Naučte sa to s nami! Top pravidlá rezu na bohatú úrodu čerešní + EXKLUZÍVNE VIDEO
21. 3. 2019, 15:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:59)

Zdroj: Jarmila Szabóová
Správny rez akéhokoľvek ovocného druhu prináša pestovateľský úspech do každej záhrady. Niektoré špecifiká rezu už neplatia, iné sa využívajú zriedka a zavádzajú sa aj nové metódy. Naučte sa ich s nami.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Galéria k článku
Obľúbené štíhle vreteno už dávno nehrá hlavnú rolu len vo veľkých sadoch, ale aj v bežných záhradách drobných pestovateľov. Nedávno ste si mohli pozrieť ako jednoducho sa tvaruje stromček mladej čerešne v tvare štíhleho vretena tesne po výsadbe. Druhý rok po vysadení, ale aj tie nasledujúce sú už viac-menej totožné. Rozdiel spočíva v ponechaní pokračovania stredníka až do štvrtého roku po výsadbe, kedy je odstránený v požadovanej výške na tzv. hlavu. Ďalší krok je cyklická obnova rodivého obrastu, ktorého zóna je udržiavaná čo najbližšie k stredníku ( pokračovaniu kmeňa ). Je to preto, aby látky potrebné na rast a jeho reguláciu boli rovnomerne distribuované do každej časti stromu. Rez na prevod sa podľa najnovších trendov už neodporúča, rovnako aj dvojstupňový sektorový rez.
Na pripomenutie :
V druhom roku po výsadbe
Na mladom strome, ktorý bol vysadený ako knip ( teda strom s predčasným obrastom ) sa už nachádza dvojročné ako aj jednoročné drevo. Dvojročné konáre, z ktorých vyrastá jednoročné drevo zrežte len veľmi slabo. A síce na každom, pre ktorý to platí zrežete všetky jednoročné výhonky na čapík s dvomi maximálne tromi púčikmi. Jednoročné drevo vyrastajúce priamo zo stredníka nerežete vôbec. Rovnako rezom nezasahujete do pokračovania stredníka na vrchole stromu. Ak ste v minulom roku vysádzali hrotiak ( stromček bez obrastu ) a netvorí žiadne konáre, pomôžte mu zárezmi do kôry. Priložte ku kmeňu nohu a nad výškou kolena urobte zárezy pílkou na železo. Zapíľte nad 6 až 7 očkami vo výške približne 0,5 cm. Presmerujete tak tok látok, ktoré povzbudia spiace očká k životu. Týmto spôsobom zapestujete korunku čerešne podľa vlastných predstáv. Pri hrotiaku sa totiž veľmi ľahko rozhoduje či budete pestovať tvar štíhleho vretena, kedy však potrebujete viac kusov stromov. Prípadne vám stačí veľký dominantný strom v tvare voľne rastúcej koruny, kedy je prvý konár vo výške asi jeden meter nad zemou.
V ďalších rokoch po výsadbe
Najstaršie drevo, ktoré je na strome štíhleho vretena čerešní povolené je trojročné. Na ňom sa pristupuje k rezu nasledovne. Staré konáre sa na jar zrežú na čapík, na ktorom majú ostať dva až tri živé púčiky. Ak by tak nebolo, čapík vyschne. ( Nikdy nezrezávajte na konárový krúžok! Ak to situácia žiada na lepšie otvorenie koruny pre svetlo, povolený je rez na asi dvojcentimetrový kýpeť. ) Z nich vyrastie nový plodonosný konár v druhom roku po reze. Dvojročné drevo za nezrezáva, ale jednoročné, ktoré z neho vyrastá, áno. Je potrebné ho skrátiť na čapík s dvomi až tromi púčikmi respektíve dlhý asi 10 cm. Je to kvôli tomu, aby nedochádzalo k odďaľovaniu rodivých konárov od stredníka a k vyhoľovaniu v strede stromu. Jednoročné výhonky vyrastajúce priamo zo stredníka ponechajte bez zásahu. Ak sa stretnete s prípadom, že smerom nadol rastie dvojročný konár, ktorý nemá uspokojivý medziročný prírastok, zrežte ho opäť na čapík s dvomi až tromi púčikmi. V ďalšom roku tu budete postupovať ako na starom dreve.
Voľne rastúca koruna
Čerešňa v tomto tvare je atraktívna ako dominanta vidieckej záhrady. Poskytuje tieň a aj chutné ovocie. Nevýhoda je, že práve úroda sa vzďaľuje od kmeňa do výšky a stáva sa nedostupná. Výhoda je, že po vytvarovaní koruny výchovným rezom nevyžaduje už takmer žiadne mechanické zásahy. Spravidla pri jej tvarovaní stačí, ak ponecháte na mladom stromčeku vhodne rozmiestnené 3 až 4 kostrové konáre, ktoré si nebudú navzájom tieniť. Tie vytvoria prvé poschodie. Druhé sa vytvorí v podstate samo.
Rez v praxi :
