Reklama

Tešíte sa na prvé teplé lúče SLNKA? 12 praktických tipov na začiatok JARI

Na jarné slnko reaguje pokožka citlivejšie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Po roztopení posledného snehu a s prvými hrejivými lúčmi slnka sa už nezadržateľne blíži prvý jarný deň a s ním aj práce, ktoré sú potrebné okolo domu urobiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:22
Remaining Time 0:22
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Aké je tajomstvo jarného kvitnutia SNEŽIENOK?

    Zdroj: pofimedia.sk

    Širšia hriadka alebo okrasný záhon komplikuje prácu hlavne nižším záhradkárom, ktorí naň musia vstupovať pri siatí a sadení.

    Ak by ste chceli byť úplne dokonalými záhradkármi, všetky vaše zeleninové hriadky by mali byť rovnako široké. Nielenže to skvelo vyzerá, ale hlavne významne uľahčuje obrábanie pôdy. Optimálna šírka hriadky aj s cestičkou je 1,5 m. Vtedy pohodlne dočiahnete do jej stredu z oboch strán.

    Zdroj: profimedia.sk

    Záhradnícky povraz je nevyhnutná pomôcka pri značení výsevných riadkov či pri vytyčovaní záhonov. Mal by mať hrúbku aspoň tri či štyri milimetre, aby sa pri napnutí nepretrhol.

    Medzi ideálne širokými zeleninovými hriadkami stačí dostatočne ušliapaná cestička široká 30 cm, keďže na ňu nevstupujete napríklad s fúrikom. Nevyberajte z nej zeminu, pretože musí ležať v rovnakej výške, ako je povrch hriadky, prípadne len o trošku nižšie.

    Zdroj: profimedia.sk

    Pomedzi zeleninu navrstvite napríklad pokosenú trávu. Jahody je dobré nastielať slamou. Aj po daždi sú čisté a nehnijú. Ideálne je použiť slamu jačmennú.

    Nástielka je účinná v zeleninovej aj okrasnej záhrade. Vrstva organického materiálu však musí byť vysoká aspoň päť, no ideálne až desať centimetrov, aby dokázala zabrániť burinám v klíčení. Pod stromy a kry môžete rozsypať kôru alebo nastlať lístie, okolo jahôd sa hodí slama.

    Zdroj: Profimedia.sk

    Pravidelnou starostlivosťou o pôdu zabránite koreňom trvácich burín v rozrastaní. Navyše, ak ich odstránite ešte pred kvitnutím, predídete dozretiu semien, ktoré v pôde zostávajú roky.

    Hoci je okopávanie záhonov a hriadok prácne a časovo náročné, zároveň ide o najúčinnejší a k prírode najšetrnejší spôsob, ako sa vyrovnať s burinou. Okrem toho pôdu prevzdušníte, čím zabránite tvorbe prísušku a koreňom dovolíte „dýchať“.

    Zdroj: profimedia.sk

    Pre uľahčenie a tiež s ohľadom na štruktúru pôdy rýľujte, keď je už dostatočne obschnutá a nelepí sa na topánky ani na náradie.

    Nestihli ste jesenné rýľovanie? Môžete tak, samozrejme, urobiť aj na jar. Jarné rýľovanie je však prácnejšie, lebo hrudy musíte rozdrobovať hneďrýľovať dohladka, aby povrch pôdy zostal čo najrovnejší.

    Zdroj: Shutterstock

    Bude dobré, ak si na túto prácu vyberiete suchý deň so zatiahnutou oblohou, aby kompost po rozhodení na povrch hriadky rýchlo nevysychal.

    Na skyprené hriadky rozhoďte dobre rozložený kompost podľa ich plánovaného využitia. V pravidelne obrábaných záhradách by vám mali stačiť 2 až 3 l/m² . Zapracujte ho pomocou hrablí do horných 10 cm pôdy.

    Zdroj: profimedia.sk

    Hoci na ľahkých pôdach vám na urovnanie hriadok postačia drevené hrable, na ťažšie si zaobstarajte radšej železné, ktorých hroty vydržia dlhšie.

    Posledný bod príprav pred sejbou semien a sadením priesad je pekné urovnanie povrchu hriadky niekoľkými ťahmi hrablí od stredu smerom von k cestičke. Odstránite tak aj posledné zabudnuté kamienky či nerozdrobené väčšie hrudky zeminy.

    Zdroj: Shutterstock

    Dôležité je si urobiť na základe vlastných pozorovaní a pokusov systém, ktorý bude ušitý priamo na mieru vašej záhrade.

    Vzťahy medzi rastlinami môžu byť pozitívne, negatívne, ale i neutrálne. Samozrejme, odporúčania (ne)znášanlivosti jednotlivých druhov nie sú striktné a jednoznačné. Poznatky z tejto oblasti sa získali hlavne dlhoročnými skúsenosťami pestovateľov.

    Zdroj: profimedia.sk

    Pareniská vám pomôžu dopestovať kvalitnejšie priesady zeleniny aj letničiek. Sú dobrou ochranou pestovaných plodín pred neskorými jarnými mrazmi.

    Napriek drobným nevýhodám majú pareniská pre záhradkárov stále veľký význam. Vyžadujú menej priestoru, preto sú vhodné aj do celkom malých záhrad. O dva až tri týždne urýchlia zber prvej reďkovky, lahôdkového kalerábu, hlávok šalátu, mladej cibuľky, pažítky, karotky.

    Zdroj: profimedia.sk

    Sejbu na presnú vzdialenosť v riadku vám uľahčí špeciálny meter s otvormi na semená v pravidelných rozstupoch. Veľmi jednoducho sa dá vyrobiť podľa toho, ktoré zeleniny najčastejšie vysievate.

    Presná sejba vás ušetrí pretŕhania. Praktických pomocníkov na presné vysievanie si môžete kúpiť v predajni so záhradníckymi potrebami alebo si ich svojpomocne vyrobiť. Pomôžu vám dodržať potrebné rozstupy a hĺbku vysievania.

    Zdroj: archív redakcie Záhradkár

    Padanie klíčiacich rastlín podporuje vysoká vzdušná vlhkosť, vyššia vlhkosť pôdy, prehustené výsevy, nedostatok svetla a vysoké teploty pôdy či vzduchu.

    Pri predpestovávaní zeleninových priesad alebo letničiek sa už azda každý stretol s nepríjemnosťou v podobe padania klíčiacich rastlín. Ide o najčastejšie hubové ochorenie, ktoré poškodzuje rastúce semenáčiky. Hlavným zdrojom infekcie býva pôda. Odporúčame používať kvalitné výsevné substráty.

    Zdroj: Juraj Matlák

    Spoľahlivým riešením sú rezistentné odrody – ‘Rose Crush F1’, ‘Rubylicious F1’, ‘Consuelo F1’, ‘Cocktail Crush F1’.

    Minimalizujte ničivú pleseň. Už pri výbere rajčiakových odrôd kúpe osiva sa oplatí myslieť na to, ako ideálne bez chémie predísť napadnutiu rastlín plesňou zemiakovou.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.