Rez nie je bezhlavé odstraňovanie KONÁROV! Ovocinár radí, naučte sa rozlíšiť PÚČIKY
15. 1. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: redakcia Záhradkár
Rez ovocných stromov je alfa a omega pre mnohých záhradkárov. Ak sa však naučíte jeho pravidlá a pochopíte rast stromu, neskôr budete okamžite vedieť, ako postupovať. Už vopred správne odhadnete, ako zareaguje na konkrétny spôsob rezu a ako sa tento zásah odrazí na úrodnosti.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku

Rez nie je bezhlavé odstraňovanie konárov alebo ich častí, ale cielené zbavovanie sa nepotrebných tak, aby ste v korune nastolili prirodzenú rovnováhu. Má postupnosť aj pravidlá, ktoré sa líšia v závislosti od druhu, veku stromu, jeho kondície či pestovateľského tvaru.
Ciele rezu
Cieľov, ktoré treba rezom dosiahnuť, je niekoľko a počas života stromu sa dynamicky menia. Medzi základné patrí:
- Vytvorenie pevnej a stabilnej koruny s rovnomerným rozdelením konárov a jej udržanie v priestore, ktorý ste pre daný strom vyčlenil.
- Zabezpečenie dobrých svetelných pomerov v celej korune.
- Tvorba podmienok na skorý vstup stromu do rodivosti.
- Udržanie fyziologickej rovnováhy medzi rastom a rodivosťou.
- Dosahovanie optimálnych úrod bez negatívneho vplyvu na vitalitu stromu a pravidelnú rodivosť.
Zdroj: Shutterstock
Zimný rez sa vykonáva v čase, keď sú ovocné dreviny bez listov, teda počas vegetačného pokoja. Je to obdobie približne od decembra do marca až polovice apríla podľa toho, ako sa vyvíja počasie.
Predvídajte reakciu stromu
Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo: Čím hlbší rez vykonáte, tým silnejší rast vyvoláte, ktoré sa uplatňuje vo všetkých fázách rastu stromu. V prvých rokoch treba vybudovať pevné základy koruny, preto je rez hlboký. Neskôr, keď už chcete strom „prinútiť“ tvoriť aj rodivé výhonky, režte miernejšie. K silnejšiemu rezu sa opäť vráťte v čase, keď bude treba zmladiť staršie stromy.
Zdroj: shutterstock
Príliš hustá koruna stromu je vhodné prostredie na rozvoj chorôb a škodcov. Hlavný cieľ zimného rezu je preto presvetľovanie koruny odstraňovaním príliš zahusťujúcich konárov.
Medzi týmito obdobiami sa ovocné dreviny pomerne dlhé obdobie nachádzajú v plnej rodivosti. Sú najvýkonnejšie, preto treba silou rezu udržiavať rovnováhu medzi rastom a rodivosťou. Ak sú prírastky normálne, režte mierne s cieľom tvorby kvetných púčikov. Ak strom bohato rodí, no rastie pomalšie, zrežte ho hlbšie, aby si popri rodivosti zachoval zdravú vitalitu rastu.
Zdroj: shutterstock
Apple,Pruning.,Pruning,Apple,Trees,New,Zealand.,Winter,Pruning.,Cutting
Zdroj: Shutterstock
Konáre, ktoré sa nahromadili po reze ovocín, spáliť môžete.
Nielen strom ako celok, ale, samozrejme, aj jednotlivé výhonky reagujú na rez rôzne. Vertikálne (vzpriamene) rastúce sa „cítia“ dominantnejšie, čo ich podporuje v snahe konkurovať stredníku. Pomáha im v tom vyšší obsah hormónov, ktoré stimulujú ich rast. Naopak, čím viac sú konáre ohnuté horizontálne (vodorovne), tým slabšia je ich snaha rásť, no o to viac nasadzujú kvetné púčiky.
Ako sa naučiť rozlišovať púčiky? >>>
Rozdelenie púčikov
Sú základom nielen ďalšieho rastu stromu, ale aj budúcej úrody, preto rozlišujeme rastové (vegetatívne) a kvetné (generatívne) púčiky. Kvetné púčiky sa pre ďalšiu sezónu diferencujú už počas leta, a tak podľa ich množstva môžete vopred odhadnúť potenciál budúcoročnej úrody. Od rastových sa odlišujú výrazne bucľatým tvarom, pre ktorý si ich možno pomýliť s takzvanými predlžovacími púčikmi, ktoré sú tiež výrazne väčšie ako rastové. Na rozdiel od kvetných sa však vždy tvoria na koncoch výhonkov, a typická je pre ne aj zúžená špička. Kvetné púčiky hľadajte buď priamo na výhonkoch, alebo na rodivých tŕňoch, ktoré môžu byť krátke alebo dlhé. Rastové púčiky sú malé, úzke, väčšinou pritisnuté k výhonkom.
