Reklama

TIPY ako zalievať ZELENINU. Takú bohatú úrodu ste ešte nemali

Aj zelenina v záhradke potrebuje vodu počas horúčav

Zdroj: Canva

Reklama

Pokiaľ pestujete v záhrade zeleninu, tak tento článok je stvorený pre vás. Dáme vám rady ohľadom zavlažovania, aby ste mali bohatú úrodu. Aj polievanie je dôležitý krok, ktorý netreba spochybňovať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Záhrada a terasa v BOHO štýle vždy očarí!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Koreňová zelenina

    Koreňovú zeleninu zakoreňujeme vo svojej podstate hlboko. Preto ani nepotrebuje nejakú špeciálnu doplnkovú závlahu. Hoci karotka, reďkovka či petržlen nehrnú nosmi nad doplnkovou závlahou. Z koreňovej zeleniny je na vlahu náročný zeler. Treba ho výdatne polievať až pokým sa priesady neujmú. Potom môžete dávku môžete obmedziť. Pri takomto šoku, čo sa týka vody, sa korene spamätajú a zmohutnejú. Od júla do konca septembra ho môžete opäť výdatnejšie polievať, aby ste podporili vytvorenie pevných buliev. Na koreňovú zeleninu je ideálne množstvo 30 litrov. Toto množstvo postačí na 8 až 10 dní. Náročná na vodu je aj cvikla a to hlavne v čase vychádzania osiva.

    Zdroj: Canva

    Koreňová zelenina je veľmi obľúbená v našich krajoch

    Reďkovkám bude pokojne stačiť len okolo 10 až 15 l na meter štvorcový. Pokiaľ budeme nepravidelne polievať, môže sa stať, že mrkva alebo petržlen začnú praskať. Na koreňovú zeleninu je ideálne množstvo 30 litrov. Toto množstvo postačí na 8 až 10 dní. Náročná na vodu je aj cvikla a to hlavne v čase vychádzania osiva. Keby to máme zovšeobecniť, tak koreňová zelenina potrebuje 20 až 30 l vody za týždeň na meter štvorcový. Reďkovkám bude pokojne stačiť len okolo 10 až 15 l na meter štvorcový. Keby to máme zovšeobecniť, tak koreňová zelenina potrebuje 20 až 30 l vody za týždeň na meter štvorcový.

    Hlúboviny

    Okrem vody sú dosť náročné aj na vzdušnú vlhkosť. Pri zavlažovaní hlúbovín je dôležitá rovnomernosť. Nepravidelné polievanie má za následok náchylnosť na poškodenie chorobami, drevnatenie a dokonca aj menší vzrast. Odrody, ktoré boli z priesad majú po vysadení malý koreňový systém. Za to majú ale dostatočnú listovú plochu. Po ich vysadení sú dôležité dve výdatnejšie zálievky. Po nich obmedzte zálievky, aby sa vytvoril dobrý koreňový systém.

    Zdroj: Canva

    Karfiol je dosť náročný na vlahu

    Týždňová dávka by mala byť okolo 20 až 25 litrov na meter štvorcový. Hlavne by sme mali zavlažovať v čase rastu hlávok, formovania ružíc a tvorby buliev. Dosť náročný je karfiol. Ten dokonca nie je možné pestovať bez doplnkovej závlahy. V čase zakladanie je vhodná dávka 15 až 20 litrov na meter štvorcový a to každé 3 až 5 dní. Pri keli a kapusty mesiac pred zberom obmedzte závlahu, aby ste podporili lepšiu skladovateľnosť. Pri ružičkovom keli obmedzte doplnkovú závlahu v septembri. Vďaka tomu, si zachová mrazuvzdornosť.

    Zdroj: Canva

    Špenát zalievajte naposledy 3 až 4 týždne pred zberom

    Listová zelenina

    Listová zelenina je náročná na vlahu, hlavne šaláty. Tie si vyžadujú rovnomerné zásobovanie vodou počas celej vegetácie. Keďže koreňový systém je do hĺbky nejakých 10 cm, preto dávajte menej vody a radšej častejšie. Vodu u šalátov nelejte na listy, ale ku koreňom, čím predídete hubovým chorobám. Ideálne množstvo vody je 30 litrov na meter štvorcový za týždeň. Čo sa týka špenátu, tak ten si vyžaduje najvyššie nároky a to 3 až 4 týždne pred zberom. Pri listovej zelenine nie je ani treba doplnková závlaha, keďže sa pestuje počas výdatných dažďov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS