Reklama

Susedia radia: Nasypte im ASPIRIN! Je však pre rastliny vhodný? Vedci majú odpoveď

Je podávanie aspirínu rastlinám naozaj také prospešné, ako sa hovorí?

Zdroj: Záhradkár

Reklama

Aspirín je, zdá sa, na použitie v záhrade vcelku univerzálny. Podľa všetkého predĺži životnosť rezaných kvetov vo váze, pomôže pri zakorenení priesad, zatočí s chorobami rastlín, zlepší klíčivosť. Je to však naozaj tak? Zisťovali sme ako vzniká prirodzenou cestou a čo na to vedci.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Naozaj pomáha ASPIRÍN v záhrade? Toto sú overené rady!

    Podľa news.ucr.edu sa rastliny v prípade napadnutia škodcami, pred suchom či horúčavou chránia produkciou kyseliny salicylovej známej ako aspirín. Pochopenie tohto mechanizmu môže pomôcť rastlinám zvládnuť stres z klimatických zmien. Ako ďalej informuje portál, vedci z Kalifornskej univerzity ozrejmili, ako rastliny regulujú produkciu tejto známej kyseliny.

    Výskum prebiehal na arábkovke (Arabidopsis), no dúfajú, že výsledky skúmaní sa budú dať aplikovať aj na poľnohospodárske plodiny.

    — Záhradkár

    Ako sa pre news.ucr.edu vyjadril genetik Jin-Zheng Wang, ktorý je spoluautorom štúdie, výskumný tím dúfa, že získané poznatky sa podarí využiť na zvýšenie odolnosti rastlín proti vysokým teplotám a suchu, ktorými sme v ostatných rokoch svedkami.

    Genetik vysvetlil, že ak je rastlina vystavená teplu, intenzívnemu slnečnému žiareniu, alebo je sužovaná suchom, trpí stresom na základe ktorého reagujú jej bunky tvorbou alarmovej molekuly. Jej akumulácia spôsobuje v rastlinnom organizme tvorbu kyseliny salicylovej, ktorá spúšťa reťazec obranných účinkov.

    Wilhelmina van de Ven (spoluautorka štúdie a biologička) prirovnáva túto reakciu k podaniu liekov proti bolesti ľuďom.

    — Záhradkár

    Kyselina salicylová tak chráni chloroplasty, v ktorých prebieha fotosyntéza, pred poškodením. Vďaka tomu i naďalej prebieha tvorba energie zo slnečného žiarenia a rastlina tak ľahko nepodlieha stresorom. Veľký krok vpred by bol, donútiť rastliny produkovať aspirín pravidelne. Významne by to pomohlo v boji proti dopadom klimatickej zmeny.

    Nebola jediná

    Americká štúdia nie je jediná. Podobným výskumom sa zaoberali na Inštitúte vedy a techniky v Rakúsku. Skúmali účinky až 20 rôznych liekov proti bolesti, kde bola opäť ich účinku vystavená arábkovka. Zistili, že všetky, vrátane aspirínu mali negatívny vplyv na tok auxínu, ktorý je vo všetkých vývojových procesoch pre rastliny nevyhnutný.

    Určite ste o ňom počuli v súvislosti s rezom ovocných stromov. Auxín je zodpovedný za predlžujúci rast do výšky za slnkom a za prerastanie koreňov do pôdy.

    — Záhradkár

    Aby auxín fungoval správne, je nutná prítomnosť špecifických proteínov v bunkách, ktoré auxín transportujú z bunky do bunky. Aspirín túto schopnosť narúša blokáciou tvorby týchto proteínov. Štúdia však uvádza, že zistení v spojitosti s liekmi proti bolesti je ďaleko viac a sú predmetom ďalšieho výskumu.

    Použiť aspirín v záhrade vám nič nebráni

    Na podporu rastu

    Podľa štúdie americkej Univerzity na Rhode Island roztok vody a acylpyrínu pomáha podporovať rast rastlín. Keď takýmto roztokom striekali rastliny raz za 3 týždne počas celého vegetačného obdobia, výsledkom boli väčšie a zdravšie rastliny s väčším počtom kvetov a neskôr aj ovocia oproti tým, ktoré takýmto roztokom neošetrovali.

    Je zrejmé, že v záhrade nepoužijete aspirín na kilá. Jedna rozdrvená tableta vo váze s rezanými kvetmi podľa odporúčaní floristov, predĺži ich živostnosť. Budú svieže a krásne. Poslúži ako hnojivo, kedy pri pravidelnej zálievke sadeníc podporí tvorbu koreňov. Roztok pripravený opäť z jednej tablety má dezinfekčné účinky na pôdu, ktorú na povrchu osídlili plesne. Využiť tento poznatok môžete aj pri rajčiakoch, na predvýsadbovú dezinfekciu pôdy, v ktorej sa môžu nachádzať zárodky plesne zemiakovej. Pozor však na koncentráciu, vysoké množstvo salicínu rastliny popáli. Povzbudí semená v klíčení, čím proces vzchádzania urýchli.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.