Úžasná MÄTA! Spoznajte jej 10 účinkov na zdravie a pestujte ju aj vy
29. 7. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Mäta je jedna z najznámejších liečiviek. Je obľúbená pre svoju chuť a vôňu. Navyše má aj výborné účinky. Spoznajte ich všetky a pestujte ju tiež.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku
Možno vás to prekvapí, ale poznáme asi vyše 600 odrôd mäty. Veľmi obľúbené sú napríklad mäta čokoládová, ananásová, pomarančová a mnohé ďalšie. Táto bylinka patrí medzi najobľúbenejšie a nielen pre svoju sviežu vôňu a chuť, ale aj vďaka skvelým účinkom.

Mäta pre zdravie
- Mäta obsahuje silice, triesloviny, flavonoidy, horčiny a ďalšie látky. Z minerálov draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, sacharidy, sodík, železo, vápnik, zinok a z vitamínov sú to A, B, C.
- Má protizápalový a antiseptický účinok.
- Využíva sa pri zápaloch sliznice, ústnej dutiny a horných dýchacích ciest.
- Dezinfikuje ústnu dutinu, osviežuje dych a neutralizuje zápach z úst.
- Prospešne pôsobí aj na centrálny nervový systém.
- Pomáha pri bolestiach hlavy.
- Je neprekonateľná, pokiaľ ide o problémy so žalúdkom a s črevami. Podporuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav.
- Odstraňuje kŕče a tlmí nadúvanie. Prospieva zdraviu čriev.
- Čaj z nej príjemne osvieži počas horúceho dňa a dobre pôsobí aj proti cestovnej nevoľnosti. Celkovo je však skvelá, keď vás trápi žalúdočná nevoľnosť.
- Mäta je tiež výborná relaxačná bylinka, ktorá pomáha zmierniť bolesť a napätie svalov.
Zdroj: Canva
Blahodárne účinky a skvelá chuť.
Pestovanie
Mäta je mrazuvzdorná rastlinka. Obľubuje priepustnú vápenatú pôdu, bohatú na živiny a humus. Vyhovuje jej svetlé i polotienisté miesto a vlhká pôda. Treba ju často zaštipovať alebo rezať, čím sa podporí rast nových výhonkov. Kvitne od júna do septembra a dorastá do výšky 30 až 100 cm. Je veľmi invazívna.
Ak ju neudržíte pod kontrolou, rozrastie sa po celej záhrade. V črepníkoch ju tiež nesaďte do spoločných výsadieb, pretože by mohla ostatné rastlinky vytlačiť. Doprajte jej výživnú pôdu a dostatočnú zálievku. Oplatí sa ju pravidelne používať a tým ju strihať, pretože strih ju podporí v raste.
Zdroj: Canva
Vyberte si z byliniek, ktorým vyhovuje polotienisté či tienisté miesto.
Získajte jej ešte viac
Hotovú rastlinku kúpite bežne na trhoch, v záhradných centrách, ale aj v supermarketoch. Môžete si ju však dopestovať aj zo semienok. Mätu veľmi ľahko rozmnožíte odrezkami, podzemkami, delením starších rastlín aj ponáraním.
Na výber máte množstvo zaujímavých odrôd. V črepníku na okennom parapete porastie úplne bez problémov - celoročne a rovnako tak aj v záhrade. Vďaka jej nenáročnosti môžete semienka vysievať kedykoľvek počas roka. Ideálnym obdobím je však, samozrejme, jar.
Zdroj: Canva
Na pestovanie je nenáročná.
Zber a sušenie
Mätu zberajte od jari až do jesene s výnimkou obdobia, keď kvitne. Na zber bylinky si vyberte suché počasie. Môžete zberať celé stonky a tie potom sušiť zavesené vo zväzkoch. Odstráňte škaredé či poškodené listy, ale bylinku pred sušením nepremývajte vodou. Mätu je ideálne sušiť na tienistom a suchom mieste s dobrým prúdením vzduchu. Trvá to niekoľko dní a to, že je bylina dobre vysušená zistíte tak, že sa listy budú drobiť. Listy môžete zo stoniek obrať a uskladniť.
Mätu môžete sušiť aj v susičke. Najviac však pri teplote 35 °C.