Strach, panika a úzkosť: Odborník radí, ako pripraviť PSOV na koniec ROKA
29. 12. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Počas silvestrovskej noci vystresovaného psa zbytočne nerozrušujte a neľutujte, no dávajte mu prirodzene najavo svoju blízkosť a oporu. V žiadnom prípade na neho neprenášajte svoje obavy. Pokúste sa utlmiť vonkajšie vplyvy, pripravte mu obľúbené hry a maškrty na presmerovanie jeho pozornosti.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Či už má pes strach, prežíva paniku alebo úzkosť, vždy existuje prírodná alternatíva riešenia. Netreba hneď siahať po zaťažujúcich farmaceutikách. Príroda tak nám, ako aj zvieratám poskytuje dary v podobe liečebných účinkov rastlín, drevín a húb. Z nich sa získavajú sušené suroviny, rastlinné silice, parovodne destilované esenciálne oleje alebo iné typy čisto prírodných extraktov. Slovné spojenie „čisto prírodné“ je pritom veľmi dôležité. Len tak máte istotu, že liečenie nezanechá nechcenú stopu v podobe záťaže na pečeň a organizmus. Máte tiež vyššiu šancu, že s vami budú vaše psy pri terapii spolupracovať a pomáhať tak samy sebe.
Zdroj: www.dokonalalaska.cz
Michal BABKA, odborník na prírodné veterinárne prípravky
Ovplyvnia psychiku
Esenciálne a rastlinné oleje, kvetové vody, extrakty aj sušená droga majú na organizmus rôzne účinky, no napríklad aj psychoaktívne. Znamená to, že určitým spôsobom ovplyvňujú psychiku a nervovú sústavu zvieraťa. Tieto účinky sú:
- Stimulačné: aktivujú, zrýchľujú, posilňujú mentálnu činnosť.
- Relaxačné: utlmujú, spomaľujúaktivitu.
- Adaptogénne: podporujú adaptačné a rozhodovacie procesy.
- Harmonizačné: celkovo harmonizujú,uvoľňujú, ale neunavujú.
- Stabilizujúce emócie: tlmia emocionálne výkyvy, napríklad redukujú adrenalín.
Zdroj: shutterstock
Pokúste sa utlmiť vonkajšie vplyvy, pripravte mu obľúbené hry a maškrty na presmerovanie jeho pozornosti.
Zdravý, ale rozrušený
Hladinu stresu spoznáte podľa prejavov. Väčšinou je pes schopný brať si od vás napríklad maškrty, na ohňostroje a delobuchy pozerá z okna, ale vždy so sebou mierne trhne. Keď spí, rana ho síce prebudí, ale potom si zase v pokoji ľahne. Dokáže sa rýchlo upokojiť a znovu sa hrať. Vyšší stupeň rozrušenia sa môže prejaviť napríklad u adoptovaných jedincov z útulku, keď viete, ale aj nie, o ich negatívnych zážitkoch z minulosti. Môžete sledovať oveľa ťažšie prejavy, ako je panika, úzkosť, desivý strach, agresívna obrana a podobne.
Zdroj: shutterstock
Aj psy, ktoré v minulosti nezažili nič zlé a sú zdravé, môže v období na prelome rokov postihnúť stres, neistota či strach.
Stabilizátory emócií
Pri zdravých psoch nie je nutné siahať po látkach s hlbokým relaxačným alebo sedatívnym účinkom. Vystačíte si s jemnými relaxačnými a harmonizujúcimi olejmi. Predovšetkým využijete prírodné látky s účinkom na emócie, ktoré sa označujú ako stabilizátory emócií. Medzi ne patria jazmín veľkokvetý, ruža damascénska a neroli – kvet horkého pomaranča. Ďalej ako pomocné poslúžia adaptogénne látky, ako je céder atlantský alebo ylang-ylang (kananga voňavá). Tieto esenciálne oleje potom používajte vo vhodnom pomere.
Zdroj: shutterstock
Nenúťte psa do jedenia, oblizovania či inhalácie olejov. Môžete si ich napríklad nakvapkať na dlaň a dať mu slobodne privoňať.
