Reklama

Skoré pestovanie zeleniny vám umožní PARENISKO! Kam s ním a čo všetko v ňom dopestujete?

Parenisko predlžuje pestovateľskú sezónu.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Parenisko je jedným z najjednoduchších a zároveň najlacnejších riešení, ak nemáte v záhrade priestor pre skleník. Výrazne predlžuje vegetačnú sezónu, keďže semienka a neskôr mladé rastlinky ochráni pred výkyvmi počasia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | NOVINKA: Slovák vyrába skleníky v tvare IGLU!
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Čo je parenisko?

    Je to nízky uzavretý priestor, ktorý je prekrytý zvyčajne sklom, plastovými doskami alebo fóliou. Konštrukcia pareniska je vyrobená buď z dreva, tehál, betónu alebo z priesvitného materiálu tak, ako vrch.

    Tým, že je parenisko dokonale uzavreté, predlžuje obdobie, kedy môžete vysievať a pestovať priesady zeleniny, trvaliek, letničiek, zakoreňovať dreviny pomocou odrezkov, pestovať chúlostivejšiu zeleninu od skorej jari až do neskorej jesene.

    Zdroj: pinterest.com/bessttgardenideas.decorationn.me

    Parenisko musí byť dostatočne vetrateľné.

    Parenisko si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach. Bez problémov si ho však môžete vyrobiť aj sami. Máte doma staré alebo zbytkové tehly, drevené dosky, vyradené okná? Toto všetko vám poslúži na výrobu pareniska. 

    Kam umiestniť parenisko?

    Parenisko umiestnite na svetlé miesto, ideálne orientované dlhšou stranou v smere východ-západ. Priesvitný kryt orientujte na juhovýchod alebo juhozápad. Miesto by malo byť chránené pred vetrom. Miesto pre budúce parenisko by nemalo byť podmáčané. Parenisko umiestnite v záhrade tak, aby ste sa k nemu ľahko dostali aj s fúrikom. Rátajte s prácami ako výmena zeminy alebo substrátu, aplikácia hnojiva, samotná starostlivosť o rastliny. Na toto všetko si ponechajte dostatočný a pohodlný manipulačný priestor. Výhodou je, ak je v bezprostrednej blízkosti pareniska prípojka vody.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Na výrobu pareniska zo starého okna budete potrebovať

      Výhodou pareniska je,že nemusí byť umiestnené na tom istom mieste. Ak máte parenisko menších rozmerov, môžete ho jednoducho premiestniť podľa svojich aktuálnych pestovateľských potrieb. Na výrobu prenosného pareniska však voľte ľahšie materiály, napríklad drevo, na prekrytie fóliu. Betónové alebo tehlové parenisko už veru nie je možné presunúť.

      Čo sa dá pestovať v parenisku? Čítajte na nasledujúcej strane >>>

      Typy pareniska

      Poznáme studené a teplé parenisko. Studené parenisko funguje ako klasický skleník. Čiže zohrieva sa pomocou vonkajšieho teplého vzduchu a slnečných lúčov cez priesvitné prekrytie. Pod substrát sa vrství približne 10 cm hnoja alebo tlejúceho kompostu.

      Teplé parenisko má navyše zdroj tepla aj odspodu. Teplo vytvára 40-50 cm vysoká vrstva hnoja alebo ešte nevyzretého kompostu, na ktorom je nasypaný substrát. Jeho výhodou je, že v ňom môžete vysievať semienka oveľa skôr.

      Zdroj: pinterest.com/lumberjocks.com

      Do pareniska musíte mať pohodlný prístup.

      Parenisko môže byť v podstate neobmedzene dlhé, šírku však voľte tak, aby ste sa do neho pohodlne dostali. Odporúčame šírku maximálne 1,5 m. Zadná stena pareniska musí byť vyššia ako predná kvôli nevyhnutnému sklonu prekrytia.  Celková výška pareniska je zvyčajne v rozmedzí 25-60 cm.

      Čo sa dá pestovať v parenisku?

      • skorá jarná zelenina - cibuľka, reďkovka, šalát, špenát
      • priesady papriky, rajčiakov, baklažánov, uhoriek, cukety, uhoriek, kalerábu...
      • priesady letničiek - kapucínka, muškáty, aksamietnice, cínie, astry...
      • na jeseň môžete vysiať koreňovú zeleninu alebo hrach, špenát, mangold
      • ideálne na zakoreňovanie odrezkov drevín
      • po zateplení slúži na uskladnenie odolnej zeleniny, napríklad koreňovej

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.