Sú vaše priesady vytiahnuté? Dajte na naše 3 rady, aby zosilneli
24. 3. 2021, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:48)

Zdroj: Shutterstock
Ak ste vysievali do nádob, tak už by sa mali zapĺňať drobnými rastlinkami. Ak sa vám však zdá, že rastliny sú síce vysoké, ale aj tenké a slabé, tak čítajte. Pomôcť im môžete splnením týchto podmienok.
Zdroj: www.apartmenttherapy.com
Zdroj: archív
Zdroj: Peter Gajdoštin
Galéria k článku
Dostatok svetla
Ak majú priesady pri trvalo vyššej teplote nedostatok svetla, ženú sa do výšky. Je to pochopiteľné, pretože sa ťahajú za svetlom. Tým sú však svetlé a slabé. Tento jav sa označuje ako blednutie. Oslabené rastlinky sa najlepšie zotavia, ak im poskytnete dostatok svetla.
Zdroj: shutterstock.com
Klíčenie trvá 10-14 dní.
Optimálna teplota
Teplota pre rastlinky na svetlom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia by sa mala pohybovať od 15 do 18 °C. Ak ich teda máte nad zapnutým radiátorom, je im príliš teplo. A ak ich máte medzi oknami, je im pravdepodobne zima. Teplota by preto nemala byť ani príliš nízka, avšak ani veľmi vysoká. Látková výmena sa potom vyrovná a sadeničky začnú samé od seba vyzerať opäť normálne.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravé priesady vypestujete zo zdravých semienok
Pomôže aj pikírovanie
Ďalším faktorom rastu sadeníc do výšky je veľmi hustý výsev. Sadenice sú natlačené príliš tesne vedľa seba a bojujú o svetlo a živiny. Preto ich treba PIKÍROVAŤ. Ako na to? Uvoľnite substrát okolo jemných korienkov, vyberte opatrne sadeničku a zasaďte ju do nového kvetináča alebo na iné voľnejšie miesto vo výsevnej miske. Na pikírovanie sa používa špeciálny nástroj, kolík. Ak ho nemáte môžete použiť i špáradlo. Buďte však opatrní, aby ste nepoškodili už existujúce korienky.
Zdroj: shutterstock.com
V našich podmienkach sa kaleráb pestuje z priesad, ktoré treba vysádzať plytšie, aby nedochádzalo k deformáciám buliev.