Reklama

REZ JABLONÍ v kocke: Takto si zaistíte bohatú úrodu!

V našich záhradách sú jablone najpestovanejším ovocným druhom, a to nielen vďaka svojej nenáročnosti, ale aj šťavnatosti a skvelej chuti zdraviu prospešných plodov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

V našich záhradách sú jablone najpestovanejším ovocným druhom, a to nielen vďaka svojej nenáročnosti, ale aj šťavnatosti a skvelej chuti zdraviu prospešných plodov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    S rezom jabloní netreba čakať, stačí ho vykonať, keď nemrzne

    Jabloň rodí na kratších bočných výhonkoch, ktoré vyrastajú z jednoročných dlhých výhonkov, teda rodivého dreva. Absencia rezu by zapríčinila zahustenie koruny a už po niekoľkých rokoch by zarodila jablká len na vonkajších výhonkoch. Čím hlbšie budete rezať, tým bude rast bočných výhonkov intenzívnejší. Rozkonárovanie stromu je tak priamoúmerné hĺbke rezu. Voľne rastúca koruna je pre jabloň štandard, tvarovaním plne rešpektujte prirodzené zákonitosti rastu. Medzi ne patrí nadradenosť výhonkov vyššieho stupňa, pravidelnosť či tvorba koruny.

    Zdroj: shutterstock

    Ak strom sústredí všetku energiu do rastu, neostane mu sila na tvorbu plodov

    Výsadbový rez

    • Cieľ rezu: Založenie koruny a obnovenie rovnováhy medzi koreňmi a korunou, správne ujatie a počiatočný vitálny rast. V prípade vynechania alebo nedostatočného vykonania výsadbového rezu bude dochádzať k nadmernému vyparovaniu vody pletivami nadzemnej časti. Túto stratu korene nebudú stíhať nahradiť, čo môže viesť k uschnutiu stromčeka.
    • Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním
    • Frekvencia rezu: len raz

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Výsadbový rez jablone

    POSTUP:

    Pred výsadbou najskôr odstráňte choré a poškodené korene, všetky ostatné mierne skráťte. Týmto zásahom sa oživí prietok vody a zvýši sa jej príjem koreňmi. Vyberte štyri základné, vhodne umiestnené výhonky a skráťte ich asi o jednu tretinu na vonkajší púčik. Z týchto výhonkov budete postupne budovať korunku. Jeden až dva výhonky vodorovne priviažte, aby ste spomalili ich rast a podporili tvorbu kvetných púčikov. Ostatné výhonky odstráňte. Stredník zrežte približne 40 cm nad najvyšším ponechaným výhonkom. Ponechajte vrchný púčik a štyri až päť pod ním vyštipnite. Rez vykonajte tak, aby ponechaný vrchný púčik bol protistojný báze výhonka a vyrovnával tak rast korunky.

    Ako vykonať výchovný rez, čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Samuel MICHÁLEK

    Jabloň v druhom roku po vysadení s dopestovanou stredovou osou, čiže terminálom a so zakladaním polokostrových konárov pre dosahovanie úrod.

    Výchovný rez

    • Cieľ rezu: Vytvoriť silnú kostru koruny so stredníkom, hlavnými a bočnými konármi a zabezpečiť rodivé drevo. Pristupujte k nemu hneď po vysadení, ešte pred nástupom stromčeka do prvého vegetačného obdobia a pokračujte v ňom až do jeho vstupu do plnej rodivosti. Pri tvarovaní koruny na polokmeni, prípadne vysokokmeni to môže byť aj šesť až osem rokov.
    • Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním
    • Frekvencia rezu: raz ročne

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Výchovný rez jablone

    POSTUP:

    Konáre s ostrým uhlom odklonu od stredníka treba hneď odstrániť a v žiadnom prípade ich nevyužívať na tvorbu koruny, inak sa pri záťaži ľahko zlomia. Vodorovnejšie bočné konáre ponechajte, dbajte však, aby boli umiestnené rovnomerne. Predĺženie hlavných konárov skráťte o tretinu na púčik smerujúci von z koruny. V druhom roku zrežte stredný výhonok, čo bude mať za následok silnejší rast nových prírastkov a podporí vznik veľkej koruny. Odstráňte tiež všetky výhonky, ktoré sa križujú, rastú dovnútra, sú poškodené alebo príliš zahusťujú. Vyviažte ďalšie dlhé výhonky, aby sa vytvorilo rodivé drevo.

