Jahodám sa darí prakticky vo všetkých polohách a pôdnych podmienkach. Možno ich pestovať v teplých nížinách, ako aj v chránených podhorských oblastiach v nadmorskej výške okolo 500 m. Nevhodné sú príliš veterné stanovištia a mrazové kotliny. Na ich pestovanie sú najvhodnejšie hlinito-piesočnaté a piesočnato-hlinité pôdy s vysokým obsahom humusu. Jahody sú pomerne náročné na svetelné podmienky, preto ich nevysádzajte do tieňa. Sú náročné aj na pôdnu a vzdušnú vlahu.
Ak sa jahodám v hriadke darí, vytvoria čoskoro poplazy, ktoré sa priebežne odstraňujú. Jahody sú síce trvalky, ale časom postupne menej rodia, plody aj listová plocha sú menšie a môžu byť náchylné na choroby a škodce. Ak sa vám odroda osvedčila, v treťom roku pestovania jahôd ponechajte na rastlinách spomínané poplazy. Z nich sa vyvíjajú mladé rastliny, ktoré viete použiť na založenie nového jahodoviska.
Skoré odrody:
Elsanta: Dozrieva začiatkom júna a pestuje sa takmer všade. Plody sú veľké, červenej farby s bledou špičkou a všestranne využiteľné. Sú tiež dobre odolné proti plesniam, a to i v daždivých obdobiach.
Honeoye: Vyznačuje sa stredne veľkými tmavočervenými plodmi osviežujúcej aromatickej chuti. Patrí medzi obľúbené aj pre univerzálnosť spracovania plodov.
Rumba: Veľmi skorá odroda s veľkými lesklými a sladkými plodmi, ktoré sú odolné proti hubovým chorobám. Prináša dostatočne vysokú a každoročnú úrodu.
Polka: Vysoko úrodná skorá holandská odroda vhodná aj do ťažkých pôd a vyšších polôh.
Lambada: Výborná skorá odroda so sladkými plodmi, vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.
