Trúfnete si na PRASA? Jeho chov nie je taký ťažký ako sa zdá!
23. 4. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Mnoho ľudí sa nazdáva, že chov prasiat so sebou prináša špinu, smrad a neustálu prácu okolo unudených zvierat. Všetko však môže byť úplne inak!
Nízka kvalita a vysoká cena bežne dostupných potravín, ale i zdravotný stav ľudstva v poslednom období prinavracia čoraz viac ľudí k pestovaniu zeleniny, ovocia, ale napríklad i k chovu sliepok na vajíčka. Pre odvážnejších máme pripravený stručný návod na extenzívny chov prasiat priamo od chovateľa Jozefa FEKIAČA.
Malý chliev nie je cesta
Kedysi bolo zvykom, že prasce sa chovali v malých chlievoch s nedostatkom svetla a vzduchu, kde nemali možnosť poriadne sa hýbať, rýpať sa v zemi či inak sa zabávať a socializovať. V stiesnených podmienkach takto žili v špine a smrade zvyčajne niekoľko mesiacov, kým dorástli do požadovanej jatočnej veľkosti. Takýto hobby chov vyžaduje prítomnosť človeka niekoľkokrát denne kvôli kŕmeniu a čisteniu priestorov. Napriek neustálej snahe chovateľa zvieratá v takýchto podmienkach trpia.
Viac ako maštaľ
Existuje niekoľko alternatív klasického maštaľného chovu, ktoré poskytujú chovaným zvieratám vyšší komfort, a teda aj produkty z nich sú pochopiteľne zdravšie. Ak už nejaké priestory máte a uvažujete, ako prejsť na ekologickejší spôsob, skúste chov na hlbokej podstielke. Vďaka nej sa redukuje množstvo čpavku v maštali, prasce žijú vo väčšej čistote a majú aspoň malú možnosť rytia. Vďaka vysokej podstielke získavate tiež množstvo kvalitného hnoja. Ak to priestor dovolí, môžete k maštali pristaviť výbeh a vyskúšať tak chov s terasou, ktorý zvyšuje možnosť pobytu zvierat na slnku a čerstvom vzduchu. Isté však je, že hoci pri týchto obohatených spôsoboch chovu majú zvieratá vyšší štandard, stále im chýba prístup k pastve a dostatočný pohyb.

Zdroj: Instagram rene.rendy
Vonkajší chov
Tento spôsob predstavuje cestu, ako vychovať zdravé a šťastné prasatá čo najprirodzenejším spôsobom a využiť ich potenciál v systéme permakultúrneho hospodárenia. Vhodným usmernením zvierat dosiahnete, že namiesto každodennej námahy časť práce spravia za vás. V prvom rade im zaistite stály prístup k čistej vode. Keďže sa prasce nepotia, potrebujú mať možnosť schladiť sa v tieni a v blate. A i keď budú mať prístup k pastve, treba ich dokrmovať obilninovo-strukovinovým šrotom s trochou soli, ktorá sa pridáva kvôli paseniu. Výsledkom takéhoto chovu je zdravé mäso bez liečiv a stresových hormónov, vypletá burina či pooraná záhrada. Pamätajte na to, že ošípaná je deštruktívne zviera, no zároveň sa snažte túto vlastnosť využiť vo svoj prospech.
