Reklama

Ste leniví a nestaráte sa o ZÁHRADNÉ NÁRADIE? Po práci robte TOTO a vydrží NAVEKY

Náradie treba na zimu správne uskladniť. Poradíme vám, ako.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Záhradnícke náradie uložené v kôlni by malo byť po každodennej práci dokonale vyčistené, naolejované, nabrúsené… Tak sa aspoň píše v záhradníckych príručkách. V skutočnosti sa však táto práca veľmi ľahko odkladá na neskôr.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Pred zimou sa postarajte o záhradné NÁRADIE

    S poriadne udržiavaným náradím vám práca pôjde oveľa lepšie. Motyky, rýle, hrable, nožnice, kosačky a  ďalšie záhradnícke pomôcky preto ideálne hneď po náročnej pracovnej etape skontrolujte. Niektoré stačí dôkladne vyčistiť, iné treba nabrúsiť či vymeniť im opotrebované súčiastky.

    Vymeňte drevené násady

    Časom sa môžu zlomiť, kývať alebo začnú „púšťať“ triesky. Keď nastane čas kúpiť nové, pri výbere si prezrite, či drevo nemá hrbole, hrče a  či je dobre obrúsené. Pohodlie pri práci zabezpečí správna dĺžka a tvar padnúci do ruky. A hoci drevené násady sú stále najobľúbenejšie, určite sa v ponuke stretnete aj s plastovými alebo kovovými. Pred montážou novej násady nezabudnite odstrániť prípadné zvyšky starej.

    Zdroj: Shutterstock

    Drevené násady trpia vo vonkajšom prostredí neustálou zmenou vlhkosti. Na daždi napučia a zväčšia objem, na slnku zoschnú a uvoľnia sa spoje.

    Nabrúste nožnice

    Tupé spoznáte podľa toho, že rany po reze už nie sú hladké a celkovo sa s nimi namáhavejšie pracuje. Treba ich preto rozobrať, očistiť od hrdze, zvyškov rastlín a  nabrúsiť. Záhradnícke nožnice sa brúsia iba z jednej strany. Snažte sa zachovať pôvodnú veľkosť uhla, ktorá býva podľa rôznych typov od 45 až do 70 stupňov. Po nabrúsení je vhodné ostrú hranu naolejovať, zabráni sa tak vzniku hrdze. Môžete premazať aj skrutku a pružiny.

    Zdroj: profimedia.sk

    Malé ručné náradie, ako sú lopatky, motyčky, kypriče, kovové výsadbové kolíky či sadzače cibuľovín, môžete zastrčené v nádobe s pieskom a olejom uchovať počas zimy.

    Obnovte ostrie

    Práca s dobre nabrúseným rýľom či motykou je menej namáhavá. Ak sa náradie rozhodnete brúsiť doma, použite stolnú brúsku. Tú pevne upevnite k doske pracovného stola. Náradie držte pod správnym uhlom. Treba vybrať vhodný brúsny kotúč. Nesmie mať ani príliš jemnú, ani príliš hrubú zrnitosť. Dlhým brúsením sa stane, že kov zahrejete a ostrie nebude kvalitne naostrené. Nie je to ľahké. Ak si na túto prácu netrúfate, náradie radšej zaneste špecialistovi.

    Zdroj: shutterstock

    Drobné nerovnosti alebo doostrenie upravte pilníkom, na výraznejšie nedostatky použite brúsku.

    Bojujte proti hrdzi

    Záhradnícke náradie pri práci v  náročných podmienkach časom hrdzavie. Zabrániť sa tomu nedá, ale predísť áno. Naplňte kovovú nádobu hrubozrnným riečnym pieskom, navlhčite ho minerálnym olejom a po práci doň jednoducho rýľ, hrable alebo motyku zapichnite. Môžete si vyrobiť aj debničku na menšie záhradné pomôcky.

    Zdroj: shutterstock

    V prípade rýľu ťahajte pilníkom po čepeli od jedného konca po druhý. Pred vašimi očami vznikne ostrá hrana.

    Opravte hrable

    Zvyšky vylomených zubov odstráňte a nahraďte ich novými drevenými alebo plastovými. Pri ich výmene prekontrolujte aj ostatné časti hrablí, či nie sú vykývané alebo prasknuté. Puknuté časti môžete spevniť kobercovou, prípadne fixačnou páskou. Väčšie praskliny neopravujte, kúpte si radšej novú násadu či celé hrable – ušetríte tým zbytočnú prácu s opravami.

    Zdroj: Robo Hubac Spolocnost 7Plus

    V základnom vybavení dobrého hospodára nesmú chýbať okrem motyky, rýľa, lopaty či vidiel ani hrable.

    Zreparujte fúrik

    Keďže sa radí medzi väčšie pomôcky, musíte ho čistiť po častiach. Začnite od rukovätí, ak sú drevené, vyhlaďte ich brúsnym papierom. Môžete na ne naniesť aj trochu ľanového oleja. Korbu, ktorá je vystavená všetkej záťaži, umyte pomocou hadice pod silným prúdom. Skontrolujte aj stav pneumatiky, ak treba, dofúkajte ju a premažte ložiská v koliesku.

    Zdroj: shutterstock

    Ak treba odstrániť nepoddajné nečistoty a  špinu, môžete to urobiť pomocou drôtenky.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.