Reklama

Tieto spolu nepestujte! Poznáme kombinácie zelenín, ktorým to spolu neladí

K bohatej úrode sa dopracujete nielen pravidelnou zálievkou či dostatočným hnojením, ale aj dodržaním osevných postupov či využitím pozitívnych a negatívnych vzťahov medzi rastlinami.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nedávno sme vám popísali vhodné kombinácie zeleninových druhov na hriadkach, ktoré si navzájom pomáhajú, vďaka čomu sa zvyšuje aj ich úroda. Dnes sme sa rozhodli tieto vzťahy popísať z opačného konca. V článku nájdete kombinácie, ktoré by sa na hriadkach radšej nemali vyskytnúť.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa rastliny nemusia medzi sebou zniesť. Môže to byť pre odlišné nároky na pestovateľské prostredie, požiadavky na výživu. Niektoré lákajú škodcov, ktorí sú nebezpeční pre susediacu plodinu. Ďalšie proste len neznášajú spoločné pestovanie s inými druhmi vôbec. 

Fazuľa nemá rada karfiol

Pre pôdu prospešná strukovina, ktorá ju obohacuje o vzácny dusík si na hriadke dobre rozumie s uhorkami, zemiakmi, kukuricou či špenátom. I napriek pozitívam sa podľa všetkého neznesie s druhmi z čeľade kapustovitých, takže sa vyhnite pestovaniu fazule v spoločnosti karfiolu, brokolice či kapusty. Rovnako sa jej nepáči ani spoločnosť cibule, cesnaku alebo póru. 

I napriek pozitívam sa podľa všetkého neznesie s druhmi z čeľade kapustovitých, takže sa vyhnite pestovaniu fazule v spoločnosti karfiolu, brokolice či kapusty. Rovnako sa jej nepáči ani spoločnosť cibule, cesnaku alebo póru.

Trváca špargľa

Nenáročná zelenina, ktorá na jednom stanovišti vydrží pokojne aj desať rokov pozitívne vplýva na nechtík či potočnicu. Navzájom si rozumie s petržlenom, bazalkou a ďalšími bylinkami. Nevýhodná je však kombinácia s feniklom a cibuľovinami, pretože súperia o rovnaké živiny. 

Nevýhodná je kombinácia špargle s feniklom a cibuľovinami, pretože súperia o rovnaké živiny. shutterstock.com

Sladká mrkva

Vysokú úrodu sladkej mrkvy dosiahnete s pomocou strukovín, z ktorých bude mať osoh v podobe prístupného dusíka v pôde. Dobre sa jej bude dariť aj na spoločnej hriadke s cibuľou, šalátom, pórom aj reďkovkou. Vyhnite sa ale kombinácii s kôprom, zelerom či inými bylinkami.

Zdroj: archiv

Pri pestovaní mrkvy sa vyhnite kombinácii s kôprom, zelerom či inými bylinkami.

Kukurica 

Bezkonkurenčne najlepšia kombinácia na jednej hriadke je s fazuľou alebo tekvicou. Určite ste zachytili, že už starí Inkovia poznali benefity tekéhoto pestovania, nazývali ho tri sestry. Kukurica v tomto systéme mala vďaka širokým listom tekvice dostatok vlahy. Fazuľa sa zas mohla bez práce šplhať po kukurici. Existujú však aj iné overené kombinácie, ktoré kukurica tvorí napríklad s uhorkami, melónmi. Okrem fazule nič nepokazíte ani inými strukovinami. 

Neodporúča sa však kukuricu pestovať spoločne s rajčiakmi, pokiaľ máte pôdu chudobnú na živiny. Obe plodiny totiž majú vysoké nároky na výživu. 

Neodporúča sa kukuricu pestovať spoločne s rajčiakmi, pokiaľ máte pôdu chudobnú na živiny. Obe plodiny totiž majú vysoké nároky na výživu. pinterest.com/ebay.com

Uhorky

Ak si odmyslíme náchylnosť uhoriek na niektoré hubové choroby, tento druh patrí do skupiny zelenín s ľahkým pestovaním. Práve preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Môžete ich kombinovať s hráškom, fazuľou aj s druhmi z čeľade kapustovitých. Vyhnite sa však spoločnému pestovaniu s rajčiakmi, zemiakmi a ešte lepšie aromatickými bylinkami. 

Zdroj: profimedia.sk

Uhorky radšej nepestujte s rajčiakmi, zemiakmi ani aromatickými bylinkami.

Šalát

Najlepšie sa mu darí v spoločnosti kapustovitej zeleniny s výnimkou karfiolu a kelu. Nekamaráti sa s cibuľovou zeleninou, pretože vylučuje do pôdy látky spomaľujúce rast šalátov.

Zdroj: profimedia.sk

Šalát sa nekamaráti s cibuľovou zeleninou, pretože vylučuje do pôdy látky spomaľujúce rast šalátov.

Paprika

V malej záhrade nieto ešte v skleníku sa asi ťažko vyhnete blízkosti ostatnej plodovej zeleniny, ako rajčiaky, baklažán. Ťažko umiestnite aj zemiaky, ktoré sú z rovnakej čeľade, tak, aby sa medzi plodinami nerozšíril ich spoločný škodca či choroba. Čo však môžete urobiť je, že dodržíte aspoň osevný postup a rastliny na hriadkach pravidelne prestriedate. Na hriadkach sa vyvarujte pestovania feniklu v blízkosti paprík. Nemá na ne dobrý vplyv.

Zdroj: dobrasemena.cz

Čo sa papriky týka, vyvarujte sa jej spoločného pestovania s feniklom.

Rajčiaky

Sú na tom podobne ako paprika. Nemali by byť v spoločnosti zemiakov. Nie preto, že by sa negatívne ovplyvňovali, ale majú veľmi podobné nároky na živiny, spoločné choroby, čo ich nepasuje za vhodnú kombináciu na jednej hriadke. Z ostatných plodín sa veľmi nemusia s cviklou a brokolicou.

Zdroj: profimedia.sk

Rajčiaky nepestujte spolu s ich príbuznými z čeľade.

Sladké Jahody

Zaradili sme sem aj toto drobné ovocie, pretože sa zväčša pestuje ako súčasť úžitkovej záhrady. Mäkké sladké plody majú množstvo nepriateľov. Repelentný účinok má na nich tymian, šalvia a cibuľová zelenina, ktorá na rast jahôd nemá negatívny vplyv. Veľmi pozitívny na úrodu jahôd má fazuľa vysadená okolo jahodoviska. Naopak nižšie úrody boli zaznamenané v záhrade, kde sa v ich bezprostrednej blízkosti pestovali kapustovité zeleniny.

Zdroj: profimedia.sk

Jahodám sa nedarí, ak rastú v blízkosti kapustovín.

Čítajte aj:

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.