Tieto časti zeleniny bežne NEVYUŽÍVAME! Keď už si za ňu zaplatíte, využite ju na MAXIMUM
12. 1. 2025, 11:00

Zdroj: shutterstock
Veľakrát je práve tá časť, ktorú vyhodíte, mimoriadne zdravá. Šupky obsahujú omnoho viac vitamínov a minerálov ako očistená zelenina. Preto je lepšie druhy, pri ktorých je aj šupka spracovateľná, radšej len poriadne umyť a spotrebovať celé.
Brokolicový hlúb
Zdroj: shutterstock
Najpraktickejšie je uvariť hlúb spoločne s brokolicovými ružičkami. Tie si môžete odložiť do iných jedál a hlúb zas do nátierky.
Z hlúba brokolice odstráňte len vonkajšiu drevnatú šupku a zvyšok postrúhajte do šalátu, použite ako súčasť opekanej zeleniny či polievky. Brokolicový hlúb obsahuje tak isto ako brokolicové ružičky, množstvo vitamínov.
Mrkvová vňať
Zdroj: Shutterstock
Zelené listy mrkvy majú ešte lepší nutričný profil ako samotný koreň. Sú nabité minerálmi ako draslík, horčík a vápnik, ale aj vitamínom K a vitamínom C.
Mrkvovú vňať, podobne ako zelerovú, môžete použiť do polievok a omáčok alebo ňou pokrm prizdobiť. Má sladkú zemitú chuť, ktorá pripomína mrkvu skombinovanú s čerstvou petržlenovou vňaťou.Výborné je aj pesto.
Cviklové listy
Zdroj: shutterstock
Bohaté na vitamíny sú listy červenej repy. Sú plné vápnika, železa a vitamínov. Pripraviť ich môžete podobne ako špenát - napríklad podusiť s cesnakom.
Červená repa sa zaraďuje medzi zeleninu s postupným zberom. Prvý zber spočíva v skracovaní zelených listov, ktoré sú jedlé a môžete ich použiť do rôznych jedál. Cviklové listy majú podobnú chuť ako mangold. Sú vynikajúce na šalát.
Cibuľové šupy
Zdroj: Shutterstock
Ak chcete uvoľniť svalové kŕče, jednoducho povarte cibuľové šupky vo vode po dobu 10 až 15 minút. Pred spaním ich sceďte z vody a pite ako čaj.
Cibuľové šupky dodajú vývaru farbu a chuť. Odkrojený koniec s korienkami zasaďte do črepníka a získajte chutné cíbiky. Možno ste zvyknutí pri varení ryže pridať do hrnca celú ošúpanú cibuľu alebo ryžu priamo orestovať na opraženej cibuľke. Vyskúšajte však pridať aj cibuľové šupy. Po uvarení ich vyberte.
Listy karfiolu
Zdroj: shutterstock
Listy karfiolu sú vynikajúcim zdrojom železa, takže majú potenciál predchádzať a liečiť anémiu u detí, dospievajúcich dievčat a žien.
Listy kelu ružičkového, karfiolu a brokolice využite na prípravu krémovej polievky. Listy karfiolu môžete použiť ako prílohu namiesto špenátu, kelu alebo mangoldu.
Bylinkové stonky
Zdroj: shutterstock
Drevnaté stonky rozmarínu sú dobrou náhradou špajdlí pri príprave špízov.
Vyrobte si voňavé oleje. Stačí, keď nevyužité zvyšky byliniek zalejete olivovým olejom, ktorý v chladničke dlho vydrží. Základom každého dobrého a chutného jedla je takmer vždy cibuľa a cesnak. Vyskúšajte k tomu pridať aj nadrobno nasekané stonky z byliniek. Šalvia, tymián, rozmarín a pamajorán majú tvrdšie stonky, ktoré sú vhodné na výrobu špízov z mäsa a zeleniny.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.