Článok bol publikovaný na webe magazin.pluska.sk.
Rašeliniská v Emslande na severe Nemecka sa dlho považovali prakticky za neobývateľné. Začiatkom 20. storočia si vláda uvedomila, že región ekonomicky zaostáva za zvyškom krajiny a je potrebné z rašelinísk dostať obrábateľnú pôdu. Nemci vytiahli z rukáva eso. Bol ním Otto Meyer, brilantný konštruktér a vynálezca, ktorý sa špecializoval na stavbu parných traktorov a kultiváciu pôdy.
Meyer prijal výzvu na skultúrnenie Emslandu a zostavil tím inžinierov, ktorý mal stavať obrovské stroje hodné monumentálneho projektu. Výsledkom bol gigantický pluh poháňaný štyrmi parnými motormi, ktorý bol schopný vytiahnuť rašelinu spod piesčitej hliny na povrch pôdy.
Ottomeyer Mammut vážil 30 ton a mal kolesá s priemerom štyri metre. Lemeš, rezná časť pluhu, sa dokázala zaryť do hĺbky až dva metre. Hĺbka bola mimoriadne dôležitá práve preto, aby sa rašelina premiešala s piesčitou pôdou a zúrodnila ju.
V polovici 50-tych rokov vzniklo celkovo 12 týchto pluhov. Tie počas 12 rokov premenili 17-tisíc hektárov rašelinísk v Emslande na obrábateľnú pôdu. Dnes sa región považuje za jeden z najúrodnejších na svete.