Reklama

Určite ich máte doma! 3 SILNÉ PRÍRODNÉ ANTIBIOTIKÁ pre zdravie aj v jeseni

Nie zima je to, čo vám môže priniesť nachladnutie. Ale váš zle živený imunitný systém. Pritom stačí málo, a môžete byť fit! Stavte na lieky našich predkov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Lieky našich predkov! Posilňujte imunitu a určite si spomeňte na prírodné antibiotiká, ktoré pomôžu proti neduhom jesenného obdobia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:59
Remaining Time 0:59
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chrípka či prechladnutie nemá šancu! Pripravte si účinnú domácu medicínu

    1. Cibuľa

    Často ide v kuchyni ruka v ruke s cesnakom a nie je to inak ani v prípade prírodných antibiotík. Cibuľa tiež obsahuje alicín a je bohatá na kyselinu listovú. Okrem toho vitamíny B, C, E a minerály ako železo, zinok, síru, fosfor, draslík, vápnik a ďalšie.

    Má antibakteriálne účinky, zlepšuje činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak, rozširuje cievy a podporuje tiež trávenie aj činnosť obličiek.
    Vďaka vitamínu C prospieva telu pri ochoreniach dýchacích ciest. Výborne rozpúšťa hlieny. Rovnako ako pri cesnaku aj v jej prípade platí, že pre zdravie je najlepšie dopriať si ju v surovom stave.

    Zdroj: Canva

    Nie nadarmo sa používa ako častý babský liek.

    Cibuľový med pri prechladnutí 

    Zo surovej cibule vytlačte šťavu a k nej pridajte teplý med. V pomere k cibuľovej šťave asi tretinu medu. Rozmiešajte a pri prechladnutí užívajte aspoň tri lyžičky denne.

    2. Cesnak

    Keď sa hovorí o prírodných antibiotikách, väčšine ľudí okamžite napadne cesnak. Veru, cesnak je známym prírodným antibiotikom, za čo vďačí látke alicín, ktorú obsahuje, a sírnym zlúčeninám. 
    Nájdete v ňom aj vitamíny A, B, C a D. Má výrazné antibakteriálne a antivírusové účinky. Podporuje imunitný systém, pomáha telu rýchlejšie sa vyrovnať s chorobami a zároveň je aj dobrou prevenciou.
    Môžete si ho dopriať denne, a to pokojne aj po dvoch či troch strúčikoch. Najlepšie je dať si ho surový, pretože teplom sa jeho pôsobenie znižuje. Pozor si však dajte vtedy, ak máte nízky tlak, pretože cesnak tlak ešte viac zníži. Je prospešný tiež pre črevnú mikroflóru. Ocenia ho aj ľudia, ktorých trápi akné, keďže antibakteriálne účinky potlačia infekciu, ktorá tieto kožné ťažkosti spôsobuje.

    Zdroj: Canva

    Na silu cesnaku nedali dopustiť ani naši predkovia.

    SOS kúpeľ nôh pri prechladnutí

    Do lavóra si pripravte teplú vodu – najteplejšiu, akú vydržíte. Rozmiešajte v nej soľ a namočte do nej chodidlá. Majte ich takto asi 10 minút. Potom ich natrite prekrojeným cesnakom, ľahnite si do postele, dobre sa prikryte a vypite šálku lipového čaju s medom.
    Takto to robili naše staré mamy hneď, ako mali pocit, že prechladli alebo že na ne „niečo lezie“. Kúpeľ nôh pomohol telu, aby sa prehrialo.

    3. Chren

    Ďalším prírodným liekom bohatým na vitamíny C aj B je práve štipľavý koreň chrenu. Céčka má v sebe viac ako citróny. Z minerálov obsahuje najmä horčík, sodík, vápnik, draslík a železo.
    Zvyšuje krvný tlak a čistí krv. Má dezinfekčné účinky, je účinný pri zápaloch močového mechúra aj obličiek a povzbudzuje črevnú aj žalúdočnú činnosť. Keďže podporuje vylučovanie hlienu, dobre pôsobí pri nádche aj zapálenom hrdle a je vhodnou prevenciou infekčných chorôb. Ak práve nepatríte k fanúšikom chrenu, tak ho skúste naložiť do medu a podľa potreby konzumovať tak.

    Zdroj: Canva

    Na jeho silu sa spoliehali aj naši predkovia.

    Sirup z chrenu 

    Koreň chrenu očistite a nahrubo nastrúhajte. Dajte do skleneného uzatvárateľného pohára a zalejte asi 150 g medu. Pohár zatvorte a postavte na teplé miesto.
    Na druhý deň šťavu preceďte do tmavej fľašky. V chladničke vydrží asi 6 dní. Užívajte 3-krát denne čajovú lyžičku ako prevenciu prechladnutia alebo pri kašli.
    Pretože má dosť ostrú chuť, nie je vhodný pre deti. Dospelí by ho nemali užívať v prípade, že trpia na žalúdočné či dvanástnikové vredy.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.