Reklama

Super tipy, ako vďaka dažďovej vode ušetriť na záhrade stovky eur

Na zalievaní záhrady môžete ušetriť.

Zdroj: Mahesh Kumar A.

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Záhrada si vyžaduje pravidelnú zálievku a voda nie je zadarmo. Stúpajúce teploty aj ceny vody robia zo zavlažovania celkom drahý špás. Teda ak nevyužijete dažďovú vodu, ktorá bola aj bude zadarmo. No treba ju správne zbierať a využívať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Super tipy, ako vďaka dažďovej vode ušetriť na záhrade stovky eur
    Zdroj: Redakcia Záhradkár

    Prospech na oboch stranách

    Dažďová voda nie je len zadarmo, ale má aj unikátne vlastnosti a pre rastliny domáce aj na záhrade je omnoho prijateľnejšia ako voda vodovodná. Navyše je mäkká, takže pokojne ju zbierajte nielen na závlahu záhrady, ale aj domácej zelene, ktorá takúto vodu tiež ocení.

    Úspora ktorá poteší

    Priemerne sa na zalievanie bežnej rodinnej záhrady spotrebuje 100 litrov vody denne.  Pritom ak použijete dažďovú vodu, stavíte na najprirodzenejší spôsob zálievky, pretože dažďovka je mäkká voda chudobná na soli. Zároveň nikdy neviete, kedy bude počas pestovateľskej sezóny vyhlásený zákaz zavlažovania v prípade horúceho a suchého počasia. Vlastná zásoba kvalitnej vody sa preto určite každému hodí. Avšak dažďovú vodu môžete využiť aj na iné praktické účely, čo vám tiež ušetrí peniaze za bežnú spotrebu vody.

    Zdroj: shutterstock

    Načo platiť za vodu, keď nemusíte.

    Prečo je dažďová voda tak skvelá?

    V prvom rade ide o ekologické riešenie zálievky, ktoré pomôže zlepšiť v záhrade odvodňovací systém. Dažďová voda poskytuje rastlinám dusík vo forme dusičnanov, ktoré využívajú pre svoj úspešný rast a celkový vývoj. Kyslosť alebo pH dažďovej vody je v rozmedzí 6,2 - 6,8 a vďaka tomu napomáha uvoľňovať v pôde živiny.

    Stačia veľké nádoby

    Dažďovú vodu môžete ľahko zbierať do sudov či barelov zo strechy domu, záhradného domčeka, skleníka a ďalších stavieb, ktoré máte na svojom pozemku. Pri inštalácii nádob by ste nemali zabudnúť na inštaláciu jemnej krycej siete, ktorá vodu ochráni pred prípadnými nečistotami a hmyzom. Ďalší filter by mal byť umiestnený vo vnútri nádrže.

    Zdroj: unsplash.com

    Dažďová voda vydrží v zberných nádobách.

    Vyrobte si kaskády

     Na to, aby ste mali možnosť väčšieho odchytu vody pomocou zvodu zo stehy, využite viac sudov či iných nádob. Stačí, ak ich vzájomne prepojíte do výhodnej kaskády. Na ľahké čerpanie vody do kanvy a ostatných nádob sú niektoré typy sudov vybavené praktickým výpustným kohútikom. Vďaka tomu tak dokážete vďaka nádobám mať doslova vlastný vodojem.

    Riešením sú aj podzemné zásoby

    Ďalším praktickým riešením sú podzemné akumulačné nádrže. Ich veľkou výhodou je, že nenarúšajú estetický vzhľad záhrady a vody pritom môžete mať dostatočné množstvo. Voda v podzemných nádržiach si dlhšie uchováva dobrú kvalitu a počas zimy nezamrzne. Tieto nádrže väčšinou bývajú vyrobené z plastu, betónu aj sklolaminátu a môžete si vyberať z rôznych rozmerov aj tvarov. Možno ich buď zasadiť do zeme, alebo ich obmurovať. Pokiaľ máte pozemok so spodnou vodou a ílovitým alebo piesčitým podložím, určite vám budú odborníkmi odporučené dvojplášťové nádrže na dažďovú vodu.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.