Možno by ste si ho ani nevšimli. Nenápadná trvalka, pre niekoho úplne obyčajná a všedná... Nedajte však na prvý dojem. Kocúrnik vás milo prekvapí vo viacerých smeroch.
Máj – lásky čas. Nielen však iba vzájomnej lásky medzi ľuďmi, ale aj lásky k záhrade, rastlinám, užitočným obyvateľom zo živočíšnej ríše, farbám, vôňam, kvetom… Ak ste záhradkár začiatočník, určite oceníte tieto rady!
Slizniaky sú nielen nepríjemné škodce, ale všeobecne ich väčšina ľudí nemá rada pre ich slizký vzhľad. Boj s nimi je náročnou disciplínou skoro pre každého záhradkára, hoci tipov a trikov, ako sa ich zbaviť, je neúrekom.
Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa obvykle prebúdza v marci. Už počas zimných mesiacov sa odporúča začať s prevenciou – očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, ktorá sa môže skončiť poruchami koncentrácie, pamäti až úmrtím.
Väčšinou sa používajú na ochutenie jedál, no ich konzumácia prináša aj zdraviu prospešné benefity. Ktoré najobľúbenejšie bylinky šéfkuchárov by vám nemali chýbať?
Hokaido je najsevernejší japonský ostrov s porovnateľnou populáciou so Slovenskom a s rozlohou takmer dvakrát takou veľkou. Ale keď počuje slovo hokaido záhradkár, okamžite si predstaví tekvicu – oranžovú, menšiu, guľatého až mierne kvapkovitého tvaru.
Otázka opelenia je podstatná hlavne pri produkcii semien. No pri dvoch zeleninových skupinách – plodových a strukových zeleninách – je opelenie dôležité aj pri bežnom pestovaní.
Uhorky sú vo všeobecnosti skôr teplomilné plodiny, no existujú rozdiely medzi druhmi a odrodami. Preto ak máte záhradu v podhorskej oblasti a napriek tomu ich chcete pestovať, existuje niekoľko možností, ako túto situáciu vyriešiť.
Pestrice – spolu so včelami sa zaraďujú medzi najvýznamnejšie opeľovače a rovnako ako lienky či zlatoočky dokážu skonzumovať nemalé množstvo vošiek. Rozoznáte ich už z diaľky podľa charakteristického spôsobu letu. Vznášajú sa vo vzduchu a trhavým pohybom menia smer.
Jablone sa pestujú v rôznych oblastiach Slovenska, ale nie všade majú rovnakú kvalitu, požadovanú veľkosť plodov a aromatickú sladkokyslú chuť. V rôznych nadmorských výškach sa nedosahujú vysoké ani pravidelné úrody, hoci väčšina odrôd má na to predpoklady. Ako jabloniam pomôcť, aby rodili pravidelne?
Každoročne sa trápite otázkou, ako správne rezať ovocné stromy tak, aby boli pekné, dobre rodili a dlho žili? Ako sa o ne postarať a zároveň im neškodiť, sme sa opýtali odborníka z praxe RNDr. Jana ŠAMÁNEKA, Msc.
Tajomstvo úspechu pestovania stromčekových tvarov ríbezlí a egrešov spočíva najmä v podpníku, ktorý dokáže vytvoriť kmienok. Ideálnym je ríbezľa zlatá, nazývaná aj meruzalka. Na túto tému sme sa pozreli s odborníkom Eduardom Jakubekom, predsedom Slovenského zväzu záhradkárov.

Témou mesiaca je krajší balkón. Určite nám dáte za pravdu, že pekne od podlahy by sa malo začať každé skrášľovanie balkóna. A tiež nám môžete veriť, že to isto dokážete svojpomocne, hoci nie ste výnimočne zručný domáci majster. Ukážeme vám tri jednoduché alternatívy. Pozrieme sa aj na možnosti chládku bez straty výhľadu, na možnosti zútulnenia a tiež na rady pre malé balkóny a možnosti šetrenia miesta.
Vďaka nenáročnosti pestovania, odolnosti a bohatej ponuke pestrofarebných kvetov sú muškáty už dlhé desaťročia overenou klasikou do balkónových debničiek, ktorá vás nesklame. Čo si všímať pri kúpe, ako ich dostať do formy, ako ich rozmnožiť a s čím vynikajú najlepšie?
Mnohé pozemky a záhrady pri rodinných domoch majú veľkú rozlohu, vhodnú orientáciu aj dostatok svetla, no pobyt na nich znepríjemňuje častý silný vietor. Riešením môže byť výsadba vetrolamu. Viete, ako ho založiť?
Chýbať nebude ani vaša obľúbená právna poradňa. V našich článkoch sme niekoľkokrát poukázali na možnosť riešenia susedského sporu podaním návrhu obci na takzvanú ochranu pokojného stavu. Keďže sa opakovane dopytujete na tento spôsob riešenia problémov, alebo sa pýtate, čo presne to pre vás znamená, pozrieme sa na túto tému podrobnejšie.
To ale ani zďaleka nie je všetko. V májovom čísle časopisu Záhradkár sa máte na čo tešiť!