Zdroj: shutterstock
Kvetné púčiky sa pre ďalšiu sezónu diferencujú už počas leta, a tak podľa ich množstva môžete vopred odhadnúť potenciál budúcoročnej úrody.
- Pri čerešniach a višniach sa často tvoria aj v zhlukoch, pričom vzniká takzvaný kytičkový púčik.
- Na kôstkovinách, hlavne slivkách a broskyniach, možno nájsť i zmiešané púčiky, teda na jednom mieste rastové aj kvetné.
- Jabloniam sa púčiky tvoria na rôznych druhoch útvarov, notakmer nikdy nie na vrchole letorastu, hoci i tu existujú výnimky,a to odrody rubínového typu, napríklad ‘Rubín’, ‘Rubinola’,‘Bohemia’, ‘Gold Bohemia’, ‘Viktória’, ‘Dark Rubín’. Im sa kvetné púčiky diferencujú práve na koncoch výhonkov, preto treba k rezu pristupovať veľmi špecificky, aby ste výrazne nezredukovali úrodu.
Spoznajte zákonitosti rezu ovocných stromov >>>
Zákonitosti rastu a rodivosti
Ide o pomerne jednoduché pravidlá, ktoré by si mal naštudovať každý ovocinár. Práve ony totiž hovoria o tom, ako sa konáre a výhonky počas rastu a po jednotlivých zásahoch pestovateľa správajú.
1. Prirodzená preferencia rastu vyššie postavených častí
Ide spravidla o vrchné časti výhonkov. Je prirodzenou vlastnosťou, že vrchná časť konára i stromu rastie najsilnejšie, čo sa využíva najmä pri zapestovávaní stredníka a pri odklone bočných výhonkov. Vrchná časť konára zároveň tvorí silnejšie rastúce výhonky ako spodná časť. Rastú o to intenzívnejšie, o čo bližšie sú k terminálu. Ich sila sa oslabuje ohýbaním konára do horizontálnej polohy. Platí tiež, že strom uprednostňuje rast tých výhonkov, ktoré sa nachádzajú na najvyššom bode oblúka. Tento fakt sa využíva buď cielene pri tvarovaní, alebo prirodzene pri ohnutí konára pod hmotnosťou úrody.
Zdroj: Ida FURIKOVA
1. Silné zrezanie spôsobí, že najvyššie postavené púčiky budú silno rásť. 2. Slabé zrezanie spôsobí, že všetky bočné púčiky budú rásť slabšie. 3. Nerovnomerným rezom docielite, že silnejšie bude rásť časť koruny zrezaná slabšie.
2. Rovnováha medzi podzemnou a nadzemnou časťou
Hovorí o tom, že podzemná (koreňový systém) a nadzemná časť stromu sa vyvíjajú v rovnováhe, preto možno predpokladať, že majú približne rovnaký objem. To si treba dôkladne uvedomiť pri reze. Platí totiž, že silný rez vyprovokuje silný rast. Prečo? Lebo hoci nadzemnú časť zrežete, podzemná zostane rovnako mohutná a schopná silnej výživy stromu. Vo veľkovýrobe sa používa aj obrátený model, teda rez koreňov, ktorým sa oslabujú nadmerne rastúce stromy alebo urýchľuje nástup do rodivosti.
Zdroj: Ida FURIKOVA
1. Nezrezaný výhonok vytvorí silný výhonok v predĺžení osi a slabšie bočné výhonky. 2. Odstránením koncového púčika silno vyrastú slabšie bočné púčiky a hlavný výhonok ostane len krátky. 3. Rez na púčiky v strede výhonku spôsobí, že tieto púčiky silno vyrastú. 4. Rez na slabo vyvinutý púčik v spodnej časti výhonka spôsobí nepatrné predĺženie osi výhonka.
3. Vzťah medzi rastom a rodivosťou
Rast a rodivosť treba vždy udržiavať v rovnováhe. Iba tak strom nebude nekontrolovane rásť, predčasne nezostarne a zároveň splní vaše očakávania o úrode. Ako tento optimálny stav dosiahnuť? Ak nadmerne rastie, treba ho miernym rezom a cielenou výživou nasmerovať k rodivosti, lebo úroda ho oslabí a upokojí. Naopak, ak nadmerne rodí, ale nerastie, treba sa zamerať nielen na silnejšiu prebierku plodov, ale tiež na hlbší rez, aby ste podporili jeho vitálny rast.