Reklama

Technika, ktorú má každý ZÁHRADKÁR! Po zime ju môžete použiť pod JEDNOU PODMIENKOU

Starostlivosť o záhradnú techniku pred sezónou si vyžaduje nielen zručnosti, ale aj čas. Podľa toho, koľko nástrojov a zariadení sa vo vašom záhradnom domčeku alebo garáži ukrýva, si ho nezabudnite vytvoriť.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Každý typ záhradnej techniky si vyžaduje osobitný postup, ako ho skontrolovať. Často ho dokonca výrobcovia spomínajú v návodoch na použitie, prípadne vám poradia v špecializovanej predajni.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obzeráte sa už po novom NÁBYTKU na terasu, či balkón? Takéto sú tohtoročné TRENDY!

    Každý typ zariadenia si vyžaduje osobitný postup, ako ho skontrolovať. Často ho dokonca výrobcovia spomínajú v návodoch na použitie, prípadne vám poradia v špecializovanej predajni. Dobrá rada vo všeobecnosti znie, že ak ste prístroje starostlivo zazimovali, jarná revízia bude menej náročná aj menej nákladná.

    Kosačka

    Kosačky patria medzi povinnú výbavu každej záhrady. Dnes si môžete z naozaj širokej ponuky vybrať presne takú, ktorá čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám a charakteru pozemku. Čo zahŕňa predsezónna starostlivosť o konkrétne typy?
    Elektrická: Preverte káble a koncovky, ich narušenie vyriešte výmenou. Očistite kosačku od nánosov, špiny a nečistôt, ak ste to na jeseň zanedbali. Skontrolujte správne pripojenie a zabezpečenie všetkých súčastí. Očistite a naostrite nože kosačky. Ak sa vám čokoľvek na kosačke nezdá, zverte ju do rúk servisu.
    Robotická: Pred prvým po­užitím skontrolujte stav a nabitie batérie. Nezabudnite na kontrolu samotnej plochy, ktorú má kosačka pokosiť. Pozornosť venujte dostatočnému naostreniu nožov. Očistite kosačku od prachu alebo iných nečistôt. Otestujte ovládanie kosačky.
    Benzínová: Venujte pozornosť doplneniu/výmene oleja a vyčisteniu olejového filtra. Doplňte benzín do nádrže pred prvým kosením. Preverte stav vzduchového filtra – vyčistite ho alebo vymeňte, ak treba. Naostrite alebo vymeňte nože, ak sú opotrebované. Nezabudnite na kontrolu sviečok a prípadnú výmenu. Zamerajte sa aj na brzdy, ich stav a ostatné mechanické časti.

    Zdroj: shutterstock

    Medzi najčastejšie používanú záhradnú techniku, ktorú je potrebné podrobiť kontrole pred hlavnou sezónou, patria kosačky, záhradné traktory, malotraktory, kultivátory, vertikulátory, krovinorezy, drviče, píly, elektrické náradie, aku náradie.

    Malotraktor

    Ak ste už prešli výberom vhodného malotraktora a ste hrdým majiteľom, určite chcete, aby vám dlho slúžil. Hoci existuje viacero typov tohto zariadenia, vo všeobecnosti by mala v jarnom období starostlivosť zahŕňať najmä:
    Kontrolu motora a olejových filtrov: Ak si to stav vyžaduje, je vhodné olej vymeniť. V ďalšom kroku nezabudnite skontrolovať palivo a takisto palivový filter. Pokiaľ si na vyčistenie netrúfate, obráťte sa na odborníka alebo autorizovaný servis.
    Dôkladnú kontrolu batérie: Nabitie a otestovanie výdrže batérie patrí medzi základnú starostlivosť pred prvými jarnými prácami v záhrade.
    Preverenie stavu kolies: Nejde len o prasknutie alebo iné poškodenie pneumatík, skontrolujte aj nápravu a ostatné pevné či hybné časti okolo kolies.
    Starostlivosť o brzdy: Dôkladne ich otestujte, v prípade podozrenia na nefunkčnosť navštívte servis, je potrebná výmena.
    Kontrolu prevodovky a oleja: Prípadne doplnenie prevodovkového oleja.
    Starostlivosť o príslušenstvo: Nabrúsenie alebo výmena nožov, prípojný vozík, pluhy, frézy a všetky časti, ktoré ste si k malotraktoru zaobstarali.

    Zdroj: shutterstock

    Pravidelnými kontrolami predĺžite životnosť techniky a zabezpečíte včasné odhalenie skrytých nedostatkov. Špecializované servisy disponujú technikou na detekciu chýb, ktoré by ste v domácej dielni neodhalili. Využite servis predajne, kde ste techniku kúpili.

