Top 9 rastlín na zelené hnojenie, ktoré sa oplatí v záhrade pestovať
15. 7. 2021, 14:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:50)

Zdroj: Jarmila Szabóová
Po zbere cibule, cesnaku, ale aj iných druhov skorej zeleniny je čas na sejbu rastlín na zelené hnojenie. Samozrejme, všetko záleží od vašich predstáv.
Možno plánujete ďalšiu výsadbu a sejbu následných plodín a medziplodín, lebo chcete využiť záhradu na maximum. Ak však vysejete tieto druhy rastlín, vaša pôda si oddýchne, načerpá nové sily a o rok podá maximálny výkon.
Facélia vratičolistá
Svojim zložením dokáže nahradiť organické hnojivo. Keď kvitne, je húfne navštevovaná včelami, preto sa radí aj medzi vysokomedonosné rastliny. Je vhodná aj ako medziplodina. Pestovať by sa mala všade tam, kde pôdu ohrozuje erózia, lebo ju významne pred ňou chráni. Jej dlhý koreň pôdu prevzdušní a prekyprí. Zem po nej ostáva čistá, bez háďatiek. Navyše v záhrade je veľmi dekoratívna.
Zdroj: pinterest/jardinage.lemonde.fr
Hustý porast facélie tým, že tieni, potláča aj rozvoj burín.
Tip Záhradkára
Zdroj: Jarmila Szabóová
Horčica biela je nenáročná na pestovanie a vhodná na zelené hnojenie.
Horčica biela
Je podobne ako facélia medonosná rastlina, ktorá znesie mrazy až do –20 °C. Ak by ste sa ju rozhodli pestovať, tak vedzte, že zaoraním mladých rastlín zvýšite v pôde obsah humusu a vylepšíte jej fyzikálne vlastnosti. Vysievať ju môžete od apríla do septembra.
Zdroj: shutterstock.com
Pohánka jedlá je vhodná na zelené hnojenie.
Pohánka jedlá
Táto jednoročná hmyzoopelivá rastlina je vhodná na letnú sejbu na miesta, kde doposiaľ rástli strukoviny. Pohánka je teplomilná a pri sejbe potrebuje na klíčenie minimálne sedem stupňov, čo v lete zaručene nie je problém. Je medonosná a včely ju ochotne navštevujú po celý čas kvitnutia. Je aj výborná predplodina, lebo pôdu ozdravuje od škodlivých háďatiek.
Zdroj: https://i.pinimg.com/474x/a5/97/53/a59753635ea7253ee53b696637b3dbbf.jpg
Ďatelina plazivá
Pestuje sa ako krmovina, ale je vhodná aj na zelené hnojenie. Ako monokultúra sa vysieva od marca do augusta. Kvitne bielymi kvetmi usporiadanými do hlávky.
Zdroj: Henrich Mišoviè
Repka ozimná
Je vhodná na sejbu do každej pôdy, znáša aj neskoršiu sejbu. Pomerne rýchlo vzchádza a tým bráni rastu burín. Chráni pôdu pred eróziou, zvyšuje jej úrodnosť a je pastvou pre včely. Je vynikajúcim hnojivom pre zemiaky.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Ďatelina purpurová patrí k prirodzenej flóre lúčnych porastov, ale je aj veľmi obľúbená u záhradkárov ako rastlina na zelené hnojenie. Hodí sa však aj na spestrenie prázdneho kúta záhrady.
Ďatelina purpurová
Významne obohacuje pôdu o dusík. Darí sa jej aj na menej úrodných pôdach. Je bohatým zdrojom humusu. Kosiť ju môžete dva mesiace po vyklíčení a zapracovať do pôdy dva dni po kosbe.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/54/ef/e8/54efe8233e2acd55e43a986cc87aea11.jpg
komonica biela
Komonica biela
Je vhodná najmä na úpravu vyčerpanej pôdy, kde sa pestuje celoročne ako monokultúra.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/12/f7/f9/12f7f939becbd12e178dd58fd85ed3c5.jpg
Lupína úzkolistá má vysokú schopnosť fixovať dusík.
Lupína úzkolistá
Patrí k strukovinám, ktoré pôdu výrazne obohacujú o dusík. Lupína je trvalka, ktorej sa darí v každej záhrade. Najvhodnejší termín na sejbu do voľnej pôdy je od apríla až do júna, ale ani v júli nebude ešte neskoro, ale je dobré semená naklíčiť, lebo bez toho klíčia dva týždne.
Zdroj: pinterest/lavenderhomefront.com
Hrach siaty kŕmny
Známy ako peluška s ahodí najmä do vlhkých a ľahkých pôd. Vysievať na hnojenie ho môžete na jar a v lete samostatne alebo s obilninami. Bráni rastu burín a pomáha pôde hospodáriť s vodou.
Výhody zeleného hnojenia:
– obohacuje pôdu o humus
– je to organické hnojivo, ktoré v prípade nedostatku nahradí maštaľný hnoj či kompost
– chráni pôdu pred priamym slnkom, a tým aj pred vysychaním
– potláča buriny
– s pomocou nitrifikačných baktérií viažu tieto rastliny živiny vo svojom tele a po zapracovaní ich do pôdy vrátia späť
– husté korene prekypria pôdu a zlepšia jej štruktúru
– ozimné druhy chránia pôdu pred premrznutím hlavne pri holomrazoch bez snehu
– zelený koberec pôsobí na záhone aj dekoratívne