Reklama

KURENCE vo veľkochovoch budú možno už čoskoro ŠŤASTNÉ! Vďačiť za to budeme umelej inteligencii

EBE 35 Mníchov - Na snímke kuriatko husi divej (Anser anser) beží po lúke v Anglickej záhrade (Englischer Garten) s rozprestretými krídlami v nemeckom Mníchove v nedeľu 10. apríla 2022. FOTO TASR/AP


A chick of a gray goose runs across a meadow in the English Garden with its little wings spread out in Munich, Germany, Sunday, April 10, 2022. (Katrin Requadt/dpa via AP)

Zdroj: TASR/AP Katrin Requadt

Reklama
záhradkár logo

TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky

Vedci zistili, že s využitím umelej inteligencie by mohli na základe analýzy pišťania kureniec vo veľkochovoch určiť, či sú zvieratá spokojné.

Táto technológia dokáže preukázateľne rozlíšiť zvuky vyjadrujúce stresové vypätie od iných zvukov typických pre veľkochovy, informuje o tom denník The Guardian.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:10
Remaining Time 0:10
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kuriatka obeťami dopravnej nehody .

    Nová technológia, ktorá za pomoci umelej inteligencie deteguje a vyhodnocuje zvuky kurčiat a sliepok v priemyselných veľkochovoch, dokáže až s 97-percentnou pravdepodobnosťou určiť, či sa zvieratá nachádzajú v stresovom vypätí. Podobný prístup by sa dal podľa vedcov využiť aj pri iných hospodárskych zvieratách, ako sú napríklad moriaky či ošípané.

    "Kurčatá sa prejavujú dosť nahlas, no zvuky vydávané pod stresom sú o poznanie hlasnejšie. Mohli by sme ich nazvať čistým tonálnym zvukom," vysvetlil odborník na správanie zvierat z Hongkonskej univerzity Alan McElligott.

    Zdroj: shutterstock

    Chovatelia majú viac trikov na to, aby z malého kuriatka čím skôr vyrástlo veľké kura. Sú však pod stresom.

    Podľa vedcov by pozorovanie úrovne stresu u kurčiat či sliepok vo veľkochovoch priamo ľuďmi bolo nepraktické, keďže ich prítomnosť by mohla vtáky ešte viac vystresovať a pozorovatelia by pri tisíckach jedincov aj tak nemali šancu zistiť, ktorý z nich "volá o pomoc". Odborníci preto vyvinuli špeciálny softvér, ktorý pri identifikácii zvukov využíva už zaznamenané a klasifikované zvukové prejavy signalizujúce stresové vypätie. Podľa McElligotta by mohla byť táto technológia komerčne dostupná v priebehu piatich rokov.

    Zdroj: Shutterstock

    Kuriatka v strese vydávajú iné pišťanie.

    Vedci dúfajú, že výsledky ich výskumu pomôžu zlepšiť životné podmienky kurčiat. Ich spokojnosť môže totiž priamo ovplyvniť priberanie či prípadnú úmrtnosť zvierat. Výskum ocenila i britská Kráľovská spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat, upozornila však, že umelá inteligencia nesmie nahradiť fyzickú kontrolu chovateľom.