Liečivé účinky
Ruže najmä vďaka trieslovinám a horčinám pôsobia sťahujúco na cievy a podporujú hojenie rán, napríklad pri zápaloch sliznice ústnej dutiny a hltana a pri hnačke.
- Tymian je „kašľová bylinka“: Vyskúšajte obklad, kúpeľ alebo víno
- Namiešajte si levanduľové čajové zmesi: Zaženú migrénu aj stres
Skombinujte ich
Obzvlášť blahodarne ruža pôsobí, lieči a zlepšuje náladu, keď sa spojí s inými „súrodencami“, taktiež bohatými na triesloviny: s nátržníkom vzpriameným a husím, alchemilkou, listami černice a maliny.
- Vedeli ste, že rozmarín má toľko liečivých účinkov?
- Poznáte bouquet garni? Možno ju používate pri varení, a ani o tom neviete
Kvety hoja rany
Ružové kvety pôsobia vďaka svojej kombinácii trieslovín, flavonoidov a silíc protizápalovo, antisepticky a podporujú hojenie rán, preto sa zvonka používajú napríklad pri zápale prsníkovej žľazy alebo pri opare na perách.
Šípky ako zdroj vitamínu C
Cenné plodstvá ruží, šípky, obsahujú veľa vitamínu C a minerálnych látok, posilňujú obranyschopnosť organizmu a sú vhodné predovšetkým proti horúčke, keď sa zvyšuje potreba vitamínu C. Vitamín C sa v záparoch zachováva vo veľkej miere, ale aj keď sa krátko povarí – asi na základe prímesí, ako sú flavonoidy, ktoré ho účinne chránia pred odbúraním.
Povzbudia metabolizmus
Okrem toho šípky povzbudzujú metabolizmus, a keď sa čaj pripraví zo šípok aj so semenami s vanilkovou vôňou, pôsobia aj mierne močopudne.
Ružový olej na vrásky
Mastný ružový olej zo semien je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a vitamín A. Má pozitívny vplyv na hojenie rán (napr. po akné) a vyhladzovanie vrások.
Ružová voda na akné
Antiseptická ružová voda (z lekárne), ktorá sa pri destilácii vodnou parou pri získavaní ružovej silice dostáva do kondenzátu, je vhodná na akné a mastnú pokožku, ako ústna voda pri zápaloch ďasien a ako utišujúca emulzia pri opare na perách a pásovom opare.