Tieto poznáte? Super odrody na uhorky nakladačky
26. 4. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:29)

Zdroj: profimedia.sk
Viete si predstaviť leto bez zeleninových šalátov, najmä ak sú v nich osviežujúce uhorky, alebo obed bez nakladaných sladkokyslých uhoriek? Skúste si ich dopestovať.
Pri pestovaní tejto zeleniny musíte pamätať na to, že ich napáda veľmi široká škála chorôb a škodcov, preto je dôležitá nielen ochrana, ale aj výber odrôd. Aby ste výrazne znížili počet chemických postrekov, používajte odrody, ktoré sú rezistentné proti najčastejším chorobám. Riziko ochorení tiež znižuje ich pestovanie na opore, lebo porast je lepšie prevzdušnený a nehrozí riziko infekcie z pôdy.
Hybridné odrody
V súčasnosti sa pestujú predovšetkým hybridné uhorky, ktoré sa dajú rozdeliť do dvoch skupín. Do prvej patria odrody s prevládajúcimi samičími kvetmi. Aby nasadili dostatok plodov, potrebujú na opelenie malé množstvo samčích kvetov, takzvaných opeľovačov, čo predstavuje obyčajne 10 – 15 % z osiva. Samčie kvety však nenasadzujú plody.
Zdroj: profimedia.sk
Doprajte im oporu, aby ste mali krajšiu úrodu.
Druhú skupinu tvoria partenokarpické odrody, ktoré vytvárajú iba samičie kvety a na nasadenie plodov nepotrebujú opeľovača. Treba ich pestovať v izolačnej vzdialenosti minimálne 500 m od uhoriek, ktoré potrebujú opeľovačov. Zabráni sa tak neželanému opeleniu, ktoré by mohlo spôsobiť deformáciu plodov. Ak túto vzdialenosť nie je možné dodržať, odporúča sa na strane prevládajúceho vetra vysadiť vyšší hustý porast, napríklad kukuricu.
Prednosťou partenokarpických odrôd sú podstatne vyššie úrody, skorší začiatok zberu o sedem až pätnásť dní, rovnomernejšia veľkosť plodov a ich lepšia kvalita. Sú však náročnejšie na hnojenie, ale aj na závlahu a teplo. Odrody s jemnou bradavičnatosťou (hladké) zle znášajú ochladenie, stačí pár studených nocí a prestanú nasadzovať plody. Uhorky s hrubou bradavičnatosťou sú väčšinou odolnejšie a výkyvy teplôt znášajú lepšie.
Osvedčené odrody
K najstarším odrodám patrí uhorka nakladačka ‘Potomac F1’. Je to hrubo bradavičnatá odroda rezistentná proti kladospóriovej škvrnitosti listov a stredne rezistentná proti plesni uhorkovej, bakteriálnej škvrnitosti, vírusu mozaiky uhoriek, antraktonóze a múčnatke.
Uhorky nakladačky
‘Nadusha F1’
Novšia odroda s prevažne samičími kvetmi, ktorá sa vyznačuje dobrým zdravotným stavom porastu a dosahuje vysoké úrody veľmi kvalitných uniformných plodov dobrej konzistencie. Je vhodná na produkciu malých uhoriek, takzvaných kornišoniek. Pestovať ju možno horizontálne i vertikálne. Má strednú rezistenciu proti múčnatke a vysokú rezistenciu proti kladospóriovej škvrnitosti listov a vírusu mozaiky uhoriek.
‘Carine F1’
Z partenokarpických hladkých odrôd je najžiadanejšia. Je to veľmi skorá odroda s krásnymi štíhlymi plodmi, ktoré veľmi pekne vyzerajú v pohároch. Má stredne silný rast, dobre regeneruje a vykazuje vysokú toleranciu proti plesni uhorkovej. Je rezistentná proti kladospóriovej škvrnitosti listov a stredne rezistentná proti vírusu mozaiky uhoriek a múčnatke.
Zdroj: profimedia.sk
Kvasené uhorky sú skutočnou pochúťkou.
‘Harriet F1’
Je veľmi skorá, hybridná, partenokarpická nakladačka s tupými, geneticky nehorknúcimi plodmi. Je veľmi vhodná na intenzívne spôsoby pestovania. Má veľmi dobrý zdravotný stav vrátane vysokej tolerancie proti plesni uhorkovej. Je ideálna odroda na pestovanie vertikálnym systémom. Odroda je rezistentná proti kladospóriovej škvrnitosti listov a vírusu mozaiky uhoriek, vysoko tolerantná proti plesni uhorkovej a múčnatke.
‘Mirabelle F1’
Jeden z najpopulárnejších partenokarpických hybridov so strednou bradavičnatosťou a s veľmi zdravými rastlinami. Má veľmi vysokú skorú produkciu štíhlych, pekne zrnitých plodov tmavozelenej farby. Možno ju pestovať pod krytmi i na záhone. Rezistentná je proti kladospóriovej škvrnitosti listov a stredne rezistentná proti vírusu mozaiky uhoriek a múčnatke.