Je lepší ako bežný balzam na pery! Slivkový olej má blahodárne účinky na pleť i pokožku vlasov
9. 10. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
Slivkový olej je známy už tisícky rokov. Je vyrábaný zo slivkových jadier, je hlboko hydratačný, ale zároveň nemastný a nezaťažujúci pleť. Je bohatý aj na vitamíny, konkrétne vitamín E, C a A.
Zdroj: Dobré jedlo/Dano Veselský
Zdroj: archív Dobré jedlo
Zdroj: DOBRÉ JEDLO/Laura Witteková
Galéria k článku
Slivkový olej má charakteristickú ovocnú chuť a jemnú vôňu sliviek, ktorá sa môže líšiť v závislosti od odrody sliviek a spôsobu spracovania oleja. Slivkový olej je výživný a využíva sa v rôznych oblastiach. Jeho jemná chuť a liečivé vlastnosti ho robia obľúbeným v kuchyni aj v kozmetickom priemysle.
Slivkový olej sa získava lisovaním jadier sliviek. Jadrá sú zvyčajne vysušené a následne lisované, čím sa extrahuje olej.
Olej spoznáte podľa toho, že je silne aromatický, má bohatú mandľovo - marcipánovú vôňu. Patrí medzi tie oleje, ktoré sa najrýchlejšie vstrebávajú do pokožky. Zanecháva pleť krásnu a mäkkú, ale nie mastnú, preto sa používa na obohatenie krémov, mastí, olejov a zmesí, ktoré sú užitočné pre suchú, zrelú a citlivú pokožku.
Zdroj: Pixabay
Ako sa staráte o svoju pleť?
Slivkový olej má protizápalové vlastnosti, zbaví opuchu, podráždenia pokožky, dokonca aj tmavých kruhov pod očami. Pravidelnou aplikáciou na suché a popraskané pery zabezpečíte, že budú jemné a hydratované. Je veľmi obľúbený na ošetrenie vlasovej pokožky, pretože obsahuje kyselinu linolovú a vitamín E. Tieto vitamíny pomáhajú ošetriť suchú alebo podráždenú pokožku hlavy. Obzvlášť dobrý je pre suché, lámavé alebo nadmernou úpravou poškodené vlasy.
Zdroj: CANVA
Slivkový olej upokojí podráždenie pokožky a chráni ju.
Slivkový olej skladujte na chladnom a tmavom mieste, aby sa zabránilo jeho skaze. Chladnička je ideálnym miestom, ale môžete použiť aj tmavú a dobre uzavretú fľaša.
Zdroj: Canva
Slivkový olej je lepší ako balzam na pery.