V súvislosti s daždivým počasím bude nutný postrek proti plesni na viniči
21. 5. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:30)

Zdroj: profimedia.sk
Peronospóra (Plasmopara viticola) napáda všetky vegetatívne a generatívne orgány viniča (listy, letorasty, kvety, bobule).
Zdroj: TASR
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Patogén prezimuje oospórami tvoriacimi sa koncom leta v napadnutých listoch. Klíči už skoro na jar. Chorobe vyhovuje vlhké, daždivé a teplejšie počasie. Už od začiatku mája môže byť ohrozenie skorým nástupom peronospóry na niektorých lokalitách, ktoré sa vyznačujú nadmernými zrážkami.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/0c/60/c3/0c60c3f81a1c23348aea096789af72c3.jpg
Príznaky plesne viničovej na listoch
Ochranné opatrenia
Vhodné sú všetky, ktoré preventívne redukujú podmienky na šírenie choroby – odstránenie prebytočných letorastov, preriedenie listov v zóne strapcov. Pri priamej ochrane je dôležité stanovenie prvého termínu ošetrenia. Pred kvitnutím sa ošetruje, ak sú podmienky na šírenie huby priaznivé.
Začať sa môže aj preventívnymi postrekmi meďnatými prípravkami na základe signalizácie už pri dĺžke letorastov 20 až 25 cm. Ošetrenie sa opakuje v závislosti od vývinu infekcie v 7- až 14-dňových intervaloch. V ekologickej produkcii sa používajú prípravky na báze draselných fosfonátov v kombinácii s aminokyselinami a oligosacharidmi z extraktov z rias. Používajú sa aj látky na báze kyslých ílov a mletých vápencov.
Z biologických prípravkov sa môže použiť Chitopron 5 % (koncentrácia 0,3 percenta) spolu s CuproTonic (koncentrácia 0,2 percenta) alebo CuproTonic (koncentrácia 0,5 percenta), Imunofol (30 až 50 ml na 10 l vody) pred kvitnutím, počas kvitnutia, po odkvitnutí aj na ďalšie ošetrenia za daždivého počasia.