Spoznajte jeho superúčinky! 8 dôvodov, prečo siahnuť po REBRÍČKU + praktické tipy
19. 8. 2024, 20:00

Zdroj: shutterstock.com
Príroda má pre nás množstvo darov. Jedným z nich je aj rebríček obyčajný. Nenápadná bylinka, ktorá prekvapí množstvom skvelých účinkov. Presvedčte sa!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Väčšina ľudí pozná rebríček obyčajný pod názvom myší chvost, ale v minulosti sa používalo aj označenie krvavník. Toto pomenovanie vzniklo najmä preto, lebo sa využíval priamo na bojiskách, kde ho prikladali na otvorené rany, pretože pomáhal zastaviť krvácanie. Dnes je cenený najmä pre svoje silné protizápalové a dezinfekčné účinky.

Zdroj: shutterstock.com
Rebríček obyčajný známy ako myší chvost sa využíva na liečenie už dlhé roky.
Rebríček pre zdravie
- Ako sme už spomínali, rebríček je výborný na zastavovanie krvácania. Počas prvej svetovej vojny ho vďaka tejto schopnosti dokonca využívali na fronte, keď bol nedostatok liekov.
- Má silné dezinfekčné a protizápalové účinky a pomáha aj pri ranách, ktoré sa zle hoja.
- Taktiež priaznivo pôsobí na trávenie a látkovú výmenu, čo je prospešné aj pri snahe schudnúť.
- Je prospešný aj pre zdravie močových ciest vďaka spomínaným dezinfekčným a protizápalovým účinkom a má aj močopudné vlastnosti.
- Rebríček môže pomôcť aj pri krvácajúcich hemoroidoch. Vhodné je pripraviť si sedavé kúpele a dopriať si aj čaj.
- Je tiež výbornou bylinkou pre ženy, pretože môže pomôcť pri bolestivej menštruácii.
- V neposlednom rade je dôležité spomenúť, že po ňom môžete siahnuť aj pri migréne. Hneď ako pocítite náznaky, že bolesť nastupuje, je dobré dopriať si z neho čaj.
- Taktiež je vhodný aj pri zápale ústnej dutiny ako kloktadlo.
Zdroj: Shutterstock
Rebríček obyčajný pri viróze pomôže uvoľniť nos a dutiny.
Praktické tipy k využitiu rebríčka pre zdravie
- Doprajte si čaj: Najjednoduchší spôsob, ako môžete využiť silu rebríčka obyčajného, je pripraviť si z neho čaj. Ten prospeje vášmu tráveniu, ale je dobré siahnuť po ňom aj v jesennom a zimnom období, keď často odolávame prechladnutiu a chorobám dýchacích ciest. Rebríček môže byť veľmi dobrou prevenciou a podporí váš imunitný systém.
- Tinktúra: Na podporu imunitného systému je výborná aj tinktúra. Tú si pripravíte jednoducho. Sušenú bylinku zalejte alkoholom a v uzavretom sklenenom pohári nechajte macerovať 2-4 týždne. Občas premiešajte. Následne preceďte a nalejte do fľaštičky z tmavého skla. Užívajte 2x denne po 15 kvapiek.
- Pripravte si kúpeľ: Pridajte bylinku do kúpeľa. Rebríček vám pomôže s relaxáciou, uvoľní svalstvo a prospeje pokožke.
- Pre krásnu pleť: Ako sme spomínali, rebríček prospeje zdraviu pokožky. Pripravte si z neho výluh a použite ho ako pleťovú vodu.
- Obklad: Výluh z rebríčka je skvelý aj na prípravu obkladov. Stačí doň namočiť gázu alebo látku a prikladať na ranu. Rebríček pomôže urýchliť hojenie, zmierniť prípadný zápal a dezinfikuje.