Reklama

Tradícia, ktorá fascinuje Európu: Unikátne pivnice pútajú históriou, využitie nachádzajú dodnes

Na snímke unikátne pivničky v obci Liptovská Teplička v okrese Poprad 11. júna 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová

Zdroj: Erika Ïurèová

Reklama

Liptovská Teplička vás privíta unikátom, ktorý prekvapí milovníkov prírody aj histórie—pivnice vyhĺbené do vápencových skál s celoročnou stabilnou teplotou.

Naša krajina je malá, ale s pestrou históriou. Nech sa vyberiete v ktorúkoľvek svetovú stranu, nájdete tu niečo zaujímavé. Krásou si vaše srdce získa Banská Štiavnica, Kremnica. Očarí vás Žilina, Trenčín aj Rajecké Teplice. Každé mesto či dedina má svoju históriu, na ktorú sú jeho obyvatelia pyšní a hrdí. Patria k nim aj ľudia z Liptovskej Tepličky na severe Slovenska. Majú tu totiž svetový unikát, ktorý si strážia ako oko v hlave.

Unikátne pivnice vyhĺbené do vápencových skál ponúkajú priestor na skladovanie zemiakov, zeleniny aj ovocia počas celého roka vďaka stabilnej teplote.

— Záhradkár

Zdroj: Vladimír Kampf

Dieru do vápenatej pôdy kopali kolmo dole.

V tvare hrušky

Pri pohľade zhora sú to len nízke kopčeky s dverami, ktoré pripomínajú príbytok hobitov (fiktívnej rasy vymyslenej vymyslenej anglickým spisovateľom J.R.R. Tolkienom). Sú rovnomerne rozmiestnené a majú rovnaký tvar, čo vytvára jedinečný estetický efekt.Vstupuje sa do nich cez nízke dvere a úzku chodbičku. Pivnice majú tvar hrušky a siahajú do hĺbky 2,5 až 3 m. Vyhĺbené sú do vápenca, vďaka čomu sa tu celoročne drží stabilná teplota 2 až 6 °C aj vlhkosť. Kapacita je naozaj veľkorysá, podľa Martina Krekáňa sa sem zmestí až 30 vriec zemiakov. Čo je však najzaujímavejšie, uskladnená úroda tu vydrží po celý rok.

Tieto pivnice sú vzorom ekologického riešenia – nevyžadujú žiadnu technológiu na reguláciu teploty a sú úplne prírodné.

— Záhradkár

Atrakcia s kultúrnym a turistickým významom

Dodnes sa zachovalo približne 400 pivníc, ktoré vlastnia domáci. Každá rodina v obci má svoju vlastnú pivnicu a ich tradícia sa odovzdáva z generácie na generáciu. Symbolizujú tradičný spôsob života, sebestačnosť a rešpekt k prírodným zdrojom. V neposlednom rade sú turistickým lákadlom, pretože predstavujú tradičný spôsob skladovania úrody a zároveň krásne dopĺňajú panorámu dediny. Sú súčasťou organizovaných prehliadok a slúžia ako ukážka histórie liptovského spôsobu života. Zaručene sa sem oplatí zájsť.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.