady

Klasické záhrady, v ktorých sa pestujú plodiny sa riadia zväčša univerzálnym prístupom, ktorý je systematický a dokonale rozdelený. Nájdeme v nich plodiny zasadené v políčkach, či jednotlivých segmentoch. Permakultúrna záhrada sa však tomuto usporiadaniu vyhýba a pri usporiadaní plodín využíva logiku. Najbližšie k domu sú v záhrade zasadené plodiny, ktoré sú najčastejšie využívané na konzumáciu. V takejto záhrade však nechýba ani burina, neokopáva sa a dokonca ani nehnojí.

Zdroj: Education Images

Permakultúrna záhrada pri usporiadaní plodín využíva logiku.

Zásady permakultúry

Hlavnou zásadou permakultúry je, že prírodou nebojujeme, ale pracuje pre nás. Podporuje sa v nej rôznosť rastlín a tiež plodín. Dôležité je nebojovať ani proti škodcom a predátorom, keďže sú v permakultúre považované za súčasť ekosystému. A hoci sa zdá takáto záhrada neusporiadaná, je usporiadaná skutočne dôkladne a to tak, aby každá časť v nej podporovala ostatné prvky v záhrade.

Zdroj: BSIP

Permakultúrna záhrada podporuje rôznorodosť rastlín a plodín.

Vyberáme pre vás niečo PLUS