    Ako vykonať udržiavací rez, čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Jarmila Szabóová'

    Pri dvojstupňovom sektorovom reze zosadením konára na vnútorný púčik docielite vzpriamený rast výhonku z tohto púčika, ale aj vhodnejší smer rastu výhonku rastúceho z púčika pod ním. V nasledujúcom roku potom rezom na prevod upravíte smerovanie konára.

    Udržiavací rez

    • Cieľ rezu: Udržanie rovnováhy medzi rastom a rodivosťou. Zabezpečiť stabilitu kostrových konárov, vzdušnú a presvetlenú korunu.
    • Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním
    • Frekvencia rezu: pomaly rastúce stromy raz za dva roky, rýchlo rastúce každý rok

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Udržiavací rez jablone

    POSTUP:

    Začnite ho aplikovať po vstupe stromu do plnej rodivosti. Na udržiavanie rovnováhy treba pravidelnú obmenu výhonkov, bez ktorej by dochádzalo k nežiaducemu a rýchlemu starnutiu. Prebiehať musí postupne na všetkých stupňoch výhonkov, samozrejme, nie v rovnakej intenzite. Rodiace plodonosné výhonky obmieňajte každoročne, pričom každý takýto výhonok nechajte rodiť najviac dva až štyri roky. V prípade intenzívnych tvarov je dokonca žiaduca obmena už po prvom zarodení. Nadradené výhonky režte menej často a spravidla rezom na prevod na vhodne rastúci náhradný výhonok, polokostrové konáre obmieňajte ešte sporadickejšie. Kostrové sa zväčša neobmieňajú, už ich neskracujte, iba na koncoch odstráňte konkurenčné bočné výhonky.

    Ako vykonať zmladzovací rez, čítajte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Lucia Harničárová

    ZMLADZOVACÍ REZ: Obnoví rast a rodivosť zostarnutého stromu.

    Zmladzovací rez

    • Cieľ rezu: Pravidelná kvalitná úroda zabezpečená stabilitou kostrových konárov a vzdušnou a presvetlenou korunou.
    • Termín rezu: v zime a v predjarí, keď nemrzne
    • Frekvencia rezu: v prípade potreby každé dva roky

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Zmladzovací rez jablone

    POSTUP:

    Pristupujte k nemu v čase, keď strom zostarne. Typickým prejavom je tvorba menších plodov, zníženie rodivosti, zasychanie výhonkov alebo tvorba väčšieho množstva vlkov. Zmladzovací rez sprevádzajú hlbšie zásahy do kostrových konárov. Keďže dôkladný spätný rez spôsobí bujný rast výhonkov, treba ho robiť postupne s mierou. Výhonky skráťte na riedko rozkonárený bočný konár smerujúci mierne dohora. Staršie rodivé výhonky smerujúce nadol odstráňte, rovnako aj veľmi strmo rastúce či vlky vyrastajúce z podpníka.

    Zdroj: Samuel MICHÁLEK

    Vy však máte možnosť rast stromčeka regulovať a tým znížiť úrodu napríklad dôkladným rezom, presvetlením koruny a odstránením prebytočných výhonkov, a tak dosiahnuť optimálny pomer medzi násadou plodov a listovou plochou.

    Rezom ovplyvníte striedavú rodivosť

    Ak pestujete odrody so sklonom k alternácii (‘Ontario’, ‘Fuji’…) alebo je násada skutočne vysoká, navyše v kombinácii so slabšími prírastkami, je vhodné kvetné puky zredukovať už počas zimného rezu. Na plnú úrodu stačí 10 až 15 percent súkvetí, všetky ostatné sú v podstate navyše. Ohýbaním letorastov a polokostrových konárov taktiež spomalíte transport asimilátov a podporíte diferenciáciu kvetných púčikov. Ak potrebujete zmeniť smer rastu konára približujúci sa k vodorovnému rastu, využite rez na prevod. Ak náhodou nenájdete vhodne rastúci konár, stavte na dvojstupňový sektorový rez, ktorého výsledok sa dostaví o sezónu neskôr.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.