
Reďkovka do teplej pôdy
Hoci sa zaraďuje medzi zeleninu, ktorú možno vysievať pomerne včasne zjari, pravda je taká, že najlepšie sa jej darí v slnkom prehriatej a ľahšej pôde s dostatkom humusu, čím sa minimalizuje tvorba prísušku. Nezabúdajte ani na to, že reďkovka je plodinou 2. trate, a tak jej hriadka čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom nesvedčí. Rovnako je citlivá na príromnosť chlóru v anorganických hnojivách.
Osivo je drobné, a tak sa seje skôr nahusto, čo však neskôr znamená pretŕhanie rastlín na vhodnú vzdialenosť. Ak sa však nebudete ponáhľať a semená budete do riadka ukladať asikaždé 3 cm, ušetríte si neskoršie jednotenie.
Reďkovky narastú zvyčajne za 22 až 45 dní. Závisí to od konkrétnej odrody a priebehu počasia. Napríklad rastliny vysiate v marci potrebujú až dvojnásobne dlhší čas než tie z májovej sejby.
Náš tip: Ak natrafíte na odrodu reďkovky, ktorá sa vyslovene odporúča na rýchlenie, teda na pestovanie v krytom priestore, na voľné hriadky ju nesejte. Áno, je tu možnosť, že úroda sa vydarí, no treba na to naozaj ideálne podmienky. Lepšie je preto neriskovať. Veď pokiaľ ide o reďkovky, na trhu je dostupných naozaj neskutočné množstvo odrôd rôznych tvarov aj farieb buľvičiek.