Reklama

Tip-top priesady: Semienka ako v bavlnke, k tomu šikovní pomocníci a správne načasovanie

Reklama

Priesady ktorejkoľvek zeleniny sa vám vydaria, ak im vytvoríte takmer dokonalé podmienky na rast. V prvom rade potrebujú kvalitný substrát, ktorý však musí doplniť rozptýlené svetlo a vhodne zvolený zavlažovací režim. Nemenej podstatný je správny termín sejby, aby rastliny neutrpeli šok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Vysievanie a predpestovanie ZELERU je len pre trpezlivých
    Zdroj: NMH/Zahradkár

    Domáci substrát

    Nijaká pôda z voľnej prírody nie je na výrobu priesad vhodná, pokiaľ neprešla dezinfekciou. Pravdou však je aj to, že tá z krtinca je jemná, s vysokou pravdepodobnosťou neobsahuje príliš veľa semien burín, lebo v styku s povrchom pôdy, kde je ich výskyt pravdepodobný bola len spodná časť z kopčeka, ktorý sem krtko nahrnul. Obsah živín za ideálnych okolností je pre semenáčiky v takejto pôde postačujúci, lebo nie je vyčerpaná koreňmi kultúrnych rastlín. Takže, ak sa rozhodnete, že priesady v pôde pozberanej vo voľnej prírode predpestovať predsa len skúsite, najskôr ju preparte vriacou vodou, a keď vychladne, premiešajte ju s kokosovým vláknom na odľahčenie.

    Na prelome februára a marca môžete začať so sejbou zeleru buľvového. Na urýchlenie vzchádzania osivo namočte na noc do vlažnej vody, aby sa odbúrali éterické oleje, ktoré brzdia klíčenie. Ráno ho preceďte a nechajte preschnúť. Následne drobné semienka vysejte na povrch substrátu, ideálne zmiešané s pieskom. Miniete tak menej osiva, semenáčiky budú mať viac priestoru na rast a vy menej práce s pikírovaním. O osem najviac o dvanásť týždňov budú na výsadbu vhodné všetky priesady so štyrmi až šiestimi pravými listami.

    Užitoční pomocníci

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Miniparenisko či miniskleník odkrývajte po vzídení rastlín, aby ste predišli vzniku hubových chorôb.

    Nie je úplne jedno, v čom priesady predpestujete. Obzvlášť, ak to robíte v obmedzených podmienkach svojho bytu. Tégliky z jogurtu sú praktické, ale zaberajú veľa miesta. Vhodnejšie na sejbu je miniparenisko. Poskytuje semenám vhodné podmienky na rast, udržuje sa tam optimálna vlhkosť aj teplota, vzídeným semenáčikom nehrozí prievan. Na začiatok nie je nutné zaobstarať si substrát, postačia jiffy tablety. Neskôr, keď rastlinky dosiahnu veľkosť vhodnú na presadenie, použite spomínané tégliky s vopred vyvŕtaným otvorom na odtok prebytočnej vody. Rastliny aj s tabletami vysaďte do čerstvého substrátu a preneste ich do skleníka na balkón. Na trhu sú takéto balkónové skleníky dostupné v rôznych rozmeroch a variantoch, výber tak dokážete prispôsobiť možnostiam svojho balkóna, ako aj množstvu rastlín.

    Pozor na chyby pri predpestovaní

    Kvalitné osivo je základný pilier pestovateľského úspechu, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov. To, ako sa bude semenáčikom dariť, závisí od výberu správneho substrátu. Netreba preto šliapnuť vedľa a siať do „recyklovaného“ z minulého roka. Nevhodná je aj pôda zo záhrady, ak ste ju nedezinfikovali. Pre semienka je navyše ťažká a aj tak ju bude potrebné odľahčiť kokosovým substrátom. Dôležitý vplyv na rast semenáčikov má dostatok svetla a teplota, ktoré idú ruka v ruke. Preto zvážte, kam výsevné misky položíte. Prekúrený priestor vyžaduje aj dostatok svetla, len tak čiastočne zabránite vytiahnutiu vzchádzajúcich rastlín. Rastu a podmienkam by mala byť prispôsobená aj zálievka. Prílišná vlhkosť vytvára podmienky na rozvoj hubovéhoochorenia známeho ako padanie klíčiacich rastlín.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.