Bakteriálna krúžkovitosť zemiaka
Na šírenie choroby má najväčší vplyv infikované sadivo. Z napadnutých hľúz sa baktéria na zdravé pomerne ľahko prenáša pri krájaní hľúz nožom či iným náradím pred vysádzaním. Bolo dokázané, že po prekrojení jednej infikovanej hľuzy môže byť následne napadnutých 20 až 30 zdravých.
Príznaky napadnutia
Optimálnymi podmienkami, pri ktorých sa prejavia príznaky ochorenia na hľuzách, je teplota pôdy nad 18 °C. Aby sa choroba prejavila aj na nadzemných častiach rastlín, teplota vzduchu musí dosahovať približne 24 °C. K sprievodným príznakom ochorenia na nadzemných častiach, ktoré sa však väčšinou vôbec neprejavia, patrí usychanie spodných listov na celej rastline alebo iba z jednej strany stonky. Okraje listov sa zvíjajú nahor a ich povrch stráca lesklý vzhľad. Listy sú matné, svetlozelené, následne sivozelené. Neskôr dochádza k ich žltnutiu, hnednutiu a usychaniu.

Na hľuzách dochádza k farebným zmenám a k rozkladu pletív v okolí cievnych zväzkov – pozorovať možno krémovožlté až slabohnedé sfarbenie. Pri stlačení rozrezanej hľuzy môže z napadnutých pletív vytekať žltkastá kašovitá hmota bez zápachu. V pokročilejších štádiách infekcie sú prítomné aj vonkajšie prejavy napadnutia, a to jamkovitosť alebo krúžkovitosť. Infikované hľuzy počas skladovania hnijú.
