Tieto druhy zeleniny by ste nemali nikdy jesť SUROVÉ! Môžete sa aj otráviť
4. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:46)

Zdroj: Shutterstock
Hovorí sa, že surová strava je vždy najlepšia. To ale neplatí pri niektorých druhoch zeleniny, ktoré by ste mali vždy tepelne upraviť. Inak vám hrozia vážne nepríjemnosti!
Jedovatá rebarbora
Jej listy sú jednak jedovaté, pretože obsahujú dráždivú kyselinu šťavelovú. V istom množsve sa však nachádza aj v jedlých stonkách. Pred konzumáciou ich preto nezabudnite tepelne upraviť.
Zdroj: Shutterstock
Rebarbora
Prekvapujúci baklažán
Možno zostanete zaskočení, ale aj baklažán nemôžete konzumovať surový. Obsahuje solanín, ten sa ale tepelnou úpravou vytráca.
Zdroj: Shutterstock
Baklažán obsahuje takisto solanín, ktorý sa ale tepelnou úpravou vytráca.
Nestráviteľné a jedovaté zemiaky
Surové ich nikdy nekonzumujte. Obsahujú vysoký podiel škrobu, čo ale nie je najväčším problémom. V surovom stave sú zdrojom amidov, ktoré sú nestráviteľné. A v zemiakoch sa rovnako nachádza aj solanín, ktorý je pre nás jedovatý. Vyvinul sa ako prirodzená ochrana pred škodcami a chorobami, takže má fungicídny a insekticídny účinok.
Zdroj: Laura Witteková
Nové zemiaky
Sladký ale jedovatý maniok
Podobne ako pri zemiakoch, aj sladké manioky obsahujú jedovaté látky. Nie však tie isté, maniok je bohatým zdrojom kyanidu. Preto pozor!
Zdroj: Shutterstock
Maniok
Toxické huby
Napriek tomu, že ste zohnali jedlé huby, v surovom stave sú aj tieto toxické. Preto ich pred konzumácioou vždy tepelne upravujte.
Zdroj: pinterest/am13photo.com
huby
Plody arónie
Surové plody arónie obsahujú kyanid. V malom množstve vám síce neušodí, ale aj tak si budete istejší, keď ich skonzumujete až po tepelnej úprave.
Zdroj: Pixabay
Bobule arónie
Mandle plné kyanidu
Kyanid existuje v plynnom, kvapalnom alebo tuhom skupenstve. Jeho bod varu je 26 °C. Pri bežne dostupných sladkých mandliach je to v poriadku, avšak ak natrafíte na horké mandle, v surovom stave sa im vyhnite, obsahujú kyanid. Podobne je to aj pri jadrách marhúľ, broskýň či višní.