    Záhradný traktor

    Predstavuje výkonnejšiu a pohodlnejšiu verziu záhradnej kosačky. Ak práve riešite komplexnú starostlivosť o záhradnú techniku, v prípade záhradného traktora majte na pamäti najmä tieto body:
    Motor: Preverte stav oleja a v prípade potreby ho vymeňte. Nezabudnite na doplnenie paliva a kontrolu filtrov. Ak si to záhradný traktor vyžaduje, vyčistite palivový i olejový filter alebo s touto požiadavkou navštívte servis.
    Stav batérie: Po zime bude zrejme potrebné zariadenie pred prvým použitím nabiť.
    Stav pneumatík: Nafúkajte ich a skontrolujte tlak alebo prípadné porušenia, ktoré môžu spôsobiť, že onedlho budete potrebovať nové. Nezabudnite na nápravy.
    Naostriť i vymeniť nože: Aj záhradný traktor s hlavnou funkciou kosenia potrebuje pravidelnú kontrolu nožov. Pred sezónou je ten najideálnejší čas, keď by ste ich stav mali najneskôr preveriť. Ak ste na to mysleli na jeseň, vyhnete sa v servise zástupom záhradkárov, ktorí netrpezlivo čakajú na výmenu alebo brúsenie.
    Svetlá a elektronika: Pokiaľ sú súčasťou ovládania, rozhodne takisto stoja za kontrolu. Stačí jednoduchá skúška, či všetko funguje tak, ako má, a vy sa nebudete musieť svojho obľúbeného pomocníka vzdať pre poruchu uprostred sezóny.
    Sedadlo a brzdy sú neoddeliteľnou súčasťou bezpečnej prevádzky. Skontrolujte všetky potrebné závity a preverte, či brzdy fungujú tak, ako majú. V opačnom prípade neriskujte a zverte traktor do rúk odborníkom.

    Zdroj: shutterstock

    Hoci existuje viacero typov tohto zariadenia, ak je to vo vašich možnostiach, skontrolujte na malotraktore aj kardanový hriadeľ, hydraulický systém, prípadne elektroniku a stav káblov či svietidiel.

    Kultivátor

    Aj v prípade kultivátora zohráva starostlivosť o motor kľúčovú rolu. Okrem neho preverte filtre a doplňte olej, ak je to potrebné. Pozornosť si v prípade akumulátorových kultivátorov rozhodne pýta aj batéria. Nezanedbajte dostatočný tlak v pneumatikách, stav a napnutie reťaze, funkčnosť rukovätí a všetkých pák. V prípade elektrických kultivátorov skontrolujte káble a napokon prebehnite všetky bezpečnostné krytky a uzávery.

    Zdroj: shutterstock

    Pri kultivátore sa uistite, že je v poriadku rotačná hlava a všetky nože sú pevne upevnené. Nezabudnite na požadované nastavenie šírky a hĺbky kultivácie. Nezanedbajte ani tlak v pneumatikách.

    Vertikulátor

    Vertikulátory dopĺňajú starostlivosť o trávnik a ich čas prichádza v prvých jarných mesiacoch. Preverte, v akom stave je motor a palivo. V prípade benzínových doplňte benzín. Prebehnite pevné ukotvenie nožov a ich ostrosť a nastavte zariadenie do polohy, v ktorej ho plánujete využívať. Nezanedbajte ani rýchlu kontrolu kolies, všetkých ovládacích prvkov a takisto káblov, ak ste stavili na elektrický vertikulátor. Akumulátorové vyžadujú, aby ste skontrolovali stav batérie a podľa potreby ich pred prvým použitím nabili.

    Zdroj: shutterstock

    Vertikuláciu je dobré robiť na jar kvôli podpore rastu a zahusteniu trávnika.

    Motorová píla

    Nepatrí k technike, ktorú po použití len tak odložíte a v prípade potreby ju opäť zaprášenú zodvihnete. Osobitnú pozornosť si zaslúži aj brúsenie reťaze. K brúseniu by ste mali pristúpiť vtedy, keď pocítite znížený výkon píly. Reťaz by ste mali kontrolovať nielen pred každým použitím, ale aj po jej dlhšej prevádzke. Pokiaľ si na túto činnosť netrúfate, brúsenie reťaze môžete bez strachu zveriť odborníkom v servise. Okrem jej ostrosti sa zamerajte na správne napnutie. Dôkladná starostlivosť spočíva v jej nepreťažovaní a pravidelnom čistení po každom použití. Okrem toho bude píla z času na čas volať po hĺbkovom čistení. Vtedy musíte pristúpiť k jej rozmontovaniu, aby ste sa dostali k vzduchovému filtru, sviečke, vodiacej lište či k vyššie spomenutej reťazi.
    Vedeli ste? Výkon motorovej píly rozhoduje o tom, na aké činnosti je vhodná. Dokonca o tejto skutočnosti vypovedá typ reťaze. Kým oblé zuby reťaze sú vhodné na pílenie tvrdého dreva, hranaté zuby sú určené na mäkké drevo.

    Zdroj: shutterstock

    Okrem ostrosti sa zamerajte na správne napnutie reťaze. Overíte si ho natiahnutím zo stredu po niekoľkých pretočeniach dookola. Pokiaľ sa reťaz po natiahnutí sama vráti do pôvodnej polohy, je dobre napnutá. Skúšku vykonávajte vždy vo vychladnutom stave.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.