Reklama

Na Slovensku vyliezajú OBROVSKÉ PAVÚKY! V ktorých mestách sa mať na pozore?

Strehúň škvrnitý je náš najväčší pavúk.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Najväčší slovenský pavúk práve vylieza zo svojej nory! Čo môže jeho pohryznutie spôsobiť a v ktorých mestách by ste sa mali mať na pozore?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 3:00
Remaining Time 3:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obavy Senčanov: Majú tam obrovského pavúka, ktorý skáče na svoje obete
    Zdroj: FB Lukáš Pich

    Strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis) je najväčší pavúk, ktorý sa na Slovensku vyskytuje. Dĺžka len jeho tela dosahuje viac ako 3 centimetre a jeho rozpätie nôh až 7 centimetrov. Striasa vás už len pri pomyslení naňho? To ešte netušíte, čo tento pavúk môže spôsobiť!

    Cez deň sa strehúň ukrýva vo svojich chodbičkách pod zemou. Tie vystiela svojou pavučinou. Ide o nory široké okolo 3 centimetrov a hlboké až pol metra. Príznačné preňho sú jamky, ktoré môžete nájsť vo svojej záhrade. Vylieza v noci a loví rôzny hmyz tak, že naň zaútočí skokom. Samice nosia vajíčka v klbku na svojom tele, liahnu sa v letnom období. Keďže aj po vyliahnutí ich samička nosí na chrbte, môže zdať, že veľkosť tohto pavúka je omnoho väčšia, než v skutočnosti je.

    Prečo ho vidieť práve na jeseň? Strehúň sa väčšinu roka zdržiava vo svojich norách, avšak práve na jeseň migruje a hľadá si nové stanovištia. Keďže na jeseň sa strehúne aj pária, často preniknú do vnútorných priestorov domov a bytov.

    Čo môžu strehúne spôsobiť? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zdroj: tip čitatela

    Fotogtafiu najväčšieho pavúka na Slovensku nám poslal aj Lukáš.

    Chlpatý pavúk útočí v sebaobrane. Nesnažte sa ho preto dráždiť ani chytať rukou. Jeho uhryznutie môže byť naozaj bolestivé. Pri citlivejších ľuďoch môže spôsobiť opuch, začervenanie. Rana môže pulzovať a byť horúcou. Práve v takých prípadoch sa odporúča na postihnuté miesto priložiť studený obklad.

    V ktorých častiach Slovenska sa najčastejšie vyskytujú? Pokračovanie na ďalšej strane >>>

    Strehúň škvrnitý sa najčastejšie vyskytuje v okolí Nitry, Bratislavy, Levíc, Senca, Trnavy, Nových Zámkov, Komárna a v Podunajskej nížine. Toto podnebie mu vyhovuje, na lov sa vydáva po zotmení. Pre svoj život potrebujú nízku vegetáciu a slnečné stanovištia. Napriek svojmu hrôzostrašnému vzhľadu však ide o naše najužitočnejšie pavúky v záhradách, ktoré sa živia škodcami, ktoré často devastujú vaše záhrady.