Reklama

Spozorovali ste medzi sliepkami BITKY? Toto im nasypte do kŕmidiel, radí predajca HYDINY

Rybia múčka sa veľmi dobre rozpúšťa vo vode a uvoľňuje aromatické látky, ktoré sa po napití dostávajú do tela sliepok

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

S kanibalizmom hydiny sa v dnešnej dobe stretávajú aj malí chovatelia sliepok, ale aj husí a kačíc. Aké sú jeho príčiny, ako kanibalizmu zabránite a existuje nejaká účinná prevencia proti vzájomným útokom hydiny? Na otázky odpovedá Markéta GABRIELOVÁ, predajca hydiny a kŕmnych zmesí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Starostlivosť o SLIEPKY v zime: Ako ich pripraviť?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Príčiny kanibalizmu

    Sliepky, ktoré majú nedostatok bielkovín, vápnika, fosforu a iných dôležitých látok v krmive, budú tieto zdroje na uspokojenie svojich nutričných hodnôt hľadať inde. A práve preto dochádza medzi sliepkami ku vzájomnému kanibalizmu. Sliepky si totiž myslia, že jedením peria a kože, ostatných sliepok, tieto látky do tela získajú. Aj sliepky môžu trpieť takzvanou "ponorkovou chorobou". Ak umiestnite väčší počet nosníc na malý priestor, "polezú" si sliepky navzájom na nervy a začnú sa navzájom ozobávať, akoby tým dávali najavo, že tu je moje miesto a ty choď preč.

    Zdroj: shutterstock

    Pri spôsobe chovu vo voľnom výbehu sa udávajú 4 m² na 1 nosnicu a v kuríne maximálne 12 nosníc na 1 m².

    Pri sliepkach je to podobné ako pri deťoch, aby sa nenudili, potrebujú hračky. Pokiaľ budú sliepky obmedzené len na zobanie krmiva z misiek, budú k vyzobávaniu peria naklonené viac, než keď si budú počas dňa zobať vitamíny zo zavesenej zeleniny alebo ovocia. Nechať sliepky zatvorené v kurníku bez možnosti vybehnúť von a vyhrabať si obľúbené dážďovky alebo menšie kamienky len preto, aby vám nezničili záhradu, nie je príliš dobrý nápad. Skôr alebo neskôr si sliepky pôjdu na nervy a pustia sa do ozobávania. Sliepka je zviera hrabavé, potrebuje teda aspoň časť svojho dňa venovať tejto činnosti.

    Jednoduché riešenia

    Dostatok miesta vo výbehu aj v kurníku je jedným z kľúčov šťastných a zdravých sliepok. Minimálny priestor by mal byť približne 5 metrov štvorcových na jednu sliepku, ale čím viac, tým lepšie. Sliepky chované vo voľnom výbehu sa dostanú do stavu nudy len zriedkakedy. Pokiaľ sú však nútené vplyvom nepriaznivého počasia zdržiavať sa v priestoroch kurníku, k nude môže dochádzať veľmi často. Ako osvedčená pomôcka proti nude dobre poslúži zavesené jabĺčko, hlávka kapusty na povrázku alebo rozpolená tekvica uprostred výbehu. Zaistením výživnej stravy prispejete k tomu, že sliepky nebudú hladné a kanibalizmus u nich neprepukne. Slepačí jedálniček by mal predovšetkým pozostávať z kŕmnej zmesi, zelenej stravy a nejakého doplnku stravy. Najjednoduchším spôsobom je dávkovanie práškového doplnku, ktorý stačí rozpustiť do vody a máte postarané. Z ponuky môžete vybrať vitamín C, bielkovinový koncentrát a zabudnúť by ste nemali ani na vápenný grit, ktorý pomáha k lepšiemu tráveniu mládok.

    Zdroj: shutterstock

    Rozpoľte sliepkam tekvicu a nechajte ju voľne ležať na zemi vo výbehu. V priebehu pár minút dokážu z nej vyzobať dužinu aj všetky semienka, ktoré sú pre nich výborným zdrojom vitamínov a minerálov.

    Rybia múčka

    Rybia múčka je najväčším zdrojom živočíšnych bielkovín. Ak ste u vašich sliepok spozorovali vzájomné bitky a odzobávanie, potom práve podaním pravidelné dávky rybej múčky sa tohoto nešváru sliepok zbavíte. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode a uvoľňuje aromatické látky, ktoré sa cez tekutinu dostanú do tela sliepok. Proti kanibalizmu pôsobí teda ihneď po podaní. Stačí ju jednoducho pridať každý deň do napájadiel či kŕmidiel a kanibalizmu u sliepok sa určite zbavíte. 

    Zdroj: shutterstock

    Rybia múčka je náhrada kostnej múčky. Je určená predovšetkým pre hydinu a iné hospodárske zvieratá.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.