Reklama

Týmto bylinkám sa v tehotenstve radšej vyhnite! Niektoré môžu vyvolať predčasný pôrod, a iné...

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V tehotenstve je vo všeobecnosti lepšie používať len listy alebo vňate. Nevhodné sú všetky byliny, ktoré pôsobia na silné prekrvenie panvového dna (rozmarín, ginko) alebo majú veľmi silné očistné účinky (lipkavec).

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Správna príprava BYLINKOVÉHO ČAJU v štyroch krokoch: TOTO asi robíte zle aj vy!

    Treba dodať, že s bylinkami by budúca mamina mala zaobchádzať ako s liekmi a mala by byť veľmi opatrná. Niektoré sú totiž vhodné iba na začiatku tehotenstva, iné sa v prvom trimestri neodporúčajú a užívajú sa až v posledných týždňoch pred pôrodom. Tieto zoznamy byliniek preto, prosím, berte ako informačné a v prípade ťažkostí alebo rizikového tehotenstva sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

    Týchto osem byliniek užívajte opatrne >>>

    Zdroj: Shutterstock

    Brusnica obyčajná

    Jej účinok počas tehotenstva nebol dostatočne preskúmaný. V prípade zápalu močových ciest je sirup z brusníc výborným liekom. Pri jej konzumácii však treba byť opatrný, v malom množstve je možné konzumovať džús alebo čaj.

    Zdroj: Shutterstock

    Rumanček kamilkový

    Pôsobí podobne ako medovka – upokojuje, podporuje psychickú pohodu a používa sa proti žalúdočným nevoľnostiam, ale vo veľkých množstvách môže stimulovať maternicu a spôsobiť problémy s cirkuláciou u bábätka.

    Zdroj: Shutterstock

    Ďumbier lekársky (zázvor)

    Odporúča sa na začiatku tehotenstva proti ranným nevoľnostiam. A to len vo veľmi malom množstve. V ďalších fázach tehotenstva sa mu radšej vyhnite, pretože značne prekrvuje pohlavné orgány a tým môže dokonca vyvolať predčasný pôrod.

    Zdroj: Shutterstock

    Echinacea purpurová

    Vo všeobecnosti sa neodporúča jej užívanie počas tehotenstva až na malú výnimku – v prípade vážnych infekčných chorôb podporuje imunitu. Ak máte tinktúru s obsahom alkoholu, nakvapkajte ju do horúceho čaju. Alkohol sa odparí a účinné látky ostanú.

    Zdroj: Shutterstock

    Lipa malolistá/veľkolistá

    Užívajte len s mierou v prípade prechladnutia.

    Zdroj: Shutterstock

    Mäta pieporná

    Hoci mäta má príjemnú chuť a pomáha pri ťažkostiach s trávením, pri bolestiach hlavy či pri ranných nevoľnostiach, jej nadmerná konzumácia môže poškodiť obličky.

    Zdroj: Shutterstock

    Púpava lekárska

    V niektorých zdrojoch sa uvádza ako bylinka vhodná na užívanie počas tehotenstva. Dodáva vitamín A a železo, pomáha proti únave a odvodňuje. Púpavový čaj či šalát je však silno močopudný a to v tehotenstve rozhodne nepotrebujete stimulovať.

    Zdroj: Shutterstock

    Rakytník rešetliakovitý

    Mohol by byť vynikajúcim doplnkom stravy pre tehotné, pretože obsahuje vysoký podiel vitamínu C. V celej rastline je viac ako 190 biologicky aktívnych látok, z ktorých najvýznamnejšie sú vitamíny skupiny B, provitamín A, tokoferoly, vitamín D a A. Jeho účinok na tehotné ženy však nie je dostatočne preskúmaný, preto je vhodné užívať ho len s mierou.

    Autor článku

    Odmalička som sa v prírode cítila akosi lepšie a v ranej mladosti som rozoznávala veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme tvorivé dielne zamerané na výrobu prírodných produktov, píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach.