Reklama

Tajomstvo zdravého kra a úrody RÍBEZLÍ je v reze! Takto ho urobíte krok za krokom bez chýb

Rez ríbezle v tvare stromčeka

Zdroj: Szabóová Jarmila

Reklama

Rez ríbezlí, pokiaľ je dobre nastavený, nemusí byť každoročná povinná jazda. Samozrejme, nikdy neuškodí zájsť do záhrady a zvážiť jeho potrebu podľa aktuálneho stavu rastlín. Kríčkové ríbezle režte na cyklickú obnovu rodivého dreva, ríbezle v tvare stromčeka strážte aj v oblasti kmienka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jarný rez ríbezlí: Keď kry aj stromčeky potrebujú prerezať

    Kríčková ríbezľa

    Udržiavanie ríbezle pestovanej v tvare kra je jednoduché pričom ho stačí robiť každý druhý rok. Dôležité je, aby sa v kre nachádzali 1 až 3 ročné výhonky, ktoré prinesú úrodu. Naopak v kre sa nemá nachádzať staré drevo, ktoré je z pohľadu úrody, ale aj celkového vzhľadu a zdravia rastliny neperspektívne, nevhodné. Aby bol ker dostatočne prevzdušnený stačí, keď na ňom ponecháte približne 12 až 15 výhonkov rôzneho veku. Všetko záleží od kondície rastliny a od aktuálneho množstva výhonkov, z ktorých si pri reze budete môcť vyberať.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ríbezlí v predjarnom období

    Už pri prvom pohľade na ker, dokážete rýchlo určiť, ktoré výhonky tu nemajú čo hľadať. Medzi prvými vyrežte zahusťujúce a križujúce sa výhonky, zohľadnite pri tom ich celkový vzhľad a kondíciu. Ak sa v kre nachádza staré drevo, musí preč ako prvé. Následne z kra odstráňte aj príliš slabé, tenké výhonky. Vyrastajúce v strede kra by aj tak nemali šancu vyzrieť a zmohutnieť. Zbytočne by vnútornú časť zahusťovali.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ríbezlí v predjarnom období

    Po reze ríbezle staršej ako tri roky, ktorú vidíte aj na obrázkoch, by mali v kre prevládať výhonky staré 1, 2 a 3 roky. Pri bielych a červených je povolený aj nízky počet výhonkov zo 4-ročného dreva, ale ak máte tú možnosť, radšej ho neponechávajte.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ríbezlí v predjarnom období

    Počet ponechaných výhonkov závisí aj od toho, či ker potreboval zmladiť. Vôbec nič sa nestane, ak ich ostane menej, časom sa vytvoria nové a cyklickú obmenu rodivého dreva nastavíte podľa potreby a vlastného uváženia.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ríbezlí v predjarnom období

    Stromčekový tvar ríbezlí

    Rez ríbezle pestovanej na kmienku sa veľmi od predchádzajúceho nelíši. Okrem údržby korunky, sa však pridáva aj starostlivosť o podpník. Ríbezľa zlatá, meruzalka, sa používa na naštepenie ušľachtilej odrody ríbezlí, vďaka čomu tento druh nadobúda tvar stromčeka. Meruzalka má však jednu neresť, vo svojom okolí sa snaží rozširovať tvorbou výmladkov, ktoré ak neplánujete využiť, treba zrezať. Takže, ako prvé sa zamerajte na kmienok. Ak sa v jeho okolí vytvorili výmladky, vyrežte ich. Až potom sa presuňte ku korunke.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ribezli v predjari

    Prehustená korunka nevyzerá dobre a aj napriek rastu vo výške, potrebuje preriediť. Najskôr sa zamerajte na staré drevo a odstráňte ho. Pokiaľ je korunka slabo rozrastená a nemáte veľmi z čoho vyberať, na starích konároch režte rezom na prevod na nižšie postavený výhonok, ktorý má perspektívu zachovať požadovaný pestovateľský tvar.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    rez ríbezlí v predjarnom období

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.