Zdroj: shutterstock
Spôsoby aplikácie olejov
Zoofarmakognózia je úžasná metóda samovýberu účinných látok. Keď sa zviera v prírode stretne s neznámou vecou (plodom, listom, koreňom), vykoná jej analýzu a vyhodnotí ju z hľadiska užitočnosti alebo nebezpečnosti pre svoj organizmus.
1. Inhalačná terapia: Účinnú látku nakvapkajte do studenoprúdového difúzora alebo na kúsok látky a umiestnite blízko psa v polohe, ktorá je pre neho komfortná. Ako spoznáte, že nie je? Pes jednoducho z dosahu molekúl odíde.
2. Kontaktná aplikácia: Esenciálny olej môžete psovi jemne vtierať do kože a srsti. Tak sa dostane podkožím bezpečne do krvného obehu. Pred aplikáciou je nutné rozriediť esenciálne oleje v rastlinnom oleji, ktorý je za studena lisovaný (olivový, kokosový, slnečnicový). Na jednu lyžičku oleja počítajte s 2 až 3 kvapkami účinnej látky.
So psychickým problémom
Trauma u psa sa prejavuje v rôznych situáciách. Neberie si maškrty, nechce chodiť von na prechádzku, má vygúlené oči, trasie sa a kňučí. Je zalezený v malom priestore, nie je schopný zaspať a hrať sa. Neustále sleduje, či nezačne zase niečo búchať. Posttraumatický stav je veľmi zákerný. Psychický problém môže vzniknúť na základe jednej udalosti, ale aj pri súbehu rôznych faktorov. K takémuto psovi sa, samozrejme, správajte vľúdne, ale určite ho neľutujte. Rešpektujte ním vybrané bezpečné miesto. Niektorí volia priestor pod posteľou, za gaučom, vo vani, v kúpeľni alebo zahrabaní v perinách.
Zdroj: shutterstock
Keď si pes nájde miesto, ktoré mu vyhovuje, je dobré ho na ňom nechať. Musíte pochopiť, že on sám najlepšie vie, kde sa cíti dobre.
Silnejšie relaxanty
Pri psoch so psychickou traumou alebo so zlou minulosťou voľte látky s hlbším účinkom. Na prvom mieste budú silné relaxanty so sedatívnym účinkom. Najvhodnejšie sú fialka voňavá (extrakt z listov), ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska, mučenka pleťová, šalvia muškátová, pačula pravá (pačuli) a rumanček kamilkový. Naučte sa tieto prírodné dary používať čo najviac prirodzene, v čo najväčšej súhre so psom.
Zdroj: www.dokonalalaska.cz
Pri aplikácii olejov sa vyhýbajte očiam, ňufáku a genitáliám. Po votrení do kože psíka začínajú účinné látky kolovať krvným obehom.
Dobrovoľné prijatie
Látky na dobrovoľný príjem vždy ponúkajte z dostatočnej vzdialenosti. Rozhodne ich nedávajte psovi priamo k nozdrám, vzdialenosť 10 až 20 cm je dostačujúca. Keď má zviera záujem o látku, samo sa priblíži. Pozitívne reakcie sú ľahko rozpoznateľné. Niekedy sa vyskytuje viacero naraz, záleží na miere dôležitosti látky pre organizmus. Medzi také patrí približovanie (typické je naťahovanie krku), striedavé naťahovanie nozdrami, rôzne úrovne nakláňania hlavy pre zmeny koncentrácie, kýchanie, žmurkanie, oblizovanie fľaštičky, nastavovanie rôznych častí tela na vtieranie látky do kože a iné. Negatívna reakcia je v podstate iba jedna – zviera sa snaží dostať z dosahu látky.
Zdroj: www.dokonalalaska.cz
Prvotriedna kvalita je základ!
Dôležité je pripomenúť, že esenciálne oleje, ale aj ďalšie prírodné suroviny, ktoré chcete použiť na terapiu zvierat, musia byť v maximálnej kvalite bez ústupkov. Je nutné dobre zvoliť dodávateľa surovín a poznať ich pôvod. Ak sa obávate riskovať s nekvalitnými alebo pančovanými látkami, potom si vyhľadajte čisto prírodné veterinárne prípravky. Aj v strednej Európe už existujú značky, ktoré vyvíjajú skutočne čisto prírodné produkty a slovo „prírodné“ pre nich nie je len marketingový ťah.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.