Tvrdo pracuje v prospech ZÁHRADKÁROV: Krtince sú vzácnym darom pre RASTLINY
15. 2. 2025, 9:00

Zdroj: shutterstock
Predstavte si, že máte vlastného záhradného dodávateľa, ktorý vám každý deň zadarmo dodáva tú najkvalitnejšiu zeminu ideálnu pre záhradné plodiny. A presne to krt podzemný robí!
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/9851692919426931/
Zdroj: pinterest/therustedgarden.blogspot.com
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/789748484648641519/
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Nechcený škodca
Pravdepodobne si mnohí z vás hovoria, že krt prítomný v záhrade je predsa škodca, ktorý ničí trávnik a záhony. Treba sa však nad týmto dlhoročným mýtom zamyslieť. V skutočnosti je to váš tajný záhradný spojenec, ktorý vám svojou usilovnou prácou pod zemou prináša množstvo benefitov. Okrem prísunu kvalitnej zeminy sa krt stará aj o likvidáciu škodlivého hmyzu a slimákov v pôde. Svojou činnosťou taktiež prirodzene prevzdušňuje pôdu, čo prospieva zdravému rastu pestovaných rastlín. A verte tomu alebo nie, tento malý záhradník zvládne za jeden deň vyhrabať až neuveriteľných 50 metrov podzemných chodieb!
Zdroj: shutterstock
Zemina, ktorú krt vyhrabáva na povrch v podobe krtincov, je tej najvyššej kvality. Pochádza z hĺbky 30 až 40 cm, je krásne prevzdušnená a pripravená na použitie pre prvé jarné výsevy.
Kôpky hliny
Krtovia kopú tieto tunely pri hľadaní potravy, prevažne podzemného hmyzu a tiež slúžia ako spôsob navigácie v ich podzemnom svete. Pri náročnom dolovaní tunelov však vzniká prebytočná zemina, ktorú musia vystrčiť nad povrch pôdy, a tým vytvoria krtinec pri vchode alebo východe z tunela. Tieto malé rušivé kopy hliny môžu pôsobiť neesteticky, ale je potrebné si uvedomiť, že krtkovia vám tým robia láskavosť.
Zdroj: shutterstock
Môže sa stať, že vám krt urobí kôpky priamo uprostred trávnika. V takých prípadoch je dobré ho radšej vyhnať. Budete potrebovať iba prázdnu sklenenú fľašu bez dna, ktorú zapichnete do chodby. O zvyšok sa postará vietor, ktorý bude prenikať hrdlom do chodieb, čo spôsobí zvuky, ktoré krtom budú nepríjemné.
Zarytí mäsožravci
Všimli ste si na záhrade poškodené hľuzy alebo korene rastlín, napríklad cibule, mrkvy, repy alebo zemiakov? Spojili ste si to hneď s krtom, ktorý neúnavne pracuje vo dne i v noci? Skutočným vinníkom budú určite hraboše, myši alebo potkany. Krtkovia patria medzi mäsožravé cicavce a za žiadnych okolností sa neživia rastlinami. Môžu pri hľadaní potravy jemne narušiť korene a hľuzy rastlín, ale tento zásah je zvyčajne neškodný a zanedbateľný, dokonca môže podnietiť rastliny k vývoju silnejších a rozsiahlejších koreňov.
Zdroj: shutterstock
Trvalí obyvatelia podzemia uprednostňujú pobyt vo vlhkých ílovitých pôdach, pokiaľ je to možné, vyhýbajú sa piesočnatým alebo hlinitým pôdam.
Vlastné teritórium
Keď krt vyhrabáva svoje chodbičky, vynáša na povrch úrodnú pôdu z hĺbky. Táto zemina je dokonale prevzdušnená, ľahká a čo je najlepšie, neobsahuje žiadne semienka burín. Skúste sa na krta pozrieť novým pohľadom. Doprajte mu kúsok teritória, kde môže nerušene budovať svoje podzemné kráľovstvo. Krtko sa stane vašim osobným záhradným guru, ktorý vám pomôže premeniť vašu záhradku na malý raj.
Zdroj: shutterstock
Pôdu z krtincov zberajte na takých miestach, kde vám nevadí, že pribudne ďalšia kôpka. Pokiaľ ju totiž rozhrabete, je veľmi pravdepodobné, že si vedľa krtko utvorí nejakú ďalšiu.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.