Tento JEDNODUCHÝ úkon neovláda veľa záhradkárov! Pre STROMY je kľúčový
21. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Marcela Šišoláková
Hlavne jar je obdobím, kedy vysádzame v záhradách ovocné, ale aj okrasné stromy. Viete však, ako ich správne pripevniť k opornému kolu?
Zdroj: Marcela Šišoláková
Zdroj: Marcela Šišoláková
Zdroj: Marcela Šišoláková
Galéria k článku
Správne vysadiť ovocný strom nie je až tak ťažké, ako sa môže mnohým zdať. Dôležité je dodržať týchto 8 rád:

1. Ošetrenie výpestku
Výpestku skráťte konce koreňov, odstráňte odumreté a poškodené. Režte až do bieleho, zdravého dreva.
2. Príprava výsadbovej jamy
Jama musí byť dostatočne veľká, aby ste v nej mohli korene rovnomerne rozložiť.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Kedysi sa odporúčalo kopať na výsadbu ovocného stromu jamu veľkorysých rozmerov, dnes postačí prispôsobiť ju veľkosti koreňového systému tak, aby bol v nej rovnomerne rozmiestnený.
3. Výsadba stromčeka
Prisypte kompost a stromček vysaďte tak, aby zhrubnutá časť kmienka (miesto štepenia) bola 10 cm nad pôdou.
4. Povýsadbové úpravy
Korene zasypte vykopanou pôdou a dôkladne utlačte. Stále dbajte na správnu výšku miesta štepenia.
5. Potreba zálievky
Hoci je zálievka pri sadení dôležitá, vždy zhodnoťte aktuálny stav pôdy. V prípade, že niekoľko dní výdatne prší a pôda je dostatočne prevlhčená, môžete ju vynechať.
Zdroj: Shutterstock
V okolí kmeňa ponechajte jarček, ktorý zabráni odtečeniu vody po zavlažení. Nezabudnite na oporný kôl.
6. Oporný kolík
Spolu so stromčekom vložte do jamy oporný kolík. Kolík musí siahať do výšky 15 až 20 cm pod korunku. Mladé stromčeky ešte nie sú v pôde koreňmi pevne ukotvené. Pôsobením silného vetra sa môžu vyvrátiť, ale aj bez toho ich rast nemusí byť vzpriamený podľa vašich predstáv. Doprajte im teda oporu v podobe silného kolíka. Umiestnite ho vždy zo severnej strany. Cenovo prijateľné sú agátové koly. Sú pevné a po opálení spodnej časti, ktorá ostáva v pôde, i veľmi trvácne. Vhodné je aj borovicové či smrekové drevo.
Ku kolíku zo severnej strany postavte stromček tak, aby zhrubnutá časť kmienka – miesto štepenia, bola minimálne 10 cm nad povrchom pôdy, pri kôstkovinách stačí 5 cm. Stromček ku kolíku priviažte aspoň na dvoch miestach takzvaným osmičkovým uzlom.
Aké materiály sú vhodné na priviazanie stromu k opore?
7. Ochranné pletivo
Správnym riešením je aj takýto spôsob opory s použitím dvoch alebo ešte lepšie troch oporných kolov, ktoré po spojení vytvoria trojuholník.
8. Povýsadbový rez
V predjarí vždy urobte povýsadbový rez. Prispôsobte ho druhu a plánovanému pestovateľskému tvaru.
Ako sa stať členom Slovenského zväzu záhradkárov v ZO SZZ záhradkár a včelár?
Okrem mnohých zaujímavých a užitočných informácií sa naučíte niečo nové na odborných praktických stretnutiach s pánom Ing. Eduardom JAKUBEKOM po celom Slovensku. Na webových stránkach je prihláška, ktorú po vypísaní ju môžete zaslať na mailovú adresu: eduardjakubek@gmail.com alebo priamo priniesť na praktické vzdelávacie podujatia, kde po vypísaní dostanete členský preukaz a známku na kalendárny rok. Členské na jeden rok je 6 € + 4 € účelový poplatok (nákup podpníkov, vosk, páska a iné). "Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov Záhradkár a včelár je pridomová organizácia slovenského zväzu záhradkárov, kde členovia a široká verejnosť má možnosť raz za mesiac sa stretávať na miestach uvedených aj na webe www.zvazzahradkarov.sk a www.zahradkaripresov.sk, kde sú vysadené ovocné stromčeky a kry," vysvetľuje Ing. Eduard JAKUBEK, predseda ZO SZZ Záhradkár a Včelár.