Reklama

Takáto úroda tešila našich čitateľov! Vieme, ako si s úspechom dopestujete kivi aj vy

Našim čitateľom sa podarilo dopestovať úžasnú úrodu. Aj vy sa môžete tešiť z bohatej úrody kivi.

Zdroj: čitatelia

Reklama

Jablone, hrušky i čerešne máte? A čo kivi? Zdá sa vám to na slovenské pomery byť príliš exotické? Ale kdeže! Pozrite sa, akú úžasne bohatú úrodu mali naši čitatelia a inšpirujte sa! Ešte stále máte čas na vysadenie aktinídií.

V Časopise Záhradkár sme vám predstavili minuloročnú úrodu kivi od našich šikovných čitateľov. Pripomeňte si tipy od nich, vysaďte a pestujte toto úžasné ovocie aj vo svojej záhrade.

Čitateľka Simona a jej skúsenosti

S pestovaním aktinídií v rodine Simony z Holíča začala čitateľkina stará mama, ktorá ich prvýkrát videla rásť na dovolenke v Chorvátsku. „Máme ju už 13 rokov, asi od 5. či 6. roku prináša bohatú úrodu.“ Podľa slov pani Simony sa aktinídia popína po pergole, čo je výhodou najmä v lete, keď ponúka príjemný tieň.



„Na jeseň po zbere úrody ostriháme konáre, ktoré rastlinu príliš zahusťujú. Inak nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Po zbere plody uložíme na chladnom mieste, čo odporúčam aj ostatným pestovateľom. V pivnici vydržia až do Vianoc. Toho roku sme mali bohatú úrodu, počítali sme do 700, potom sme s počítaním prestali,“ spokojne konštatuje Simona.

Čitateľ Jozef a jeho skúsenosti

Aj čitateľ Jozef z obce Chrabrany má s pestovaním aktinídií bohatú skúsenosť. Býva pri Topoľčanoch, kde sa s úspechom dopestováva hrozno. Roky ho mal na pergole pred domom, no keď mu niekoľko koreňov vyhynulo, v predajni natrafil na sadenice aktinídie a na skúšku kúpil samoopelivú odrodu ‘Jenny’. Vysadil ju v jeseni roku 2011 a na jar výhonok zrezal na dva púčiky, z ktorých postupne vypestoval základ rastliny. Pretože aktinídii sa darilo, prikúpil ďalšie výpestky od pestovateľa Čerňanského – dve odrody ‘Hayward’ a na lepšie opelenie aj jednu samčiu rastlinu. „Aby aktinídie bohato rodili, režem ich v zime, v rovnakom čase ako vinič. Mladé výpestky som zastrihával krátko, aby mali silné výhony. Keď dorástli do hrúbky asi 10 až 12 mm a mali potrebnú dĺžku, ohol som ich a vyviazal k drôtenke. V ďalších rokoch som rezal jednoročné výhonky na štyri-päť púčikov. Veľmi silné konáre som odstránil rezom na patku,“ vysvetľuje pestovateľ.

Jeho rastliny začali rodiť približne v roku 2016. Prvá úroda bola zopár plodov, ale aj to potešilo a dodalo chuť do pestovania. Ďalší rok aktinídie pekne vypučali, no neskoré jarné mrazy všetky listy spálili. Sklamanie bolo veľké, no rastliny sa rýchlo pozviechali a opäť vypučali. „V roku 2018 nás odmenili 180 plodmi, čo prekonalo všetky moje. Vtedy som však netušil, že o rok neskôr sa budeme tešiť z 860 kusov kivi, ktoré nám doprajú dve rastliny," hovorí.

Rady a tipy k výsadbe ---------->>>>

Pestujte aj vy

Kivi (Actinidia) je popínavá rastlina. Vytvára dlhé výhonky, ktoré dorastajú do dĺžky 2 – 3 m. Rodí na jednoročných výhonkoch. Plody sú oválne, rôznej veľkosti, v závislosti od odrody. Šupka je prevažne hnedá, chlpatá, pri drobnoplodých odrodách väčšinou hladká, zelenej alebo hnedej farby. Výnimku tvoria červenoplodé kivi, ktoré majú šupku aj dužinu sfarbenú do červena až bordova.

Zdroj: kohaplant.sk

Kivi je plné vitamínov a je veľmi zdravé.


Je to dvojdomá rastlina, čo znamená, že treba mať minimálne jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Na opelenie 4 – 5 samičích rastlín stačí jedna samčia. Aby ste rozlíšili, či ide o samčiu, alebo samičiu rastlinu, všimnite si kvet. Samičí má v strede chumáčik, ktorý tvoria čnelky na semenníkoch. Existujú však aj rastliny jednodomé, samoopelivé, kde na tvorbu plodov stačí jedna rastlina.

Kvitnúť začína v máji až v júni, plody dozrievajú v septembri, v závislosti od odrody. Prvých plodov sa dočkáte asi v 4. – 6. roku.

Vysádzanie

Najlepšie obdobie na vysádzanie je na jar, pretože budete mať istotu, že rastlina do zimy dobre zakorení a chladné mesiace zvládne. Aj keď na zimu je vhodné mladé rastliny obaliť netkanou textíliou.

Pre úspešné pestovanie vyžaduje kivi teplé, slnečné alebo polotienisté miesto. Stanovište musí byť v závetrí. Najlepšie je ju vysadiť k pripravenej drôtenke, podobne ako vinič. Pôda je ideálna ľahká piesočnatá, môže byť obohatená o kompost. Kivi je citlivé na preschnutie, preto je najmä v letných mesiacoch treba myslieť na zálievku.

Čítajte tiež: