Reklama

Super zlepšováky, ktoré vám pri SEJBE ZELENINY uľahčia prácu a zaistia skvelú úrodu

Záhradkárčenie je radosť, no občas nezaškodí, trochu si prácu uľahčiť.

Zdroj: NMH/Záhradkár

Reklama

Sejba do voľnej pôdy je v našich klimatických podmienkach najrozšírenejším spôsobom, ako si dopestovať úrodu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Pri priamom výseve osiva nasypte DO RIADKOV...
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Kým priesady teplomilnej zeleniny si mnohí záhradkári vzhľadom na časovú aj materiálnu náročnosť radšej kúpia na miestnom trhu, priamej sejbe sa venujú všetci.
    Ponuka zeleninových osív je prakticky nekonečná, keďže mnohé druhy disponujú desiatkami rôznorodých odrôd. Ak by ste teda chceli každú sezónu pestovať niečo iné – neopakovať sa − môžete tak robiť niekoľko rokov. Semená balené vo farebných vrecúškach určených pre malospotrebiteľský trh sú prakticky už od zimných mesiacov jedným z najžiadanejších artiklov záhradníctiev.

    Sejte s rozumom

    Práca s nimi je na prvý pohľad každému jasná – na pripravenej hriadke spraviť ryhu, nasypať do nej semienka, prihrnúť zeminou, utlačiť, poliať a hotovo. Má to však niekoľko dôležitých „ale“, na ktoré by mal myslieť každý zodpovedný záhradkár.

    Neprehusťujte výsevy

    Základným pravidlom priamej sejby zeleniny do voľnej pôdy je dodržanie rozstupov medzi rastlinami v riadku aj medzi jednotlivými riadkami. Ide o pestovateľský spon, ktorý sa odporúča pre každý zeleninový druh a vychádza z jeho konečnej veľkosti a nárokov na vlahu či živiny. Snažte sa ho dodržiavať, lebo hoci v záhrade nemusí byť striktne presný, rastlinám zabezpečí dostatočný priestor a vám menej práce s jednotením po vzídení.

    Zdroj: Marcela Šišoláková

    Pestovateľský spon udáva vzdialenosť medzi rastlinami v riadku aj medzi riadkami na hriadke. Keďže zohľadňuje pestovateľské nároky jednotlivých rastlín, líši sa druh od druhu.

    Uľahčite si prácu

    Je však pravda, že zelenina s drobnými semenami sa presne seje ťažko. V takom prípade si vezmite na pomoc piesok alebo preosiaty výsevný substrát. Premiešajte ho s drobnými semenami mrkvy, petržlenu či šalátu a vysejte. Nielenže miniete menej osiva, ale výsev bude redší a prípadné jednotenie na rovnakú vzdialenosť jednoduchšie.

    Dodržte hĺbku

    Pri sejbe väčších semien fazule, hrachu, bôbu, cícera, kukurice či tekvíc sa dá odporúčaná vzdialenosť bez problémov dodržať. V týchto prípadoch sa rozlišuje len to, či siať do riadkov (hrach) alebo do hniezd (fazuľa, kukurica, tekvice, uhorky).

    Ak si nie ste istí hĺbkou, do ktorej treba semená uložiť, tento údaj nájdete na každom vrecúšku, ale zapamätajte si aj všeobecne platné pravidlo: Sejte do takej hĺbky, ktorá zodpovedá dvojnásobku veľkosti semena.

    Zdroj: Marcela Šišoláková

    Siať do hniezd znamená, že vo vzdialenosti zodpovedajúcej sponu vyhĺbite osivové jamky a do každej vložíte 3 až 5 semien v závislosti od druhu zeleniny.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS