Fúzavka cesnaková sa aktivuje veľmi skoro na jar už pri teplote vzduchu 0 °C. V podmienkach globálneho otepľovania, keď sú časté mierne zimy, môže byť škodca aktívny aj v týchto mesiacoch, pričom takéto prípady už boli u nás zaznamenané.

Samičky kladú vajíčka na rastliny alebo na pôdu v ich blízkosti už vo februári, aj keď je porast cesnaku prekrytý snehom, teploty vzduchu sú okolo 0 °C a teploty pôdy pod nulou. Rastliny majú zvyčajne vyvinuté 2 až 3 listy.
Pri teplotách okolo 7 °C sa larvy o dva týždne vyliahnu a zavrtávajú sa medzi listy cesnaku, následne prenikajú do cibule.

Z preventívnych agrotechnických opatrení sa škody môžu znížiť skorou výsadbou na jeseň, pretože väčšie rastliny sú odolnejšie. Podobne neskoré vysádzanie na jar môže výrazne znížiť napadnutie. Cesnak sa odporúča pestovať čo najďalej od vlaňajších plôch.
Jarné odrody vysádzané na jar fúzavka cesnaková nenapadá.

Z nechemických spôsobov ochrany je významné zakrytie rastlín sieťkami alebo netkanou textíliou počas náletu múch. Toto opatrenie sa musí vykonať skoro na jar pri prvom oteplení a porast nechať zakrytý až do konca apríla.

Chemická ochrana je opodstatnená, ak sa zistí, že sa v poraste vyskytuje 10 a viac percent napadnutých rastlín. Aplikácia insekticídov sa vykonáva na jar v čase náletu múch, kým samičky ešte nenakládli vajíčka.

Obdobie letu múch sa dá zistiť pomocou návnad, ktoré sa pripravujú z extraktu cesnaku, cukru a octu. Žlté vodné misky (Mörickeho misky) naplnené týmto lákadlom sa umiestňujú do porastov cibule už vo februári.